Vizita.si
Mnogi lastniki pravijo, da se jim je življenje s prihodom hišnega ljubljenčka obrnilo na glavo.

Duševno zdravje

Kako hišni ljubljenčki vplivajo na duševno zdravje?

A.K
19. 08. 2020 06.00
0

Vez med človekom in živaljo je izjemno močna, zato ni nič čudnega, da obstaja pozitivna korelacija med hišnimi ljubljenčki in njihovim vplivom na duševno zdravje. Živali nam pomagajo pri razbremenitvi od stresnega vsakdana, anksioznih motnjah, depresiji, pa tudi pri številnih motnjah, ki se pojavljajo v otroštvu.

Družba hišnega ljubljenčka, bodisi psa, mucke ali manjše živali, je odličen način za zmanjševanje stresa in tesnobnih občutij.
Družba hišnega ljubljenčka, bodisi psa, mucke ali manjše živali, je odličen način za zmanjševanje stresa in tesnobnih občutij. FOTO: Shutterstock

Družba hišnega ljubljenčka, bodisi psa, mucke ali manjše živali, je odličen način za zmanjševanje stresa in tesnobnih občutij. Živali vzbujajo občutek prijetne bližine, omogočajo družbo in dvigajo motivacijo. Pri ljudeh, ki so samski, v težjih obdobjih življenja ali trpijo za katero od motenj čustvovanja, ljubljenčki pripomorejo k boljšemu počutju in duševnemu zdravju. Seveda pa vsi vemo, da domače živali nimajo pozitivnega vpliva le na ljudi s težavami, pač pa so vir energije za vsakega ljubitelja živali. Sprehajanje psov spodbuja spoznavanje drugih lastnikov psov, kar vodi tudi k večji socialni vključenosti in medsebojnemu povezovanju.

Depresija: Ker so ljubljenčki (zlasti psi) veliki motivatorji in spodbujajo k aktivnostim v naravi, so dobra izbira za ljudi, ki trpijo za tesnobo in depresijo. Hkrati pa imajo tudi izjemne pomirjevalne učinke na lastnika – velikokrat pomaga že bližina živali, božanje, sedenje poleg nje, pestovanje in igra. Gre za pomirjujočo bližino, ob kateri se lahko zelo sprostite. Skrb za ljubljenčka dviga samozavest, daje občutek koristnosti in osmišlja življenje.

Panični napadi: Ljudje, ki trpijo za paničnimi napadi, doživljajo neugodne fizične simptome, kot so pospešeno in težko dihanje, povečan utrip srca, bolečine v prsih … Pri tem pa imajo lahko veliko vlogo živali – nekatere naj bi celo zaznale bližajoči se napad, zaradi česar vzpostavijo fizični stik in s tem pomagajo do večjega občutka varnosti in sprostitve.

Osamljenost: Hišni ljubljenčki so odlična alternativa tudi pri osamljenih, saj so zvesti spremljevalci. Idealni so za ljudi, ki niso pretirano družabni ali so morda izgubili ljubljeno osebo – tem omogočijo tudi lažje prebolevanje.

Živali dokazano nižajo stresni hormon kortizol in višajo hormon oksitocin in posledično razbremenjujejo stres ter dvigajo razpoloženje.
Živali dokazano nižajo stresni hormon kortizol in višajo hormon oksitocin in posledično razbremenjujejo stres ter dvigajo razpoloženje.FOTO: Shutterstock

Starostniki: Ljudje v zrelejšem obdobju ali še kasneje, v jeseni življenja, običajno doživljajo številne čustvene stiske, ki lahko močno okrnijo kakovost življenja. Prav zato je odlična tolažba v tem obdobju hišni ljubljenček. Lastniki psov, ki trpijo za Alzheimerjevo boleznijo, naj bi imeli veliko manj tesnobnih napadov. Treba je biti le pozoren na ustrezno izbiro ljubljenčka – v zrelejših letih so primerne manj zahtevne živali, ki ne potrebujejo veliko gibanja (starejši ali manj zahtevni psi, mucke, ptice …)

Otroci z motnjo pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD): Tudi za otroke z motnjo pozornosti in hiperaktivnosti je družba živali izjemno koristna. Ukvarjanje z njimi, pomoč pri negi in hranjenju, sprehodi, kopanje itd., skratka prevzemanje različnih nalog čez dan pripomore k učenju odgovornosti in načrtovanju. Igranje s hišnim ljubljenčkom je odličen način za sprostitev odvečne energije, kar pripomore k sproščenosti in umirjenosti v večernem času. Svež zrak in učinki aerobne vadbe napolnijo možgane s kisikom, kar poveča sposobnost koncentracije. Namig: odličen način je denimo sprehajanje psa, skrb za konja na ranču, igra z muckom in podobno. Hišni ljubljenčki so za otroke z ADHD odlični zaupniki in ponujajo brezpogojno ljubezen, kar otroku pomaga pri dvigu samozavesti.

Ljudje v zrelejšem obdobju pogosto doživljajo številne čustvene stiske, ki lahko močno okrnijo kakovost življenja.
Ljudje v zrelejšem obdobju pogosto doživljajo številne čustvene stiske, ki lahko močno okrnijo kakovost življenja. FOTO: Shutterstock

Avtizem: Pri otrocih z avtizmom so zelo pogoste senzorične težave. Dejavnosti senzorične integracije so zasnovane tako, da jim pomagajo približati določena občutenja, vonje, zvoke. Prav v ta namen so odlični ’pomočniki’ prav konji in psi, saj nanje delujejo zelo pomirjujoče. Kaže se, da živali zmanjšajo stereotipno vedenje in senzorično občutljivost ter povečajo željo po druženju.

Kronični stres: Živali dokazano nižajo stresni hormon kortizol in višajo hormon oksitocin ter posledično dvigajo razpoloženje. Omogočajo nam, da postanemo bolj pozorni na trenutek ’tukaj in zdaj’, kar je glavno vodilo čuječnosti.

Odločitev za ljubljenčka sprejmite z veliko odgovornosti

Treba se je zavedati, da žival ni igrača, ki jo lahko damo v kot, ko se je naveličamo, zato je pri odločitvi za posvojitev ali nakup treba temeljito razmisliti. V primeru večje živali je treba imeti v mislih, kolikšen del proračuna bi ji lahko namenili, kakšne pogoje bivanja imate, koliko časa v dnevu lahko namenite živali, kakšen je vaš življenjski slog in podobno. Pomembno je, da se odločimo za žival, ki ustreza našim željam in zmožnostim. Mnogi lastniki pravijo, da se jim je življenje s prihodom hišnega ljubljenčka obrnilo na glavo – v pozitivnem pomenu, seveda.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650