Vizita.si
Moški in ženske si nismo prav nič podobni.

Duševno zdravje

Kdo je boljši – moški ali ženske?

Ni.J.
16. 01. 2012 08.04
9

Moški naj bi bili čustveno stabilnejši, dominantnejši, bolj vezani na pravila in manj zvesti. Ženske po drugi strani občutljivejše, čustveno toplejše, manj samozavestne in predvsem bolj zgovorne.

Moški in ženske si nismo prav nič podobni.
Moški in ženske si nismo prav nič podobni.FOTO: iStockphoto
Moški je pripravljen odšteti 10 evrov za stvar, ki bi sicer stala polovico manj, a jo potrebuje, medtem ko je ženska pripravljena plačati 5 evrov za stvar, ki stane 10 evrov, samo zato, ker je bila znižana in ne, ker bi jo potrebovala. Ženska na dan izreče približno 20 tisoč besed, medtem ko jih moški uspe v istem času izustiti le 7 tisoč. Moški imajo v povprečju v kopalnici šest stvari, ženske več kot 300.

To pa je le nekaj 'površinskih' razlik med moškimi in ženskami, ki jih je opazil psiholog iz torinske univerze Marco del Giudice in zapisal v izsledkih raziskave, ki jo je opravil skupaj s kolegi iz Manchester Business School in je bila objavljena v reviji Public Library of Sciences. V raziskavo je bilo vključenih več kot 10 tisoč ljudi, ki so odgovarjali na preprosta vprašanja, s pomočjo katerih so raziskovalci ugotavljali osnovne karakteristike spolov. Kot ugotavlja Del Giudice, enakosti med moškimi in ženskami ni in je nikoli ne bo. “Spoli si delimo veliko manj skupnih točk, kot bi morda kdo pričakoval,“ pravi.

Moški se opisujejo kot čustveno stabilnejše, dominantnejše, manj zveste, predvsem pa naj bi se bolj držali določenih pravil,“ pojasnjuje Del Giudice. “Medtem ko se ženske vidijo kot čustveno toplejše, manj samozavestne in bolj občutljive.“ Osnovne značilnosti spolov naj bi bile tako globoko ukoreninjene v podzavest – ženske tako že podzavestno kažejo večjo občutljivost in več topline v nasprotju z moškimi, ki raje kažejo občutek hladnosti in dominantnosti.

Fizične razlike med moškimi in ženskami so več kot očitne, saj se razlikujemo po strukturi, mišični masi, velikosti in obliki postave.
Fizične razlike med moškimi in ženskami so več kot očitne, saj se razlikujemo po strukturi, mišični masi, velikosti in obliki postave. FOTO: iStockphoto
Prihajamo z različnih planetov

Moški in ženske smo tako enakopravni, imeli naj bi enake pravice in naj bi bili enaki pred zakonom, a vendar zelo različni – s fizičnega in psihološkega vidika. Fizične razlike so opazne že na prvi pogled. Razlikujemo se v telesni teži, obliki telesa, velikosti in anatomiji. Moški imajo tako močnejši zgornji del telesa, imajo večjo mišično maso, debelejšo kožo in močnejše sklepe. Njihova lobanja je običajno debelejša in močnejša od ženske. Ženske imajo po drugi strani štirikrat več možganskih celic (nevronov), ki povezujejo levo in desno polovico možganov, kar dokazuje, zakaj so ženske zlahka osredotočene na več stvari hkrati in tudi opravijo več opravkov istočasno.

Psihološke razlike med spoloma pa je težje opaziti in jih je tudi težje opisati. Vendar pa gre za razlike, ki vplivajo na to, kako vzpostavljamo in ohranjamo vezi v službi, s prijatelji, partnerjem in otroki. Prav zato prihaja tudi do težav v partnerskih zvezah – ko nasprotni spol pričakuje od partnerja, da bo razmišljal, občutil in ukrepal enako kot on. Ženske in moški bi se tako morali zavedati lastne identitete in se naučiti sprejemati drugačnost. Izogibati bi se morali želji, da bi radi spremenili svojega partnerja do te mere, da bi popolnoma ustrezal našim kriterijem.

Drugačen pristop k težavam

Čeprav smo moški in ženske enako učinkoviti v reševanju težav, imamo povsem različen pristop k temu. Za večino žensk deljenje težav in razpravljanje o problemih predstavlja priložnost raziskovanja, poglabljanja in krepitve zveze z osebo, s katero se pogovarjajo. Ženske so tudi bolj obremenjene s tem, na kakšen način se problemi rešujejo in jim ni pomembno le to, da se problem reši. Postopek odpravljanja težav jih lahko namreč spravi v položaj, ko se bodo počutile zbližane in manj osamljene ali pa oddaljene in manj povezane. Moški se s temi stvarmi ne obremenjujejo. Zanje reševanje problemov predstavlja priložnost, da lahko razkazujejo svojo moč, sposobnosti reševanja težav in predanost zvezi, čeprav se v zvezi, ko nastopijo težave, radi nekoliko oddaljijo in ves čas ščitijo svoj ego. Na kakšen način se bo težava rešila, jim ni prav nič pomembno, pomembno jim je le, da se reši – tako ali drugače.

To pa še ni vse!

Moški in ženske se razlikujemo tudi v načinu razmišljanja. Moški se tako lahko osredotočijo le na eno težavo naenkrat, ki jo nato premlevajo znova in znova, ne da bi dejansko pogledali na problem kot celoto, kot skupek več dejavnikov, medtem ko ženske lahko istočasno premlevajo tisoč stvari, si v glavi sestavijo celotno sliko in na probleme gledajo globalno. Ženske imajo poleg tega boljši spomin, predvsem zaradi čustvene vpletenosti v številne dogodke, medtem ko se moški dogodkov spominjajo večinoma na podlagi aktivnosti in ne čustev.

Moški so pripravljeni premlevati en in isti problem iz dneva v dan, ne da bi pri tem na zadevo pogledali kot celoto, medtem ko ženske razmišljajo bolj 'globalno'.
Moški so pripravljeni premlevati en in isti problem iz dneva v dan, ne da bi pri tem na zadevo pogledali kot celoto, medtem ko ženske razmišljajo bolj 'globalno'.FOTO: iStockphoto

Razlikujemo pa se tudi v čustvenosti. Za moške se tako trdnost zveze krepi preko skupnih aktivnosti – športa, raznih aktivnostih na prostem in spolnih aktivnosti, medtem ko se ženske z nekom zbližajo preko komunikacije, dialoga, delitve intimnih izkušenj in čustev.

Kljub vsem tem razlikam pa lahko moški in ženske odlično shajamo skupaj. Treba je začeti sprejemati drugačnost in se zavedati lastne identitete in različnosti. Seveda tudi ukrepati tako, da upoštevamo potrebe nasprotnega spola, četudi se pri tem ne počutimo pošteni in odkriti. Vendar pa pri tem ne smemo pozabiti, kdo in kakšni smo v resnici. Takšne kot smo, nas mora partner sprejemati, nikakor ne smemo imeti v zvezi občutka, da smo nadležni ter vir razočaranja in žalosti v očeh osebe, ki jo ljubimo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574