Prebavna cev je oživčen organski sistem, ki ga sestavlja na milijone živčnih celic, ki dvosmerno komunicirajo z našimi možgani. Tako lahko določeni čustveni odzivi sprožijo odziv tudi v naših prebavilih. Naš gastroenterološki sistem je namreč zelo občutljiv na naša čustva. Čustva, kot so stres, tesnoba, jeza, žalost in strah imajo tako vpliv tudi na našo prebavo.
Upočasnjena prebava
Kadar smo preobremenjeni in nas nadvladajo tesnobne misli in stres, to lahko upočasni prebavo. Hrana tako ostaja dlje časa v želodcu, kar povzroči napenjanje in zaprtje, včasih pa tudi drisko in utrujenost. Poleg tega pa lahko čustva vplivajo še na spremembo apetita, kar lahko vodi v prenajedanje ali zavračanje hrane. Prav tako pa lahko izbiramo tudi drugačno hrano, na primer če smo v stresu, lahko še toliko bolj posegamo po nezdravih živilih, kar še dodatno obremeni našo prebavo.
Vizita e-novice
Povečano izločanje želodčne kisline
Stres in jeza spodbujata izločanje želodčne kisline, kar lahko sčasoma vodi v gastroezofagealno refluksno bolezen. Za slednjo je značilen kislinski refluks, ki povzroči pekoč občutek v prsnem košu, lahko pa se razširi tudi na grlo, čemur rečemo zgaga. Težave imamo lahko tudi s požiranjem, slabim zadahom in tako naprej. Prav tako pa lahko pride do vnetja želodčne sluznice ali požiralnika. Prekomerno izločanje želodčne kisline na dolgi rok lahko povzroči tudi razjede in rane.
Spremembe v delovanju črevesja
Intenzivnejša čustva lahko vplivajo tudi na krčenje mišic v prebavnem traku, torej tudi na pretok hrane skozi prebavni trakt. To se lahko kaže v krčih, pogostosti odvajanja blata in tudi v njegovi konsistenci. Čutimo lahko bolečino in nelagodje na različnih predelih trebuha. Poruši pa se lahko tudi ravnovesje bakterij v črevesju. Tako smo lahko bolj dovzetni za raznorazne okužbe, vnetja in druge prebavne motnje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV