Vizita.si
Bipolarna motnja

Duševne motnje

Vse, kar morate vedeti o bipolarni motnji

N.R.A.
28. 12. 2020 08.02
0

Bipolarna motnja je duševna bolezen, ki jo zaznamujejo skrajni premiki v razpoloženju. Simptomi lahko vključujejo zelo čustveno povišano razpoloženje, imenovano manija. Vključujejo lahko tudi epizode depresije. Bipolarna motnja je znana tudi kot bipolarna bolezen ali manična depresija.

Ljudje z bipolarno motnjo imajo lahko težave z opravljanjem vsakdanjih nalog v šoli ali na delovnem mestu ali z vzdrževanjem odnosov. Zdravila ni, vendar je na voljo veliko možnosti zdravljenja, ki lahko pomagajo obvladovati simptome. Spoznajte znake bipolarne motnje, na katere morate biti pozorni.

Bipolarna motnja
Bipolarna motnja FOTO: Dreamstime

Dejstva o bipolarni motnji

Povprečna starost, ko ljudje z bipolarno motnjo začnejo kazati simptome, je 25 let. Depresija, ki jo povzroča bipolarna motnja, traja vsaj dva tedna. Visoka (manična) epizoda lahko traja več dni ali tednov. Nekateri ljudje imajo epizode sprememb v razpoloženju večkrat na leto, drugi le redko. 

Simptomi bipolarne motnje

Pri bipolarni motnji se lahko pojavijo trije glavni simptomi: manija, hipomanija in depresija. Med doživljanjem manije se lahko oseba z bipolarno motnjo počuti čustveno močno. Bolniki se počutijo vznemirjene, impulzivne, evforične in polne energije. Med maničnimi epizodami se lahko pojavijo tudi tvegana in nepremišljena vedenja. Hipomanija je na splošno povezana z bipolarno motnjo. Podobna je maniji, vendar ni tako huda. 

Kakšno je življenje z visoko funkcionalno depresijo?
Preberi še
Kakšno je življenje z visoko funkcionalno depresijo?

Za razliko od manije hipomanija morda ne bo povzročala težav v službi, šoli ali v socialnih odnosih, vendar pa ljudje s hipomanijo še vedno opazijo spremembe v svojem razpoloženju. Med epizodo depresije lahko bolniki doživijo globoko žalost, brezup, izgubo energije, pomanjkanje zanimanja za dejavnosti, v katerih so nekoč uživali, obdobja premalo ali preveč spanja in samomorilne misli. Čeprav bipolarna motnja ni redko stanje, jo je zaradi različnih simptomov težko diagnosticirati. 

Moškim in ženskam diagnosticirajo bipolarno motnjo v enakem številu, vendar pa se lahko glavni simptomi motnje med spoloma razlikujejo. V mnogih primerih lahko ženski bipolarno motnjo diagnosticirajo pozneje v življenju, v dvajsetih ali tridesetih letih, imajo blažje epizode manije, doživijo več depresivnih kot maničnih epizod, v enem letu imajo štiri ali več epizod manije in depresije, hkrati imajo tudi druge bolezni, vključno z boleznimi ščitnice, debelostjo, anksioznimi motnjami in migreno, in imajo večje tveganje za prekomerno uživanje alkohola v življenju.

Bipolarna motnja
Bipolarna motnjaFOTO: Dreamstime

Moški in ženske imajo pogosto podobne simptome bipolarne motnje, vendar pa lahko moški doživljajo simptome drugače kot ženske. Moškim z bipolarno motnjo lahko to diagnosticirajo prej v življenju, doživljajo hujše epizode, zlasti manične, in imajo težave z zlorabo opojnih snovi. Moški z bipolarno motnjo naj bi manjkrat kot ženske sami poiskali pomoč oz. zdravstveno oskrbo. Prav tako je pri moških veliko večja verjetnost, da bodo zaradi te bolezni naredili samomor. 

Vrste bipolarne motnje

Obstajajo tri glavne vrste bipolarne motnje: bipolarna motnja I, bipolarna motnja II in ciklotimija.

Bipolarna motnja I

Bipolarna motnja I je opredeljena s pojavom vsaj ene manične epizode. Pred manično epizodo in po njej se lahko pojavijo hipomanične ali večje depresivne epizode. Ta vrsta bipolarne motnje enako pogosto prizadene moške in ženske.

