Gwyneth Paltrow
Igralka je nadvse uživala v vlogi novopečene matere svoji hčerki Apple, ki je na svet privekala leta 2004. A dve leti pozneje, ko se je rodil sin Moses, je bila zgodba povsem drugačna. ''Počutila sem se kot zombi,'' je povedala na začetku letošnjega leta. "Nisem mogla obvladovati svojih čustev." Vseeno pa ni niti pomislila, da ima poporodno depresijo, dokler ji te možnosti ni omenil njen mož. "Mislila sem, da poporodna depresija pomeni, da cele dneve jokaš in nisi sposoben skrbeti za otroka.'' A kmalu je spoznala, da pri bolezni obstajajo različni simptomi.
Owen Wilson
Svetlolas igralec daje vtis zabavnega, brezskrbnega in vedno nasmejanega moškega. Pred nekaj leti smo spoznali, da to ravno ne drži. V javnost je prišla novica o poskusu samomora v njegovem domu v Kaliforniji. Nekateri prijatelji so bili šokirani, medtem ko so drugi v izjavi za revijo People dejali, da se je takrat 38-letni Wilson že dolgo bojeval z notranjimi demoni, ki so posledica odvisnosti od drog. People poroča, da je Wilson težave premagal 11 tednov po poskusu samomora, potem ko se je za nekaj časa odmaknil iz medijskega sveta in čas preživel z družino ter bližnjimi prijatelji.
Demi Lovato
Komaj 19-letna igralka in pevka Demi Lovato je javnost šokirala lansko leto, ko so mediji objavili novico o njenem odhodu v eno izmed ustanov za čustvene in psihične težave. Kritično mejo je doživela po prepiru z eno izmed plesalk na svetovni turneji popularne fantovske skupine Jonas Broters. Po odhodu iz centra za zdravljenje in izboljšanju psihičnega zdravja je Demi razkrila svoje borbe z anoreksijo, bulimijo in bipolarno motnjo. ''Ko gledam nazaj, se mi vse zdi smiselno. Bili so časi, ko sem bila tako depresivna, da nisem mogla niti spati. Bedela sem do pol šestih zjutraj in v eni sami noči napisala sedem pesmi,'' je povedala mlada zvezdnica.
Catherine Zeta-Jones
Letos je svoje težave z bipolarno motnjo razkrila tudi 41-letna igralka Catherine Zeta-Jones. Povedala je, da je težava povzročila številne depresije. Gostiteljica ene izmed oddaj televizije NBC je pohvalila odločitev o tem, da je zvezdnica o svojih težavah spregovorila na glas. Povedala je, da je svet zaradi njenega priznanja lažji za ljudi, ki se spopadajo s podobno diagnozo. 60-letna voditeljica Jane Pauley se je v preteklosti tudi sama srečala z bipolarno motnjo, svoje izkušnje pa je zapisala tudi v knjigi.
Brooke Shields
Manekenka in igralka je bila ena izmed prvih svetovno znanih osebnosti, ki so o svojem boju s poporodno depresijo odkrito spregovorile. O težavah, s katerimi se je ukvarjala, je pisala v svoji knjigi Down came the rain: My journey through postpartum depression (Moje potovanje s poporodno depresijo), ki je hitro pristala na lestvici največjih uspešnic. Za New York Times je izjavila, da ji ni žal, da se je odločila za zdravljenje z zdravili, ter govorila o veliki podpori drugih mater, ki so se srečevale z enakimi težavami.
Winona Ryder
Leta 1999 je Winona igrala in režirala film Girl, Interrupted. Zgodba govori o mladem dekletu, ki je približno dva tedna preživelo na psihiatričnem oddelku. Dogajanje naj bi na mlado igralko tudi osebno precej močno vplivalo. Po končanem in izjemno odmevnem razmerju z igralcem Johnnyjem Deppom se je takrat 19-letna igralka vdala alkoholu. Kmalu je začela doživljati napade tesnobe, ki so vodili v depresijo. Svojo borbo s psihičnimi težavami je javnosti zaupala leto pozneje. Povedala je, da je nekoč zaspala s prižgano cigareto in s tem zanetila manjši požar. To je bil razlog, da se je sama odločila za zdravljenje v psihiatrični bolnišnici, kjer ji je do popolnega okrevanja pomagal zasebni terapevt.
Kaj sploh je depresija?
Depresija je zagotovo ena najpogostejših psihičnih bolezni. Pogosteje se pojavlja pri ženskah, predvsem v času, ko se pojavljajo hormonske spremembe. Tako se z depresijo pogosto srečujejo ženske v menopavzi, po porodu ali splavu ter podobnih čustvenih težavah, ki povzročijo spremembe v količini ženskih hormonov. Dejstvo je, da približno vsaka šesta ženska (in vsak deveti moški) vsaj enkrat v življenju trpi za takšno ali drugačno obliko depresije, ki se lahko čez dan in glede na letni čas izboljšuje in slabša. Vzroki, ki prevedejo do depresivnega stanja, so zelo različni.
Kaj vodi v depresijo?
Povod za depresijo se kaže v splošnem slabem počutju, izgubi partnerja, prekinitvi razmerja, osamljenosti, osebnostnih težavah, kot so finančne težave in težave na delovnem mestu, pomanjkanju samozavesti ter različnih življenjskih okoliščinah, ki izzovejo nezadovoljstvo in negativna čustva.
Ste tudi vi depresivni?
Ker poznamo več različnih vrst depresije, med katerimi so nekatere na videz zelo blage, morda obstaja možnost, da se z njo, nevede, spopadate tudi vi. Splošni znaki, ki kažejo na morebitne psihične težave, so:
- utrujenost,
- motnje spanja in nespečnost,
- zaskrbljenost,
- žalost, potrtost in jokavost,
- črnogledost,
- otopelost,
- pomanjkanje samozavesti ter občutek nesposobnosti,
- nezaupanje vase in v druge,
- motnje apetita (izguba ali nenehna lakota),
- izguba spolnega poželenja,
- razmišljanje o smrti in celo samomoru.
Se vse to dogaja tudi vam? Kaj pa zdaj?
Če imate več zgoraj naštetih znakov, se čim prej pogovorite z osebnim zdravnikom. Depresija je stanje, iz katerega se le stežka rešite sami. Zavedati se morate, da je depresija bolezen kot vse druge. Težava je v tem, da se mnogo ljudi svojih težav sramuje, si jih noče priznati in jih deliti z drugimi. A prej ko se boste soočili z njimi, hitreje boste ponovno polno zaživeli.
Obstajajo različni načine zdravljenja depresije. Kateri, si preberite v članku 8 načinov zdravljenja depresije.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV