A vse več študij kaže tudi močno povezavo med jemanjem kontracepcijskih tabletk in slabim duševnim zdravjem. Nov dokumentarni film BBC je razkril, kako velika težava je to in kako veliko žensk se zaradi tega spopada z depresijo in samomorilnimi mislimi. Hormon v tabletki, ki povzroča slabo duševno zdravje, je tako imenovani progesteron. Številne študije so hormon povezale z depresijo, anksioznostjo, slabim razpoloženjem, a raziskovalci so morali najti etični način, da bi dokazali vzrok in posledico, saj so morali v študiji distribuirati placebo tabletko, kar bi lahko vodilo do neželene nosečnosti. Moralni zadržki pri tem so očitni.
A v študiji skupine, ki je bila del dokumentarnega filma z naslovom Kontracepcijska tabletka: Kako varna je?, so odkrili, da je ena od štirih žensk, ki so jemale kontracepcijske tabletke, imele negativne učinke na duševno zdravje.
Med njimi je bila 31-letna Danielle, ki je pojasnila, da so bili zanjo stranski učinki kontracepcijskih tabletk popolnoma uničujoči, saj se nikoli pred tem ni spopadala s slabim duševnim zdravjem. ''Šla sem od tega, da sem bila popolnoma v redu, do tega, da sem imela pol leta pozneje samomorilne misli.''
Urednica ameriške izdaje Grazie Vicky Spratt je imela podobno izkušnjo. Spominja se, da se je njeno duševno zdravje poslabšalo kmalu po tem, ko je pri 14 letih začela jemati kontracepcijske tabletke. Nenadno se je začela spopadati z depresijo in rednimi paničnimi napadi. ''Spominjam se, da sem si mislila, če bo tako videti preostanek mojega življenja, ga nočem živeti,'' pripoveduje v dokumentarnem filmu. Sprattovi so predpisali antidepresive in kognitivno vedenjsko terapijo, a kot pravi, niti eden od zdravnikov ni pomislil, da bi bile njene težave lahko povezane s kontracepcijskimi tabletkami. Ko se je sama zavzela in poiskala informacije na Googlu, je našla raziskavo, ki je povezovala kontracepcijske tabletke z depresijo, in se odločila, da jih bo nehala jemati, in opazovala, ali bo kakšna razlika. V samo nekaj tednih se je počutila bolje.
V dokumentarnem filmu lahko spoznamo tudi profesorja iz Köbenhavna Øjvinda Lidegaarda, ki ima dostop do unikatnih podatkov medicinskih kartotek na Danskem. Ta dostop mu je omogočil vpogled v podatke več kot milijona danskih žensk v starostni skupini od 15 do 34 let v 16-letnem obdobju. Na podlagi teh podatkov so opravili dve študiji, kjer so opazovali povezavo med duševnim zdravjem in kontracepcijskimi tabletkami.
V prvi študiji so odkrili, da imajo ženske, ki jemljejo kontracepcijske tabletke (kombinirano tabletko ali le progesteronsko tabletko), večje možnosti, da jim bodo predpisali antidepresive kot tiste, ki niso na hormonski kontracepciji. Razlika je bila predvsem očitna pri mladih ženskah, starih od 15 do 19 let. Druga študija je pokazala povezavo med hormonsko kontracepcijo in poskusi samomorov oziroma samomori.
Odkritja Lidegaarda sta potrdili dve neodvisni švedski študiji na več kot 800.000 ženskah, ki sta bili objavljeni marca letos. Sprattova pa je za The Independent povedala, da bi bilo treba dati več poudarka ozaveščanju o stranskih učinkih kontracepcijskih tabletk. ''Zdaj bi te podatke raziskav morali zbrati in jih predstaviti, da bi zdravniki dobili prave informacije in o potencialnih dejavnikih tveganja obvestili tudi ženske, ki jih jemljejo.''
Dr. Zoe Williams v dokumentarnem filmu pojasnjuje, da imajo vsa zdravila možne stranske učinke, a pri kontracepcijskih tabletkah je razlika v tem, da jih jemljejo ženske, ki so sicer zdrave. Ne jemljejo jih zato, da bi z njimi preprečili bolezen ali zdravili bolezen. ''V tem primeru stranski učinki, ki negativno vplivajo na življenje zdrave ženske, niso sprejemljivi. Še posebno ker je danes na voljo tako veliko alternativnih možnosti kontracepcije.''
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV