Vizita.si
Žalost

Duševno zdravje

Kako nam hipnoza lahko pomaga?

V.H.
10. 07. 2020 07.00
0

"Pomagaj, rada bi se počutila enakovredno drugim," je eden najpogostejših stavkov, ki ga slišim od svojih strank, nam zaupa Urša Trebušak, ki se je posvetila delu s hipnozo.

»V času nosečnosti sem iskala nekaj več, nekaj, kar mi odpira več možnosti in predvsem, da svoje novinarsko znanje nadgradim in ponudim še več,« pripoveduje uspešna nekdanja novinarka Urša Trebušak, ki se je odločila za RTT preobrazbo, nad katero se je tako navdušila, da je postala praktik hipnoze RTT. »In ko sem svoje usposabljanje preiskusila s prijateljico, ki je doživela preboj, ko je ozavestila dogodke, ko je bila stara le dve in tri leta, sem vedela, da je RTT res močno orodje.« Z Uršo Trebušak, ki dela z RTT metodo, smo se pogovarjali o tem, kako nam hipnoza lahko pomaga oziroma izboljša naše življenje. 

Kaj sploh je hipnoza oziroma RTT metoda?

Najlažje razložim, če povem, da je hipnoza del RTT. RTT je pravzaprav kratica za Rapid transformational therapy, kar bi lahko prevedli v bliskovito preobrazbo. Gre za izjemno metodo, ki jo je začela poučevati Marisa Peer, pri kateri ljudem pomaga, da s hipnozo dosežejo trenutke in dogodke, ko so kot otroci oblikovali prepričanja ali vzorce razmišljanja, ki še desetletja po tem vplivajo na njihovo življenje. S tem pa dosegla neverjetne rezultate pri več tisoč ljudeh. Dela z vsem spektrom ljudi, od običajnih posameznikov, do članov kraljeve družine in holivudskih zvezdnikov. Ne glede na to, s kom dela, ji uspeva, da ljudje s pomočjo RTT dosežejo preboj v življenju in se rešijo mučnih vzorcev razmišljanja in vedenja, ki so jih hromili vse življenje.

Zakaj si se odločila za to metodo?

Ko sem poslušala Mariso Peer, me je preprosto navdušila. Že dolgo me je fascinirala moč človeškega uma, naša sposobnost, da svojo podzavest bodisi uporabimo tako, da dela nam v prid ali pa nas sabotira. Ko sem razumela, na kakšen način doseže, da podzavestni in zavestni um delujeta v isto smer, sem bila navdušena.

Urša Trebušak, praktik hipnoze RTT
Urša Trebušak, praktik hipnoze RTT FOTO: osebni arhiv

Torej s hipnozo si lahko tudi pomagamo … V katerih primerih?

Marisa Peer z RTT pomaga ljudem, ki doživljajo cel spekter težav, od grizenja nohtov, težav s težo, odvajanja od kajenja, različnih odvisnosti, tesnobo, ne samozavestjo, do pomoči pri neplodnosti, bolečinah, celo nekaterih boleznih. Odpravlja pa tudi cel seznam fobij in strahov. Ta spisek je res dolg.

Ker pri RTT ne gre za odrsko hipnozo, kot je morda poznate iz TV šovov ali filmov, je pravzaprav skorajda vsak primeren za tako delo. Je pa seveda nujna tudi želja, da doživi spremembo.

Od želje po spremembi do dela na sebi ...

Do zdaj je največ ljudi, ki so se obrnili name, imelo težavo zaradi res hromeče nesamozavesti. Neverjetno, kako globoko je vsajen občutek: "Nisem dovolj dober, kdo pa sem, da bi mi uspelo, drugi so boljši, drugim je lažje ..."  Ti vzorci so nastali – vsaj večinoma – v prvih sedmih letih našega življenja. In so pogosto povsem nezavedni.

Priklic spominov iz zgodnjega otroštva z metodo RTT

"A je to mogoče, občutek imam, da sem v tem prizoru stara eno leto?!" prav zanimivo je, ko mi ljudje to rečejo. Fascinantno je, ko ljudje izkusijo RTT in si prikličejo pred oči dogodke iz otroštva, ki so bili temelji, ko se je oblikoval njihov sistem prepričanj.

Slaba samopodoba

Tako se je na primer gospa, s katero sva se lotili njenega občutka, da ne more doseči ničesar in da nima dobre samopodobe, spomnila dogodkov, ko je pri dveh letih sama klicala mamo in nihče ni prišel v sobico. Pa dogodkov, ko je oče kričal nanjo in jo odrinil stran do sebe, ker se je postavila zase pri svojih treh letih. Ta občutek zapuščenosti je določal njeno oceno same sebe: "Nič nisem vredna." Dokler ni ozavestila, zakaj ne verjame v lastno vrednost, je vedno dvomila vase.

"Nisem dovolj dober, kdo pa sem, da bi mi uspelo, drugi so boljši, drugim je lažje ..."  Ti vzorci so nastali – vsaj večinoma – v prvih sedmih letih našega življenja.
"Nisem dovolj dober, kdo pa sem, da bi mi uspelo, drugi so boljši, drugim je lažje ..." Ti vzorci so nastali – vsaj večinoma – v prvih sedmih letih našega življenja. FOTO: Dreamstime

Občutek nesposobnosti

Naslednji primer ženske je bil morda bolj vsakdanji. Veš čas je živela z občutkom, da je nesposobna, da ne bo nič dosegla. Prišli sva do spomina, ko je bila stara le dve leti in je poslušala, kako je premajhna, da bi se igrala z nekim avtomobilom. Že kot otrok se je torej počutila nesposobno. Spet drug spomin, ko je šla v vrtec popolnoma prestrašena, da se ne bo mogla soočiti z neznanim okoljem. Cela serija takih trenutkov je bila povod za to, da je začela verjeti, da ni sposobna. A to je le prvi del RTT, ko človek razume povezavo med dogodki in svojimi prepričanji, jih lahko preseže in dobesedno nadgradi svoje vzorce razmišljanja.

Kako deluje hipnoza?

Pri hipnozi gre za to, da je človek v res prijetnem sproščenem stanju, kjer povsem enostavno lahko dostopa do spominov, ki so ostali v podzavesti. Hkrati pa potem s pomočjo hipnoze dobesedno nadgradimo te vzorce, tako da posameznik dobi nov način pogovora s samim sabo. Nekako tako, kot da bi notranjega kritika, ki ga ves čas daje v nič, upokojil in namesto tega raje poslušal svojo notranjo navijačico, ki zanj navija, ga spodbuja, verjame vanj.

Mamice naj skušajo svojim otrokom pokazati, da jih vidijo, da jih cenijo in jih sprejemajo take, kot so.
Mamice naj skušajo svojim otrokom pokazati, da jih vidijo, da jih cenijo in jih sprejemajo take, kot so. FOTO: Dreamstime

"Pomagaj, rada bi se počutila enakovredno drugim," je eden najpogostejših stavkov, ki ga slišim od svojih strank. Zelo pogosto se ljudje počutimo manjvredne, ne zaupamo vase in v lastne sposobnosti, ob tem pa trdno verjamemo, da gre drugim lažje in bolje. To je bilo nekaj, kar sem morala premagati tudi sama in RTT mi je pri tem čudovito pomagal.

Kakšen vpliv je imela hipnoza nate in kako ti je izboljšala življenje?

Postala sem bolj samozavestna in verjamem vase. Vem, da s svojimi mislimi krojim svojo prihodnost, zato hočem vedeti, kakšni nezavedni vzorci me vodijo, in jih preseči. Kot rečeno, je bila ena od takih točk zame prav prepričanje "nisem dovolj dobra". Ko sem ugotovila, od kod prihaja in kako sem ga ustvarila kot otrok, pa tudi, kako sem kot odrasla zato vedno upala na pohvalo in potrditev drugih, sem to lahko presegla. In dobesedno zadihala na novo.

Izkušnja ali nasvet, ki bi ga želela deliti? 

Glede na to, da sem zdaj sama mama, hkrati pa skupaj z ljudmi, ki se obrnejo name, doživljam bolečine iz njihovega otroštva, bi rada nekaj svetovala mamicam. In to je, da res skušajo svojim otrokom pokazati, da jih vidijo, da jih cenijo in jih sprejemajo take, kot so. Občutek "nisem dovolj dober" namreč prihaja prav iz teh zgodnjih dni, ko otrok verjame, da ga mama ne vidi in ji ni pomemben takšen, kot je.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650