Vizita.si
 V zadnjih dveh letih se je poslabšalo duševno zdravje otrok. Zaradi protikoronskih ukrepov so se premnogi znašli v situaciji, ki ji niso bili kos.

Duševno zdravje otrok

Zakaj smo priča naraščanju primerov anksioznosti in depresije med mladimi?

N.R.A.
31. 03. 2025 03.35
0

V zadnjih desetletjih smo priča izrazitemu porastu primerov anksioznosti in depresije med mladimi, kar predstavlja resen izziv za zdravje na globalni ravni. Mnogi strokovnjaki opozarjajo na različne dejavnike, ki prispevajo k temu trendu, vključno s spremembami v družbeni dinamiki, tehnologiji, izobraževalnem sistemu in celo zdravstvenem sistemu.

Povečana uporaba družbenih medijev

Eden od glavnih dejavnikov, ki vplivajo na duševno zdravje mladih, je uporaba družbenih medijev. Po pisanju Verywell Mind, so številne raziskave pokazale, da dolgotrajna izpostavljenost družbenim omrežjem povečuje občutke tesnobe in depresije, zlasti med najstniki. Mladostniki so pogosto izpostavljeni nerealnim predstavam o popolnem življenju drugih, kar lahko vodi v občutke manjvrednosti in izolacije. Pritisk po tem, da morajo biti vedno "povezani" in predstavljati popolno podobo, lahko sproži anksioznost in druge duševne težave.

Kako pa nate vplivajo družbena omrežja?
Preberi še
Kako pa nate vplivajo družbena omrežja?

Povečan akademski in socialni pritisk

Povečan akademski pritisk in visoka pričakovanja od družine ter okolja so prav tako pomemben dejavnik pri naraščanju duševnih težav med mladimi. Po poročanju WebMD, mnogi najstniki čutijo nenehen stres zaradi potreb po doseganju odličnih akademskih rezultatov, uspešnem sodelovanju v dodatnih dejavnostih in izpolnjevanju visokih družbenih standardov. To lahko privede do preobremenjenosti, ki nato povzroči anksioznost in depresijo. Povečana skrb za prihodnost, usmerjanje v kariero in tekmovalnost sta lahko preveč obremenjujoča za mlade.

Duševno zdravje otrok
Duševno zdravje otrokFOTO: AdobeStock

Spremembe v družbenih strukturah in družinskem okolju

Spremembe v družbeni strukturi, kot so naraščajoče stopnje ločitev, spremenjeni družinski odnosi in ekonomske težave, vplivajo na duševno zdravje mladih. Po pisanju Verywell Health lahko destabilizirani družinski odnosi ali težave v domačem okolju povzročijo občutke osamljenosti in brezupa pri mladih, kar povečuje tveganje za nastanek depresije in anksioznosti. Družbeni problemi, kot so brezposelnost in finančna negotovost, lahko mlade postavijo v stresne situacije, ki vplivajo na njihovo duševno zdravje.

Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?
Preberi še
Kaj je odtujitveni sindrom od staršev?

Pandemija in njen dolgoročni vpliv na duševno zdravje

Pandemija COVID-19 je močno vplivala na duševno zdravje mnogih mladih. Po poročanju Cleveland Clinic so mladostniki in mladi odrasli med pandemijo doživeli povečano stopnjo stresa, osamljenosti in anksioznosti, saj so se morali spopasti z omejitvami, izpadi socialnih stikov, negotovostjo in prehodom na spletno izobraževanje. Študije so pokazale, da so ti dejavniki povečali tveganje za duševne motnje, kot so depresija in anksioznost, še posebej med mladimi, ki so že imeli predhodne težave z duševnim zdravjem.

Duševno zdravje otrok
Duševno zdravje otrokFOTO: AdobeStock

Pomanjkanje dostopa do ustrezne duševne skrbi zase

Pomanjkanje dostopa do ustrezne duševne oskrbe in stigmatičnost, ki še vedno obkroža duševne bolezni, sta pomembna dejavnika pri naraščanju primerov anksioznosti in depresije med mladimi. Po pisanju Healthista mnogi mladi ne poiščejo pomoči, ker se bojijo stigme, povezane z duševnimi težavami, ali pa preprosto nimajo dostopa do ustreznih virov, kot so terapevti ali svetovalci. To lahko povzroči poslabšanje stanja in večjo pojavnost duševnih motenj v tej starostni skupini.

Izgorelost nadarjenega otroka – kako prepoznati opozorilne znake?
Preberi še
Izgorelost nadarjenega otroka – kako prepoznati opozorilne znake?

Spremembe v nevrološkem razvoju

Spremembe v nevrološkem razvoju, povezane z odraščanjem, lahko vplivajo na to, kako mladostniki obvladujejo stres in čustva. Po pisanju Health News, so raziskave pokazale, da mladi v obdobju adolescence doživljajo hitre spremembe v strukturi možganov, kar lahko poveča njihovo občutljivost na stresne situacije. Ta faza razvoja je lahko ključna pri oblikovanju sposobnosti za spopadanje s čustvenimi izzivi, zato so mladostniki pogosto bolj ranljivi za razvoj anksioznosti in depresije.

Duševno zdravje
Duševno zdravjeFOTO: AdobeStock

Vpliv genetike in družinske zgodovine

Genetika igra pomembno vlogo pri razvoju duševnih motenj, vključno z depresijo in anksioznostjo. Po poročanju The Healthy, če ima nekdo v družini zgodovino duševnih bolezni, so možnosti, da se pri njem razvijejo podobne motnje, večje. Genetski dejavniki lahko vplivajo na to, kako posameznik reagira na stres ali čustvene težave, kar povečuje občutke tesnobe in depresije.

Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov
Preberi še
Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov

Naraščanje primerov anksioznosti in depresije med mladimi je zapleten pojav, ki je posledica številnih dejavnikov. Spremembe v družbeni dinamiki, povečani stres, uporaba tehnologije in socialnih medijev, vpliv pandemije ter pomanjkanje dostopa do ustrezne pomoči so le nekateri izmed glavnih razlogov za ta trend. Pomembno je, da se povečajo prizadevanja za ozaveščanje o duševnem zdravju in izboljšanje dostopa do strokovne pomoči za mlade. Prav tako moramo kot družba sprejeti boljše mehanizme podpore, da bi pomagali mladim pri spopadanju z duševnimi izzivi in zmanjšali stigmo, povezano z duševnimi boleznimi.

Od Alje do Žana
Od Alje do ŽanaFOTO: Od Alje do Žana

Viri: Verywell Mind, WebMD, Cleveland Clinic, Healthista, Health News, The Healthy

UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 853