Vizita.si
Jok

Duševno zdravje

Ne bojte se jokati, solze zdravijo bolečino in izboljšajo razpoloženje

B.R.
04. 06. 2020 09.31
0

Solz se ne bi smeli sramovati, ker imajo lahko očiščevalni učinek. Jok nam namreč pomaga, da se umirimo in si povrnemo izgubljeno čustveno ravnovesje.

"Zadnjič, ko sem dobro jokala, sem bila na balinanju, januarja letos. Spominjam se, ker je bilo to po objavi mojih spominov in prve knjige. Čutila sem naval čustev in jokala večino dneva. Skozi te solze sem končno uspela najti jasnost in mir. Vsi bi morali jokati," meni novinarka, pesnica in avtorica Candis Y. McDow, ki je napisala knjigo o boju z duševnimi boleznimi. 

"To ni bila popolna zgodba, vendar sem poskušala biti čim bolj transparentna in iskrena. Ko sem izdala knjigo, se je v meni pojavil ogromen val tesnobe. Da je bilo vse skupaj še huje, je moja najboljša prijateljica iz otroštva mislila, da sem jo upodobila kot slabo prijateljico in preplavila so me čustva, zaradi katerih sem se začela spraševati o sebi." Priznala je, da je bila skeptična do knjige, začela je dvomiti vase: "Preplavil me je strah in sledile so solze. Mučila me je odločitev, ali naj svojo resnico sploh delim z ljudmi. A potem, ko sem si vzela čas za spopadanje s svojimi občutki, sem se počutila močnejšo in bolj pripravljeno, da grem v svet."

Torej, ko naslednjič začutite potrebo po joku, naj vas ta val preplavi.
Torej, ko naslednjič začutite potrebo po joku, naj vas ta val preplavi. FOTO: iStockphoto

Jok je prednost, ne slabost 

Jok se pogosto prikazuje kot šibkost, vendar prinaša številne koristi. Znanstveno je dokazano, da jok: 

- izboljša razpoloženje ter ublaži neprijetne občutke, 
- pomaga lažje zaspati, 
- lajša bolečine, 
- spodbuja proizvodnjo endorfina, 
- pomirja, 
- razstruplja telo, 
- obnovi čustveno ravnovesje. 

"Nekoč sem slišala, da so solze tihe molitve, vsakič, ko jokam, se spomnim teh besed. Včasih, ko stvari niso pod vašim nadzorom, ne morete storiti ničesar, razen da se zgodijo. Tako kot dež tudi solze delujejo kot sredstvo proti slabemu razpoloženju, izpirajo umazanijo in nabiranje starih čustev, hkrati pa se odpirajo za nekatera nova," je še zapisala Candis.

Naj solze tečejo

"Ne zadržujem se več, če čutim potrebo po joku. Naučila sem se, da mi dotična abstinenca ne koristi. Pozdravljam solze, ko pridejo, ker vem, da se bom potem počutila bolje. Če bi v svojih dvajsetih letih rekla kaj takega, bi me bilo sram - a zdaj, ko imam 31 let, ni več sramu."

Z iskrenim jokom se iz telesa izločijo škodljive snovi

Torej, ko naslednjič začutite potrebo po joku, naj vas ta val preplavi. Občutite, vdihnite in ohranite ta občutek, ker ste doživeli nekaj posebnega. Ni vas treba biti sram. Nikomur ne dovolite, da vam govori o svojih občutkih ali kako bi se morali počutiti. Vaše solze so vredne, še svetuje Candis. "Ne rečem, da bi morali iti ven in iskati stvari, o katerih bi jokali. Toda ko pride ta trenutek, ga brez uporov objemite.  Te solze lahko delujejo kot zdravilno orodje, ki bo pomagalo, ko ga boste najbolj potrebovali," je dejala za spletni portal Healthline

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662