Vizita.si
Hormoni vplivajo tudi na občutek tesnobe, depresije, brezupa.

Duševno zdravje

’Možganska megla’ je lahko posledica nepravilnega delovanja ščitnice

A.K
23. 04. 2020 09.15
0

Nenadni izbruhi jeze, nepojasnjena tesnoba, občutek ’prazne’ glave, jokavost in izolacija od ljudi. Zveni znano? Tovrstne spremembe v čustvovanju so med drugim lahko znak hormonskega neravnovesja in se lahko pojavijo povsem iznenada. Pomembno je, da znamo poslušati svoje telo in ustrezno ukrepati v primeru večjih težav.

Hormoni imajo v telesu zelo pomembno vlogo, saj vplivajo na različne telesne funkcije pa tudi na splošno psihično počutje. Fizične manifestacije hormonskega neravnovesja vključujejo spremembe v menstrualnem ciklu, občutljivost na temperaturne spremembe, suho kožo in izpuščaje, spremembe v prebavi ... Veliko zmede pa lahko povzročijo tudi pri psihičnem počutju. Pojavijo se intenzivna čustvena nihanja, občutek ’prazne glave’, izjemna razdražljivost, tesnoba in depresija, potreba po samoti, nihanje razpoloženja in podobni čustveni odkloni.

Vas muči razdražljivost, ljudje pa vam gredo vse bolj na živce?
Vas muči razdražljivost, ljudje pa vam gredo vse bolj na živce?FOTO: Dreamstime
Razlog za vašo utrujenost je lahko nepravilno delovanje nadledvične žleze
Preberi še
Razlog za vašo utrujenost je lahko nepravilno delovanje nadledvične žleze

• Simptomi in znaki depresije

Nivo estrogena običajno zaniha med menstrualnim ciklom, a včasih se tako močno zniža, da povzroči v telesu pravo zmedo. Ko je estrogen zelo nizek, vpliva na proizvodnjo serotonina v možganih, kar povzroči tesnobno in depresivno razpoloženje, nespečnost, utrujenost, razdražljivost, apatičnost, nezmožnost uživanja, pasivnost ... Če dalj časa pri sebi opažate podobne simptome, se pogovorite z osebnim zdravnikom.

• Tesnoba

Čeprav je estrogen pomemben pri vzdrževanju zdravega čustvenega ravnovesja, ne gre zanemariti niti progesterona, ki ima pri tem veliko vlogo. Progesteronu pravijo tudi pomirjevalni hormon, ki ima učinke podobne antidepresivom. Neravnovesje med obema (estrogenom in progesteronom) privede do številnih motenj razpoloženja. Seveda je treba poudariti, da obstaja veliko razlogov za občutke tesnobe, a treba je pomisliti tudi na te, ki so povezani s hormonskim stanjem.

Znaki, ki vam jih pošilja telo, ko imate težave s ščitnico
Preberi še
Znaki, ki vam jih pošilja telo, ko imate težave s ščitnico
Tudi žensko telo proizvaja testosteron. Ta vpliva na vitalnost, počutje, dober spanec, zavira kopičenje maščob, izboljšuje gostoto kosti ...
Tudi žensko telo proizvaja testosteron. Ta vpliva na vitalnost, počutje, dober spanec, zavira kopičenje maščob, izboljšuje gostoto kosti ... FOTO: Dreamstime

• Izjemna razdražljivost

Kronični stres je v današnjem tempu življenja pomemben dejavnik pri zvišanju kortizola. Ko je povišan, ima to velik vpliv na ostale hormone, kar vodi v neravnovesje med estrogenom, progesteronom in ščitničnimi hormoni. To pa vodi do padca ravni serotonina in drugih nevrotransmiterjev, ki ohranjajo vaše razpoloženje v ravnovesju. Kortizol prihaja iz nadledvičnih žlez, in če je vaše telo nenehno preplavljeno z njim, prihaja do stalne razdražljivosti in občutka, kot da se nimate več pod nadzorom. Vpliva pa tudi na težave pri koncentraciji in utrujenost. Najboljši način, kako se s tem spopasti, je – poiskati najboljši način za učinkovito soočanje z življenjskimi izzivi.

Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice
Preberi še
Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice

Občutek 'megle' in praznine v glavi

Vsak od nas je že kdaj doživel občutek prazne glave, ob katerem se zdi, kot da ne znamo več razmišljati. Počutimo se neučinkoviti in popolnoma brez koncentracije. ’Možganska megla’, kot ji radi rečemo, je lahko posledica nepravilnega delovanja ščitnice. Ta nadzira metabolizem, pomaga pri uravnavanju krvnega sladkorja in nadzoru sproščanja stresnih hormonov. Če imate pomanjkanje ščitničnih hormonov, to lahko vpliva a nevrotransmiterje, kar povzroči depresijo, tesnobo in občutek ’prazne’ glave.

Nihanje razpoloženja

Zdaj ste nasmejani in dobre volje, čez nekaj trenutkov pa že jokavi in razdražljivi. Zveni znano? Včasih se za tovrstnimi težavami skriva hipertiroidizem oziroma prekomerno delovanje ščitnice, ki povzroča nespečnost, depresijo, nihanja razpoloženja in tudi panične napade. Nemalokrat se zgodi, da ob teh najprej pomislimo na čustvene težave, treba pa je vzeti v ozir, da se lahko glavni razlog skriva prav v ščitnici.

V nekaterih primerih lahko hormonsko neravnovesje posledično vpliva tudi na zadovoljstvo v partnerskem odnosu.
V nekaterih primerih lahko hormonsko neravnovesje posledično vpliva tudi na zadovoljstvo v partnerskem odnosu.FOTO: Dreamstime
Nočno potenje, nespečnost, nihanja razpoloženja, oblivi
Preberi še
Nočno potenje, nespečnost, nihanja razpoloženja, oblivi

Si želite več časa zase?

Čas, ki ga preživimo le sami s seboj, je zelo pomemben dejavnik dobrega počutja. A kaj storiti takrat, ko se nam zdi, da nas ljudje samo obremenjujejo? Ko si želimo samo še samote in uživanja v tišini? Če je raven estrogena prenizka, lahko začnemo opažati, da smo preobremenjeni, zato si posledično tudi zaželimo več časa, ko smo le sami s seboj. Če ste od sebe odgnali vse prijatelje, če vam gredo ljudje ekstremno na živce in se vam je to zgodilo nenadno, se morda skriva vzrok prav v estrogenu. Poudarek je seveda na ’morda’. Tudi v tem primeru je zelo priporočljiv pregled pri osebnem zdravniku ali ginekologu.

Stresa ne obvladujete več

Se vam zdi, da se težko soočate z vsemi izzivi, ki vam jih namenja življenje? Opažate, da ste skoraj že čisto na robu zmogljivosti? Po mnenju strokovnjakov so ti občutki lahko znak nizkega testosterona, ki povzroča občutke utrujenosti in nizko koncentracijo. Če je testosterona preveč, se pojavijo drugi simptomi – nepojasnjena jeza, razdražljivost, depresija, nihanja razpoloženja.

5 možnih znakov, da so vaši hormoni v neravnovesju
Preberi še
5 možnih znakov, da so vaši hormoni v neravnovesju

Vir: Women's Moods: What Every Woman Must Know About Hormones, The Brain, And Emotional Health, Deborah Sichel

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650