Milan Vujasinovič in dr. Samo Božič z Inštituta za nevrolingvistično programiranje pravita, da to lahko dosežete s posebno tehniko, imenovano NLP ali nevrolingvistično programiranje.
Kaj je NLP?
NLP so razvili trije uspešni psihoterapevti v 70. letih. Milton Erickson, Virginia Satir in Fritz Perls so na osnovi geštalt terapije, sistemske teorije, hipno terapije ter globinske psihologije ustvarili temelje današnjih NLP tehnik. Danes poznamo tri veje NLP, in sicer za osebnostno rast in samopomoč, NLP za uporabo v šolstvu, športu in poslovnem svetu in NLP za psihoterapijo.
Gre za napredni sistem komunikacijskih tehnik, tehnik za vzpostavljanje kakovostnih odnosov in gradnjo močnih pozitivnih čustvenih stanj. Izjemno je uporaben za osebnostno rast in v poslovnem svetu.
Osnovno vodilo je: spremenite negativne miselne vzorce, ki vas spravljajo v slabo voljo, povzročajo stres in različna obolenja, v pozitivne miselne vzorce.
»NLP, kot ga prakticiramo na inštitutu, lahko koristi na več nivojih. Predvsem spodbujamo posameznike, da začnejo opazovati svoje miselne vzorce. Če so negativni, v kakšnih situacijah se pojavljajo in zakaj. Ko poznate svoje miselne vzorce, se le-te da spremeniti. Včasih je na primer dovolj, če na situacijo, ki vas spravlja v slabo voljo pogledate iz drugačnega zornega kota – jo spremenite v izziv in vznemirljivo priložnost za osebnostno rast,« razlaga NLP trener Milan Vujasinovič.
NLP tehnike lahko uporabljate pri premagovanju različnih čustvenih blokad, na primer pri odpravljanju treme pred nastopi, za pridobivanje motivacije pri opravljanju izpitov in drugih pomembnih nalog, za odpravljanje različnih odvisnosti (od cigaret, hrane, interneta itd.), spremenite prepričanja, ki vas omejujejo (nisem dovolj pameten/a, sposoben/a; sem previsok/a, prenizek/a, prelahek/a, pretežek/a ...), za odpravljanje težav v odnosih (ustvarjanje zaupanja v osebnem življenju) itd. NLP pomaga povsod, kjer se pojavlja trema, stres, strah, pomanjkanje motivacije in odlašanje.
Vadite sami doma. Poskusite KROG ODLIČNOSTI
NLP trener Vujasinovič sicer pravi, da se je najboljše priključiti vodeni vadbi, kjer NLP poteka pod nadzorom. A za začetek lahko poskusite tudi sami doma. Začnite s preprosto vajo, ki se imenuje Krog odličnosti. Koristna je za premagovanje stresa, osebnostno rast, dobro počutje in premagovanje čustvenih blokad.
Potek:
1. KORAK: Umaknite se v prostor, kjer vas nihče ne bo motil. Stojte trdno na tleh z nogami v širini bokov. Ko se boste umirili, si v mislih izberite pozitiven občutek, ki bi ga želeli čutiti bolj pogosto (na primer občutek, da ste vedno uspešni, samozavestni, občutek, da zmorete prav vse, kar si zaželite). Izberite si tudi vašo najljubšo barvo.
2. KORAK: Na tleh pred seboj si predstavljajte krog v premeru približno 50 centimetrov. Krog naj bo v vaši izbrani barvi. Sedaj se osredotočite na neko preteklo izkušnjo, v kateri ste zelo intenzivno čutili izbran občutek.
3. KORAK: Vživite se v to situacijo in vse najlepše trenutke te izkušnje. Poskusite situacijo podoživeti, kot da se dogaja prav ta trenutek. Še enkrat živite to izkušnjo, opazujte sebe, kaj se dogaja, poslušajte, kar slišite v tej situaciji, posnemajte držo telesa in dihajte, tako kot ste dihali v tej situaciji.
4. KORAK: Tisti trenutek, ko občutki postanejo zares intenzivni, stopite v barvni krog pred seboj in v njem še intenzivneje podoživite vse pozitivne občutke te situacije. Naj vas ta valj pozitivnih misli in občutkov popolnoma objame. Prepustite se. Ko intenzivnost popusti, stopite iz kroga.
5.) KORAK: Postopek ponovite še za tri pretekle pozitivne situacije, kjer ste izkusili izbran občutek.
6. KORAK: Testirajte, ali vaš krog odličnosti deluje. Predstavljajte si zahteven dogodek v prihodnosti, kjer bi potrebovali ta občutek in stopite v vaš krog, ki je pred vami.
Vajo ponavljajte čim večkrat. Najboljše vsak dan. Če vaš krog odličnosti deluje, so se pozitivni občutki »shranili«. In ko jih boste naslednjič potrebovali, enostavno stopite v vaš krog odličnosti. Po določenem času je treba krog zopet »napolniti s čustvi«.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV