Vizita.si
Meditacija se v kulturah po vsem svetu izvaja že tisoče let.

Osebna rast

Kaj je meditacija?

Neja Rems Arzenšek
04. 08. 2022 05.00
0

Meditacijo lahko definiramo kot niz tehnik, ki so namenjene spodbujanju povečanega stanja zavedanja in osredotočene pozornosti. Meditacija je tudi tehnika spreminjanja zavesti, za katero se je izkazalo, da ima veliko koristi tudi za dobro duševno počutje.

Meditacija se v kulturah po vsem svetu izvaja že tisoče let.
Meditacija se v kulturah po vsem svetu izvaja že tisoče let. FOTO: Adobe Stock

Zanimiva dejstva o meditaciji za začetek 

Meditacija se v kulturah po vsem svetu izvaja že tisoče let.

Skoraj vsaka religija, vključno z budizmom, hinduizmom, krščanstvom, judovstvom in islamom, ima tradicijo uporabe, takšnih in drugačnih, meditativnih praks.

Čeprav se meditacija pogosto uporablja v in za verske namene, jo veliko ljudi v današnjem času izvaja neodvisno od kakršnih koli verskih ali duhovnih prepričanj ali praks.

Meditacijo lahko uporabljamo tudi kot psihoterapevtsko tehniko.

Obstaja veliko različnih vrst meditacije.

Z meditacijo lahko postanemo bolj osredotočeni, pozorni in zbrani.

Namen meditacije ni, da 'ne mislimo', temveč, da smo nenavezani na svoje misli.

Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?
Preberi še
Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?

Vrste meditacij

Meditacija ima lahko veliko različnih oblik, vendar obstajata dve glavni vrsti: koncentracijska meditacija in meditacija pozornosti/čuječnosti.

Koncentracijska meditacija vključuje osredotočanje vse vaše pozornosti na določeno stvar, medtem ko uglašujete vse ostalo okoli sebe. Cilj je resnično izkusiti vse, na kar se osredotočate, naj bo to vaš dih, določena beseda ali mantra, da bi dosegli višje stanje bivanja.

Meditacija čuječnosti vključuje zmanjševanje stresa na podlagi čuječnosti in kognitivno terapijo na podlagi čuječnosti. Čuječnost je lahko usmerjena na različne težave, kot je depresija, anksioznost ali kaj drugega, kar pomeni, da je lahko njen fokus od prakse do prakse drugačen. Na splošno vključuje stanje zavedanja in vključenosti v sedanji trenutek, da postanemo odprti, zavestni in sprejemajoči.

Kako začeti meditirati?
Kako začeti meditirati?FOTO: Shutterstock

Kako začeti meditirati? 

Čeprav obstaja veliko različnih oblik in tehnik meditacije in načinov vadbe, je učenje osnov meditacije za začetnike odličen začetek:

- Izberite mirno mesto, kjer ni motenj. Izklopite telefon, televizijo in druge naprave. Če se odločite za predvajanje tihe glasbe, izberite nekaj mirnega in ponavljajočega se.

- Določite čas. Če šele začenjate, se boste morda želeli držati krajših sej, dolgih približno 5 minut (lahko za začetek tudi krajše!).

- Bodite pozorni na svoje telo in se udobno namestite. S prekrižanimi nogami lahko sedite na tleh ali na stolu, dokler se vam zdi, da lahko udobno sedite več minut naenkrat.

Bodite pozorni na svoje telo in se udobno namestite.
Bodite pozorni na svoje telo in se udobno namestite.FOTO: Adobe Stock

- Dobro je, da sedite in ne ležite. Razlog - da ne boste zaspali. 

- Osredotočite se na svoje dihanje. Poskusite globoko vdihniti, da razširite trebuh, nato pa počasi izdihnite. Bodite pozorni na občutek vsakega diha. Dihajte s trebuhom. 

- Opazujte svoje misli. Namen meditacije ni odrivati misli stran, saj naš um nenehno 'tava'. Bolj kot boste odrivali misli stran, bolj jih boste imeli 'v glavi'. Namesto tega se osredotočite in vračajte pozornost na dih, kadarkoli opazite, da vam misli začnejo begati. Ne obsojajte - ne svojih misli, ne sebe. Ne analizirajte, temveč vsakič znova usmerite zavest nazaj na globoko dihanje. 

Še enkrat poudarjamo - namen meditacije ni, da odrivamo misli stran, temveč, da postanemo nenavezani nanje. 

Kakšni so vplivi meditacije? 

Zavest pogosto primerjamo s tokom, ki se premika in spreminja kot reka, ko prehaja čez teren. Meditacija je sredstvo za spreminjanje tega toka in sredstvo za spreminjanje vašega dojemanja in odzivanja na svet okoli vas.

Sproščanje
SproščanjeFOTO: Dreametime

Raziskave so pokazale, da ima lahko meditacija tako fiziološke kot psihološke učinke. Nekateri pozitivni fiziološki učinki vključujejo zmanjšano fizično vzburjenost, zmanjšano stopnjo prehitrega dihanja, zmanjšan srčni utrip, spremembe v vzorcih možganskih valov in manjši stres.

Nekatere druge psihološke, čustvene in zdravstvene koristi meditacije vključujejo:

- Boljše obvladovanje simptomov, povezanih z anksioznimi motnjami, depresijo, motnjami spanja, bolečinami in visokim krvnim tlakom,

- Boljše sposobnosti obvladovanja stresa,

- Spremembe v različnih vidikih pozornosti in čuječnosti,

- Povečano samozavedanje,

- Izboljšano psihično počutje,

- Izboljšan delovni spomin,

- Izboljšana imuniteta,

- Večja empatija do sebe in drugih.

Meditacija
MeditacijaFOTO: Shutterstock

Čeprav strokovnjaki še ne razumejo popolnoma, kako meditacija deluje, so raziskave jasno pokazale, da imajo lahko meditativne tehnike vrsto pozitivnih učinkov na splošno zdravje in psihološko dobro počutje.

Potencialne pasti

Meditacija ima lahko številne koristi, vendar obstaja tudi nekaj potencialnih pasti, na katere morate biti pozorni. Predvsem se gre za to, da ne začnete prehitro in da nimate prevelikih pričakovanj - do sebe. Resnica je, da potrebujete kot pri vseh drugih stvareh čas in prakso. Če bi se vpisali v fitnes, na tečaj plesa ali pa kaj drugega, bi pričakovali, da bi v prvo obvladovali gibe? Bi imeli v enem dnevu tako natrenirano telo, kot si ga želite?

Odgovor je seveda ne. Kot pri telesnih aktivnosti, tudi pri duševnih potrebujemo čas, prakso, ustvarjeno navado in vztrajnost. Šele skupek tega pa lahko pozitivno vpliva na naše zdravje in dobro počutje. 

Vir: Verywellmind, health, webmb 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602