Vizita.si
5 odstotkov odraslih pa se spopada z nočnimi morami, ki se zgodijo v prvem ciklu spanja in so lahko izjemno intenzivne. Če se zaradi njih zbudijo, so lahko destruktivni ali celo nasilni, a se tega kasneje niti ne zavedajo.

Duševno zdravje

Kaj povzroča vaše nočne more?

K.B.
18. 02. 2013 08.13
3

Se pogosto sredi noči zbudite iz grozljivih sanj, ki so tako žive, da ste popolnoma iz sebe? Raziskave kažejo, da kar 85 odstotkov odraslih občasno doživlja nočne more, 5 odstotkov ljudi pa kar enkrat na teden. Veste, kako spati bolje?

Kar 85 odstotkov odraslih občasno tlačijo nočne more, ki jih sanjajo v zadnji REM fazi. Te lahko izzovejo medosebni odnosi, stres in nekatera zdravila.
Kar 85 odstotkov odraslih občasno tlačijo nočne more, ki jih sanjajo v zadnji REM fazi. Te lahko izzovejo medosebni odnosi, stres in nekatera zdravila.FOTO: iStockphoto
Najprej je dobro, da razlikujemo med dvema oblikama nočne more. Prva, ki se zgodi v zgodnjih ciklih spanja, torej ne v fazi REM. ’’Takrat se boste zbudili približno 90 minut po spanju, morda s paničnimi kriki. Vaš srčni utrip lahko ob tem naraste na kar 180 utripov na minuto,’’ je za Hufftington Post pojasnil dr. Tore Nielsen, vodja laboratorija za spanje in profesor psihiatrije na univerzi v Montrealu. Ljudje s to obliko nočne more lahko postanejo destruktivni ali pa nasilni, potem ko se zbudijo, a se kasneje tega ne spominjajo. Takšne nočne more k sreči doživlja le od 4 do 5 odstotkov odraslih. Večji odstotek odraslih pa je tisti, ki doživlja običajne nočne more, ki se pojavljajo v zadnji tretjini noči, na vrhuncu faze REM. Teh je kar 85 odstotkov in se ob nočni mori zbudijo ali ne, sanj pa se večinoma spomnijo. Sanje jih lahko tako pretresejo, da jih zbudijo iz spanca. '’Če greste v posteljo ob desetih zvečer, bi se zaradi prve oblike nočne more zbudili ob 11.30, zaradi običajne nočne more pa ob šestih zjutraj,’’ doda profesor Nielsen.
5 odstotkov odraslih pa se spopada z nočnimi morami, ki se zgodijo v prvem ciklu spanja in so lahko izjemno intenzivne. Če se zaradi njih zbudijo, so lahko destruktivni ali celo nasilni, a se tega kasneje niti ne zavedajo.
5 odstotkov odraslih pa se spopada z nočnimi morami, ki se zgodijo v prvem ciklu spanja in so lahko izjemno intenzivne. Če se zaradi njih zbudijo, so lahko destruktivni ali celo nasilni, a se tega kasneje niti ne zavedajo. FOTO: iStockphoto

Kaj povzroča nočne more in kdo jih ima?

’’Obstajajo posttravmatske in idiopatične (brez posebnega vzroka) sanje, kar pomeni, da v resnici ne vemo, od kod prihajajo. Znanstveno še ni nič dokazanega,’’ trdi Nielson. Na splošno pa idiopatske nočne more ne odražajo travm, ampak prej medosebne odnose. Kar pomeni, da jih lahko sprožijo slabi medosebni odnosi, prepiri, strah pred izgubo bližnjih in podobno. Tudi stres in zaskrbljenost zaradi izgube delovnega mesta, neopravljenega izpita ali neuspeha lahko sprožijo nočne more. Te so povezane še z jemanjem nekaterih zdravil, še posebej tistih, ki vplivajo na nivo nevrotransmiterjev, kot so antidepresivi, narkotiki ali barbiturati. K večjemu tveganju spadajo tudi tisti, ki trpijo za shizofrenijo ali se zdravijo alkoholizma in tako doživljajo pomanjkanje alkohola, sedativov ali hipnotikov (zdravil proti alkoholizmu).

Kako zaspati po nočni mori?

’’Mislim, da takoj po nočni mori ne moremo zaspati, saj sanje sprožijo strah ali močna čustva,’’ pojasni Nielson. Kljub vsemu pa si pri tem lahko pomagate s tehnikami sproščanja, kot so globoko dihanje, meditacija ali progresivna mišična sprostitev. Če kljub temu ne morete zaspati, je bolje, da za kakšno uro vstanete in nato znova skušate zaspati. ’’Če se nočne more ponavljajo, je dobro, da si jih zapišete, saj boste tako lažje našli povezavo med njimi.’’

Zdravljenje

Kot smo že omenili, ima le pet odstotkov odraslih klinične težave z nočnimi morami, kjer so sanje tako pogoste in tako močno vplivajo na njihovo življenje, da iščejo pomoč. ’’Tu je predvsem vprašanje tega, kakšen stres povzročajo sanje,’’ pojasni Nielson. Navadno se obrnejo na strokovnjaka za motnje spanja, ki najprej ugotavlja, ali so težave le nočne more ali gre morda za kaj resnejšega, kot je spalna apneja. Če vzrok ni fizične narave, se nekateri obrnejo na psihologa, ki jim pomaga, da se znebijo nočnih mor z reševanjem težav, ki jih obremenjujejo.

Sicer pa se povečini ljudje, ki nočne more izkusijo občasno, z njimi ne obračajo na strokovnjake, saj jih te ne motijo. ’’Nekateri celo pravijo, da so njihove nočne more vir njihove ustvarjalnosti in da se jih pravzaprav nočejo znebiti,’’ še zaključi Nielsen.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859