Bipolarna motnja II

Ljudje s to vrsto bipolarne motnje doživijo eno večjo depresivno epizodo, ki traja vsaj dva tedna. Imajo tudi vsaj eno hipomanično epizodo, ki traja približno štiri dni. Ta vrsta bipolarne motnje naj bi bila pogostejša pri ženskah.

Ciklotimija

Ljudje s ciklotimijo imajo epizode hipomanije in depresije. Ti simptomi so krajši in manj resni kot manija in depresija, ki ju povzroča bipolarna motnja I ali II, a so nihanja zelo hitra in očitna. Pri večini ljudi s tem stanjem je njihovo razpoloženje stabilno le mesec ali dva naenkrat.

Čemu resnično služijo naša čustva?
Preberi še
Čemu resnično služijo naša čustva?

Bipolarna motnja in depresija

Bipolarna motnja ima lahko dve skrajnosti: 'navzgor' in 'navzdol'. Če želite diagnosticirati bipolarno bolezen, morate doživeti obdobje manije ali hipomanije. Ljudje se v tej fazi motnje na splošno počutijo občutke vzhičenosti. Ko doživljate spremembo razpoloženja 'navzgor', se lahko počutite zelo energični in se zlahka vznemirite.

Nekateri ljudje z bipolarno motnjo bodo imeli tudi dolgo depresivno epizodo ali nihanje razpoloženja. Ko doživljate spremembo razpoloženja, se lahko počutite letargične, nemotivirane in žalostne, vendar se vsi ljudje z bipolarno motnjo, ki imajo ta simptom, ne počutijo dovolj 'nizko', da bi jih lahko označili za depresivne. Nekateri ljudje lahko denimo, ko se njihova manija zdravi, normalno razpoloženje občutijo kot depresijo, ker so uživali v 'vzponu', ki ga povzroča manična epizoda.

Bipolarna motnja ni zgolj 'nihanje razpoloženja'.
Bipolarna motnja ni zgolj 'nihanje razpoloženja'.FOTO: Dreamstime

Čeprav lahko bipolarna motnja povzroči depresijo, to ni enako stanju, ki se imenuje depresija. Bipolarna motnja lahko povzroči vzpone in padce, toda depresija povzroča razpoloženja in čustva, ki so vedno usmerjena 'navzdol'. 

Vzroki bipolarne motnje

Bipolarna motnja je pogosta motnja duševnega zdravja, vendar je za zdravnike in raziskovalce nekoliko skrivnostna. Še vedno ni jasno, kaj povzroča, da se pri nekaterih razvije to stanje, pri drugih pa ne. Možni vzroki bipolarne motnje vključujejo genetiko, možgane, okoljske dejavnike, ekstremno izpostavljenost stresu ali/in travmatične izkušnje.

Je bipolarna motnja dedna?
Je bipolarna motnja dedna? FOTO: Dreamstime

Je bipolarna motnja dedna?

Bipolarna motnja se lahko prenaša s starša na otroka. Raziskave so odkrile močno genetsko povezavo pri ljudeh s to motnjo. Če imate sorodnika z motnjo, so vaše možnosti, da jo razvijete, štiri- do šestkrat večje kot pri ljudeh brez družinske anamneze. Vendar to ne pomeni, da jo bodo razvili vsi, ki imajo sorodnike s to motnjo. Poleg tega nimajo vsi, ki imajo bipolarno motnjo, družinske anamneze te bolezni. Kljub temu ima genetika pomembno vlogo pri pojavnosti bipolarnih motenj. 

Bipolarno motnjo je težko diagnosticirati, ker se nihanja razpoloženja lahko razlikujejo. Še težje jo je diagnosticirati pri otrocih in mladostnikih. Pri tej starostni skupini so namreč spremembe v razpoloženju, vedenju in ravni energije že na splošno večje.

Bipolarna motnja se pogosto poslabša, če je ne zdravimo. Epizode se lahko zgodijo pogosteje ali postanejo bolj skrajne. Če pa se zdravite zaradi bipolarne motnje, boste lahko zdravo in produktivno živeli. Zato je diagnoza zelo pomembna. 

Vir nekaterih podatkov: healthline / webmed / medicalnewstoday

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650