Tudi v Sloveniji opažamo porast števila ljudi, ki se soočajo z duševnimi težavami in motnjami, med katerimi so najpogostejše razpoloženjske motnje. "V Sloveniji podatkov o razširjenosti anksioznosti in depresije med starejšimi nimamo, vendar lahko po nekaterih ocenah sklepamo, da pri nas za depresijo trpi okoli 14 odstotkov starejših oseb, nadaljnjih 27 odstotkov pa ima blage depresivne simptome,“ je povedala Alenka Tančič Grum z Inštituta za varovanje zdravja in dodala, da so te ocene primerljive tudi s podatki iz drugih držav.
In kaj so najpomembnejši simptomi depresije: občutki žalosti, brezvoljnost ali nemoč, utrujenost, sprememba vzorcev spanja, izguba veselja do aktivnosti, misli na smrt, sprememba apetita, prisotnost strahov in umikanje v samoto. Toda kot je poudarila dr. Helena Jeriček Klanšček z Inštituta za varovanje zdravja: "Zelo pomembno je, da duševne težave pravočasno odkrijemo in zdravimo, saj je ob njihovi zgodnji prepoznavi zdravljenje zelo učinkovito. Depresija in druge duševne težave lahko namreč močno poslabšajo kakovost življenja.“
Kam po strokovno pomoč?
Če pri sebi opazite simptome depresije ali druge duševne težave, ki vas ovirajo pri vsakodnevnem življenju (prisotnost strahov, vsiljivih misli in tako naprej), ali če razmišljate o samomoru, vsekakor čim prej poiščite strokovno pomoč. Najprej vam lahko pomaga že vaš osebni zdravnik, ki vam bo predpisal zdravljenje ali vas napotil k specialistu oziroma k drugim oblikam pomoči. Če je vaša stiska zelo huda, vaš osebni zdravnik pa ni dosegljiv, se obrnite na dežurnega zdravnika ali najbližjo splošno oziroma psihiatrično bolnišnico, lahko pa tudi na reševalno službo (112). Za informacije o ustreznih oblikah pomoči, za podporo ali pogovor pa se obrnite na telefone za pomoč v stiski:
01 520 99 00 Klic v duševni stiski (med 19.00 in 7.00 zjutraj)
116 123 Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (skupna številka; klic je brezplačen in mogoč 24 ur dnevno)
01 422 33 70 Gerontološko društvo Slovenije (telefon za starejše ljudi in njihove svojce, deluje vsako delovno sredo od 9.00 do 14.00)
01 528 39 95 Spominčica - Slovensko združenje za pomoč pri demenci (deluje vsak delovni ponedeljek, sredo in četrtek od 15.00 do 17.00)
Inštitut za varovanje zdravja je nedavno izdal tudi zloženko o depresiji, ki je namenjena prav starejšim. Alenka Tančič Grum pojasnjuje njeno vsebino tako: "V njej so vse informacije o znakih depresije in njenem zdravljenju ter o načinih za izboljšanje lastnega duševnega zdravja. Poleg tega je del zloženke tudi vprašalnik, s katerim posameznik lahko preveri, ali je pri njem prisotno tveganje za depresijo." Zloženka je dostopna tudi na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja (www.ivz.si).
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV