Vizita.si
Izgorelost

Duševno zdravje

Znaki, da se nevarno približujete izgorelosti

Vizita.si
26. 01. 2024 04.53
0

Izgorelost je resen in v današnjem času pogosto spregledan problem, ki se lahko pojavi pri ljudeh iz različnih poklicnih in osebnih okolij.

Gre za stanje, ko se posameznik počuti izčrpanega, brez energije in motivacije ter ima težave s koncentracijo in učinkovitostjo. Opozorilni znaki izgorelosti so pomembni za pravočasno prepoznavanje te težave in za sprejetje ukrepov za preprečevanje poslabšanja stanja. 

Opozorilni znaki izgorelosti

Kronična utrujenost: Eden najpogostejših in tudi najbolj zgodnjih znakov izgorelosti je kronična utrujenost, ki se ne izboljša niti po zadostnem počitku. Oseba se lahko počuti nenehno izčrpano, brez energije in moči za opravljanje vsakodnevnih nalog.

Pomanjkanje motivacije: Izgorelost lahko privede do izgube motivacije in zanimanja za delo ali druge dejavnosti, ki so nekoč prinašale veselje. Posameznik se lahko začne počutiti brez navdušenja, brez ciljev in brez moči za izpolnjevanje svojih dolžnosti.

Pogoste telesne težave: Izgorelost lahko povzroči tudi telesne težave, kot so glavoboli, bolečine v mišicah in sklepih, prebavne težave ter težave s spanjem. Ti telesni simptomi so lahko posledica dolgotrajnega stresa in izčrpanosti.

Zmanjšana učinkovitost in koncentracija: Oseba, ki se sooča z izgorelostjo, lahko doživlja težave s koncentracijo, spominom in učinkovitostjo pri delu ali šolskih obveznostih. Čutijo lahko, da imajo zmedene misli, morda prihaja celo do 'vsiljivih' misli, težko se osredotočajo in tudi preproste naloge jim vzamejo vedno več časa. 

Izgorelost
IzgorelostFOTO: AdobeStock

Spremembe v razpoloženju: Izgorelost lahko vpliva tudi in predvsem na razpoloženje posameznika. Oseba se lahko počuti razdraženo, žalostno, brezvoljno ali celo obupano. Lahko se pojavita tudi anksioznost in depresija.

Socialno umikanje: Posameznik, ki se sooča z izgorelostjo, se lahko začne umikati od družine, prijateljev in drugih socialnih interakcij. Izgubi zanimanje za družabne dejavnosti in se počuti osamljeno.

Več simptomov najdete v spodnjem članku:

Bi znali prepoznati znake izgorelosti?
Preberi še
Bi znali prepoznati znake izgorelosti?

Prepoznavanje in obvladovanje izgorelosti

Prepoznavanje opozorilnih znakov izgorelosti je ključnega pomena za pravočasno ukrepanje in preprečevanje poslabšanja stanja.

Sprejmite, da potrebujete pomoč: Prvi korak pri obvladovanju izgorelosti je priznanje, da imate težavo in da potrebujete pomoč. Pogovorite se s svojim zdravnikom, terapevtom ali drugim strokovnjakom, ki vam lahko pomaga pri obvladovanju izgorelosti. Ne govorite si, da bo boljše, posebej ko se začnete enkrat soočati s simptomi – mentalnimi ali fizičnimi!

Naredite spremembe v svojem življenjskem slogu: Spremembe v življenju, kot so boljša prehrana, redna telesna aktivnost in dovolj spanja, lahko pomagajo pri obvladovanju izgorelosti. Poskusite vzpostaviti uravnotežen življenjski slog, ki vključuje tudi čas za sprostitev, hobije in druženje s prijatelji. Predvsem pa se omejite – svoje delo in naloge, za katere menite, da jih morate izpolniti. 

Izgorelost
IzgorelostFOTO: AdobeStock

Postavite (si) meje: Naučite se postavljati meje in reči ne stvarem, ki vam povzročajo stres. Učite se delegirati naloge in si vzemite čas zase, da si povrnete energijo. Tukaj je najtežji del, ko moramo ljudje včasih postaviti meje sami sebi – pri želji po popolnosti in izpolnjevanju vseh stvari, za katere bodisi sploh nimamo časa ali energije!

Iskanje podpore: Poiščite podporo prijateljev, družine ali skupine za samopomoč. Deljenje svojih izkušenj z drugimi, ki se soočajo s podobnimi težavami, lahko olajša obvladovanje izgorelosti.

Sprejmite sprostitvene tehnike: Vadba sprostitvenih tehnik, kot so meditacija, joga ali dihalne vaje, lahko pomaga zmanjšati stres in izboljšati vaše počutje.

Izgorelost
IzgorelostFOTO: Adobe Stock

Sprejmite spremembe v delovnem okolju: Če je stres na delovnem mestu glavni vzrok za izgorelost, razmislite o spremembah v delovnem okolju. Morda se lahko pogovorite s svojim nadrejenim o prilagoditvah urnika, manjšem številu nalog ali drugih spremembah, ki vam bodo pomagale zmanjšati stres.

Vendar pa je pomembno opozoriti, da je obvladovanje izgorelosti dolgotrajen proces in da je vsak posameznik, z njim pa okrevanje, edinstveno. Če se vaše stanje izgorelosti poslabša ali če se počutite nemočni pri obvladovanju težav, se posvetujte z zdravnikom!

Če opazite znake izgorelosti pri sebi ali pri svojih bližnjih, je pomembno, da se zavedate, da niste sami in da obstaja pomoč. Resnično je pomembno, da se znamo pravi čas ustaviti! S pravilno podporo, spremembami v življenjskem slogu in obvladovanjem stresa je mogoče premagati izgorelost ter si povrniti energijo in veselje do življenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662