Talasofobija po mnenju dr. Aniese Hanson pomeni ne zgolj strah pred vodo, kot nekateri zmotno menijo. Talasofobija je fobija, ki vključuje strah pred plavanjem v globoki vodi, strah pred oddaljevanjem od kopnega, strah pred 'vodnimi bitji' in na splošno – strah pred samo globino.
Zakaj se pri ljudeh pojavijo fobije?
Verjetno ste že slišali za ljudi, ki se bojijo pajkov, določenih številk, višine ali denimo mostov. Če se ne bojite globoke vode, a vas zanima vaš specifičen strah, preverite, kaj vaša fobija razkriva o vaši osebnosti. Številni strahovi so dejansko precej pogosti, nekateri celo trdijo, da naj bi vsak človek imel vsaj en manjši ali večji strah. Večina ljudi je tudi sposobnih prepoznati strah in iti naprej. Problem nastane, ko se strah spremeni v specifično fobijo, posledično pa ima človek 'iracionalne reakcije strahu'. Ko se to zgodi, lahko naša fobija ovira našo sposobnost normalnega delovanja.
''Strah sproži odziv, ki telesu omogoči, da se hitro odzove na nevarnost,'' pravi dr. Hanson. ''V normalnih okoliščinah ta sprožilec strahu ustreza stopnji nevarnosti. Ko se sprožilec strahu preveč odzove zaradi nezadostnih sposobnosti spoprijemanja, se lahko razvije v fobijo.'' Omenjena zdravnica še pojasnjuje, da se večina fobij razvije že v otroštvu, ''zaradi neprilagojenega odziva na določeno stvar ali situacijo''.
Kdaj talasofobija predstavlja problem?
Če vam strah pred tem, kar se skriva pod vodo, preprečuje, da bi se ukvarjali z običajnimi aktivnostmi ali morda uživali v počitnicah na plaži, je to lahko problematično. Fobije lahko motijo vsakodnevne rutine, omejujejo delovno učinkovitost, zmanjšujejo samopodobo in obremenjujejo odnose, ker ljudje storijo vse, kar je v njihovi moči, da bi se izognili neprijetnim in pogosto 'grozljivim' občutkom fobične tesnobe. Ko ti iracionalni strahovi tako močno spremenijo življenje, lahko ogrozijo prijateljstva, delovne uspehe in še veliko več.
Fizični odziv na fobije
Če imate fobijo, kot je talasofobija, se vaše telo in um odzoveta na določen način. Z drugimi besedami, presega občutek živčnosti ali tesnobe. Dr. Hanson pojasnjuje, da fobija, kot je strah pred globoko vodo, povzroči intenzivne fizične in psihološke reakcije, vključno z, vendar ne omejeno na, povečanim srčnim utripom, slabostjo, nespečnostjo, vztrajnimi zaskrbljujočimi mislimi in nezmožnostjo koncentracije.
Kdaj poiskati pomoč?
''Odziv na fobijo je tako močan, da lahko vpliva na vašo sposobnost delovanja,'' pravi dr. Hanson. ''V nekaterih primerih lahko te simptome izkusimo tako, da zgolj pomislimo na določeno stvar ali vidimo njeno sliko." Vendar pa obstajajo načini, ki vam lahko pomagajo obvladovati fobijo, za katero Ameriško psihološko združenje (APA) pravi, da je vrsta anksiozne motnje. ''Če se borite z iracionalnim strahom, obstaja upanje za boj proti njemu,'' dodaja dr. Hanson. ''Dokazano je, da kognitivno-vedenjska terapija in terapija z izpostavljenostjo učinkovito zdravita fobije. Tudi če ne poznate vzroka svoje fobije, lahko fobijo zdravite hitro in uspešno.'' Po navedbah APA je kognitivno-vedenjska terapija ''zelo učinkovita pri zdravljenju anksioznih motenj''.
Vizita e-novice
Povzeto po TheHealthy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV