Vizita.si
Mati joka

Duševno zdravje

Kako preživeti konec zveze?

Nataša Jurca
05. 02. 2010 14.15
0

Ker je ločitev izjemno stresna tako za starše kot za otroke, je pomembno, da se znata partnerja soočiti s situacijo in jo pravilno predstaviti otrokom. O tem, kako to storiti, smo se pogovarjali z višjima svetovalkama Nevo Tomažič in Majdo Franca.

Potrebno se je znati pravilno soočiti z ločitvijo in novonastalo situacijo predstaviti otroku.
Potrebno se je znati pravilno soočiti z ločitvijo in novonastalo situacijo predstaviti otroku.FOTO: iStockphoto
Še tako trdne ljubezenske vezi se lahko z leti razrahljajo. Ko se zaljubljenca odločita za skupno pot in za družino, imata običajno veliko skupnega in mislita, da sta ustvarjena drug za drugega. A ko začneta živeti skupno življenje, ki zahteva veliko prilagajanja in včasih tudi odrekanja, lahko začne prihajati do trenj. Na dan privrejo tista čustva, vedenja, navade in razvade, ki jih prej pri ljubljeni osebi nismo opazili ali pa nas vsaj niso tako zelo motile. Tako se velikokrat zgodi, da partnerja odkrijeta, da imata pravzaprav različne poglede na življenje in da imata vedno manj skupnih točk.

Konec zveze, pa najsi bo zakonska ali zunajzakonska, je vsaj za enega ali pa kar za oba partnerja psihično zelo naporen. Če so v razhajanje, ki ga večinoma spremlja poplava negativnih čustev, vpleteni še otroci, je vse skupaj še toliko težje.

O vzrokih za ločitve, o tem, kako to sprejemajo otroci in kako je treba v takšni situaciji ravnati, smo povprašali Nevo Tomažič in Majdo Franca, višji svetovalki na Centru za socialno delo Koper.

Družinsko življenje s seboj prinese tako lepe trenutke kot tudi nove težave. Nadaljnji razvoj zakona in družine pa je odvisen od pripravljenosti zakoncev na sodelovanje in sprejemanje.
Družinsko življenje s seboj prinese tako lepe trenutke kot tudi nove težave. Nadaljnji razvoj zakona in družine pa je odvisen od pripravljenosti zakoncev na sodelovanje in sprejemanje.FOTO: iStockphoto

Kaj so najpogostejši vzroki za razveze?

Težko je v nekaj stavkih strniti, kaj so najpogostejši vzroki za razveze. Morda je to nepripravljenost posameznika, da se nauči sprejemati partnersko in starševsko vlogo, da se nauči sprejemati odgovornosti. Ali pa oba partnerja nista pripravljena sprejemati drug drugega v njunih različnostih ali se naučiti medsebojnega komuniciranja. Najpogostejši stavek partnerjev, ki se želita ločiti, je namreč “Z njo/njim se ne da pogovarjati“. Tako običajno pri enem od partnerjev pride do točke “Tako ne gre več naprej“, ko doživlja brezizhodnost, izgubi občutek varnosti in zaupanja, ugasne pa tudi medsebojno sodelovanje in komuniciranje.

Kako razvezo doživlja otrok?

V vsakem primeru boleče. To pa predvsem zato, ker najpogosteje zakonca ne zmoreta ločevati starševske in partnerske vloge in v svoj odnos mnogokrat vpletata otroka. Ta tako nemalokrat, hote ali nehote, prevzema vlogo tolažitelja, zaveznika ali pa krivca.

Ločitev je za otroka izjemno boleč dogodek.
Ločitev je za otroka izjemno boleč dogodek.FOTO: iStockphoto

Kako lahko otroku olajšamo bolečino?

Otrok mora vedeti, kaj se dogaja v družini. Če se starša odločita za razvezo, je pomembno, da je otrok s tem seznanjen in da ve, kaj se bo zgodilo z njim. Vedeti mora, da ga imata kljub razvezi oba starša rada. Povedati mu morata, da sta se dogovorila, kako bodo preoblikovali življenje – kje in pri kom bo otrok živel, kako bodo potekali stiki z drugim staršem in podobno. Pri tem je pomembno tudi, da otrok od staršev dobi sporočilo, da sta se “dogovorila“.

Kako pa naj se z razvezo sooči odrasla oseba?

Zakonci v tem obdobju ravnajo predvsem čustveno. Prisotni so razočaranje, jeza in negotovost. Pomembno je, da so prepričani v to, da je v tem trenutku razveza edina rešitev. Če so v to prepričani, bodo lažje delali načrte za prihodnost in si lažje reorganizirali življenje na način, ki bo vsakemu posamezniku ustrezal. Tako bo vsakdo od njiju zadovoljen in si na ta način pridobil zaupanje vase in druge ter si pridobil občutek varnosti.

Ali obstaja recept za uspešen zakon?

Recepta za uspešen zakon ni! Pomembno pa je morda to, da smo pripravljeni na učenje, da smo dovzetni za sodelovanje in spremembe, da zmoremo iskati meje med racionalnim in čustvenim nivojem. Ob učenju življenja v dvoje pa moramo imetu tudi možnost, da zadovoljujemo lastne želje in potrebe!

Če zakonca oziroma zunajzakonska partnerja razmišljata o razvezi, imata nešteto možnosti, na koga se obrniti. Na razpolago so jima zakonski terapevti, svetovalnice, odvetniki in nenazadnje tudi center za socialno delo.

Ločitev je za otroka izjemno boleč dogodek.
Ločitev je za otroka izjemno boleč dogodek.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587