Vizita.si
Pokažite mu, da je njegovo mnenje pomembno.

Duševno zdravje otrok

Zakaj se otroci vse bolj zapirajo vase? Strokovnjaki opozarjajo na ključne vzroke

N.R.A.
05. 04. 2025 02.44
0

Otroci se med odraščanjem soočajo s številnimi izzivi, ki lahko vplivajo na njihovo čustveno stanje in vedenje. V zadnjih letih strokovnjaki opažajo porast otrok, ki se zapirajo vase, izogibajo socialnim stikom in težko izražajo svoja čustva. Kaj povzroča ta pojav in kako lahko starši pomagajo?

1. Pritisk v šoli in visoka pričakovanja

Mnogi otroci občutijo pritisk, da morajo biti uspešni v šoli, kar lahko vodi v stres in občutek preobremenjenosti. VerywellMind poroča, da lahko strah pred neuspehom ali razočaranjem staršev povzroči, da se otrok zapre vase in se izogiba pogovorom o svojih težavah.

Zakaj smo priča naraščanju primerov anksioznosti in depresije med mladimi?
Preberi še
Zakaj smo priča naraščanju primerov anksioznosti in depresije med mladimi?

2. Prekomerna uporaba tehnologije in družbenih omrežij

Kot poudarja Verywellmind, so sodobni otroci bolj povezani preko digitalnih naprav kot osebnih interakcij. Družbena omrežja lahko povečajo občutek izolacije, saj otroci primerjajo svoje življenje z idealiziranimi podobami vrstnikov. To lahko vodi v zmanjšano samozavest in socialni umik.

Duševno zdravje otrok
Duševno zdravje otrokFOTO: AdobeStock

3. Pomanjkanje čustvene varnosti v družini

Otroci, ki doma ne čutijo čustvene varnosti, se pogosto umaknejo vase. VerywellHealth pojasnjuje, da pomanjkanje odprte komunikacije, konflikti v družini ali preveč strogo vzgojno okolje lahko vodijo do občutkov nerazumljenosti in osamljenosti.

Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?
Preberi še
Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?

4. Travmatične izkušnje in stresni dogodki

Izguba bližnjega, selitev, ločitev staršev ali druge travmatične izkušnje lahko pri otroku sprožijo zapiranje vase. VerywellMind navaja, da otroci, ki ne dobijo ustrezne podpore pri soočanju s stresom, pogosto razvijejo vzorec umika in notranjega boja s čustvi.

Izgorelost nadarjenega otroka – kako prepoznati opozorilne znake?
Preberi še
Izgorelost nadarjenega otroka – kako prepoznati opozorilne znake?

5. Anksioznost in depresija

Socialni umik je eden glavnih simptomov anksioznih motenj in depresije pri otrocih. Po raziskavah, ki jih povzema VerywellHealth, se otroci s socialno anksioznostjo pogosto izogibajo interakcijam zaradi strahu pred zavrnitvijo ali kritiko.

Otrok
OtrokFOTO: AdobeStock

6. Strah pred izražanjem čustev

Nekateri otroci se zaprejo vase, ker ne vedo, kako izraziti svoja čustva ali se bojijo, da jih bodo drugi obsojali. VerywellMind opozarja, da otroci, ki niso naučeni prepoznavati in izražati svojih občutkov, pogosto raje molčijo in se umikajo.

Vloga spanja pri duševnem zdravju otrok
Preberi še
Vloga spanja pri duševnem zdravju otrok

Kako lahko starši pomagajo?

Otroku pokažite, da vam lahko zaupa in da so njegova čustva pomembna. Spodbujajte več družinskih interakcij in skupnih aktivnosti brez zaslonov. Poskrbite, da se otrok doma počuti ljubljenega, razumljenega in sprejetega. Nekateri otroci potrebujejo več časa, da se odprejo. Ne silite jih v pogovor, temveč jim ponudite podporo. Če se otrokovo vedenje ne izboljša ali se poslabša, razmislite o posvetu s psihologom.

Otroci se vse bolj zapirajo vase zaradi pritiska, tehnologije, družinskih razmer in notranjih čustvenih bojev. Po pisanju VerywellMind in VerywellHealth je ključno, da starši pravočasno prepoznajo znake socialnega umika in otroku zagotovijo varno in podporno okolje.

Viri: VerywellMind & VerywellHealth

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859