Dobra novica pa je, da so ljudje, ki so nagnjeni k anksioznosti, zmožni veliko storiti sami, da bi omilili svoje občutke tesnobe. Razkrivamo vam 12 korakov, s katerimi boste lahko ublažili simptome anksioznega počutja.
Topla kopel – privoščite si nekaj trenutkov samo zase in si pripravite toplo kopel. Da bo učinek na zmanjšanje stresa večji, pa kopeli dodajte nekaj kapljic eteričnega olja sivke, ki dokazano pomirja.
Dihajte počasi in globoko – usedite se in položite dlan na trebuh, nato pa globoko dihajte s prepono tako, da se med dihanjem ne bosta dvigali vaši rami. 5 sekund držite dih, nato pa počasi izdihnite. Postopek ponavljajte, dokler ne boste čutili, da ste pomirjeni.
Spijte skodelico toplega mleka – preden se odpravite spat, si pripravite skodelico toplega mleka, ki vsebuje triptofan. Gre za aminokislino, ki povečuje raven serotonina, hormona sreče v krvi. Skodelici mleka pa lahko dodate tudi žličko medu za krepitev imunskega sistema.
Omejite pitje kave – in vseh ostalih napitkov, ki vsebujejo večji odstotek kofeina. To so čaji, energijski napitki, določene gazirane pijače. Ravno tako se izogibajte pitju alkohola, čeprav imate občutek, da se zaradi njega boljše počutite, se namreč lahko tesnoba in anksioznost, ko učinki alkohola izhlapijo, vrnejo v še močnejši obliki.
Poskrbite za zadostno telesno aktivnost – četudi morate biti v samoizolaciji, poskrbite, da se boste zadostno gibali. Na spletu je kar nekaj idej za izvajanje domače joge ali meditacije, ki vas bo pomirila, na ta način pa boste tudi okrepili zdravje svojega telesa in omilili anksioznost.
Jemljite dodatke vitamina B kompleks – vitamin B kompleks bo vašemu organizmu omogočil, da se bo boljše spopadal s količino vsaodnevnega stresa.
Izogibajte se mastni in konzervirani hrani – ter poskusite uživati čimbolj raznoliko in uravnoteženo zdravo prehrano, kot so sveže sadje in zelenjava ter živila, obogatena z omega 3 maščobami, ki skrbijo za zdravje našega živčnega sistema.
Pozanimajte se o svojih težavah z anksioznostjo – naj vam ne bo nerodno prositi za pomoč zdravstveno stroko, kot so psihoterapevti, ki bodo odkrili, od kje pravzaprav izvirajo vaše težave in poiskali možne rešitve zanje.
Pogovorite se s svojimi najbližjimi – o svojih strahovih in občutkih tesnobe se pogovorite z ljudmi, ki so vam blizu in ki jim lahko zaupate. To je namreč precej pomemben del terapije.
Osredotočite se na tukaj in zdaj – kar se je zgodilo v preteklosti ni več pomembno, saj tega ne morete spremeniti. Konstantno premišljevanje in premlevanje preteklih dogodkov in slabih izkušenj pa vas lahko privede tudi do depresije. Raje se osredotočite na sedanjost in poskušajte delati na sebi ter vsak dan biti kar se da produktivni, saj delo vsekakor zamoti naše misli in krepi naše zdravje.
Upoštevajte predpisano terapijo – če vam je zdravnik predpisal zdravila in določil vrsto terapije, se tega držite in ne opuščajte jemanja zdravil brez zdravnikove vednosti in predhodnega posvetovanja.
Pogovarjajte se s prjatelji preko telefonskega klica – v kolikor ste oddaljeni od svojih prijateljev in nimate možnosti, da bi jih v danem trenutku obiskali, jih pokličite po telefonu. Tudi pogovor preko telefonskega klica z ljubimi osebami, ki vas razumejo, je lahko namreč del terapije, ki pomaga omiliti anksioznost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV