Nočne more niso samo strašljive in travmatične, ampak imajo lahko tudi zdravstvene posledice. Po podatkih WebMD se nočne more pojavijo med spanjem REM in se razlikujejo od slabih sanj. Zaradi slabih sanj se namreč ne zbujamo sredi noči. Nočne more pa delajo ravno to – prekinjajo naš spanec, dodatno pa se zbujamo v paniki in strahu. Čeprav je, kot omenjeno, normalno, da imate od časa do časa nočne more, lahko pogoste nočne more vplivajo na kakovost vašega spanca in s tem na vaše zdravje.
Sleep Foundation pojasnjuje, kako lahko pogoste nočne more vplivajo na naše razpoloženje čez dan, pa tudi na naše kognitivne sposobnosti. Spremenijo lahko tudi spalne navade, če se oseba boji zaspati, da ne bi podoživljala travmatičnih dogodkov v sanjah. Pomanjkanje spanja številne študije povezujejo s slabšim zdravjem srca in ožilja ter splošnim zdravjem organizma.
Sanje in nočne more so za znanstvenike še vedno skrivnost, vendar obstaja več dejavnikov, ki lahko povečajo pogostost nočnih mor in poslabšajo kakovost spanja:
- Anksioznost in stres – Vsakodnevni stres lahko vpliva na spanje in pojav nočnih mor, še posebej, če smo zaskrbljeni zaradi službe ali šole. Pogosteje se pojavijo tudi, če so pred nami kakšni veliki dogodki, kot je pomembna predstavitev v službi ali medicinski poseg.
- Travma – Nič nenavadnega ni, da imamo nočne more po travmatičnem dogodku, kot je nasilje ali izguba ljubljene osebe. Posebej pogoste so pri ljudeh s posttravmatsko stresno motnjo, simptome motnje pa lahko okrepijo tudi čez dan.
- Težave z duševnim zdravjem – Če oseba trpi za bipolarno motnjo, depresijo ali shizofrenijo, obstaja večja verjetnost, da bo doživljala nočne more. V takšnih primerih je najbolje, da nočne more omenite svojemu zdravniku, da ne bodo postale resen problem.
- Zdravila – nekatera zdravila lahko povzročijo nočne more, vključno z antidepresivi, protimikrobnimi zdravili, zaviralci beta, zdravili za krvni tlak, zdravili za Parkinsonovo bolezen in stimulansi na osnovi amfetamina, ki se uporabljajo za zdravljenje ADHD.
- Droge, alkohol in odtegnitveni sindrom – če uživate prepovedane droge ali pijete velike količine alkohola, je večja verjetnost, da boste imeli nočne more. Enak učinek ima tudi nenadna opustitev uživanja tovrstnih substanc, če jih uporabljamo v večjih količinah.
- Pomanjkanje spanja – Poleg poslabšanja kakovosti spanca so lahko nočne more posledica tudi pomanjkanja spanca. Nenadne spremembe vzorcev spanja ali nespečnost lahko sprožijo pogostejše nočne more.
- Hrana pred spanjem – Hrana, ki jo zaužijemo pred spanjem, pospeši naš metabolizem, pa tudi delovanje možganov. Če obstaja sum, da hrana povzroča nespečnost, je preprosta rešitev, da nekaj ur pred spanjem ne jeste.
- Strašljivi filmi ali knjige – To ni mit, grozljivi filmi in tudi knjige lahko resnično sprožijo nočne more. Dobra stvar je, da vam ni treba nehati gledati, brati ali igrati igric, če vam povzročajo nočne more, le izbrati morate drug del dneva za to, ne večera.
Kako se izogniti nočnim moram in kdaj k zdravniku?
Nekaj nočnih mor na leto ni razlog za skrb, a če postanejo nočne more pogostejše, jih je mogoče zmanjšati. Najpomembnejša stvar je, da imate dober in dosleden urnik spanja. Pomaga tudi izogibanje alkoholu, kofeinu in cigaretam. Poskrbite za zadostno mero aktivnosti, pred spanjem se sprostite in ne glejte grozljivih filmov. Če nič od zapisanega ne pomaga, se po pomoč čimprej obrnite k zdravniku.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV