Vizita.si
Telefonska fobija

Duševno zdravje

Kako preseči strah pred telefonskimi pogovori?

A.K
22. 10. 2019 08.46
0

Strah pred telefonskimi pogovori se morda sliši čudno, a še kako obstaja. Ker se komunikacija v današnjem času v večini odvija na spletu in postaja neosebna, vedno bolj izgubljamo suverenost pri telefonskih klicih. Pri tem velja pravilo, da manj kot telefonske pogovore prakticiramo, bolj strašni ti postajajo. V nekaterih primerih pa ima prste vmes tudi slaba izkušnja, ki ob vsaki uporabi telefona prikliče težke telesne senzacije.

Telefonska anksioznost v današnjem času ni redek pojav.
Telefonska anksioznost v današnjem času ni redek pojav.FOTO: Shutterstock
10 skritih sprožilcev tesnobe, ki se jim morate izogniti
Preberi še
10 skritih sprožilcev tesnobe, ki se jim morate izogniti
V današnjem času se je komunikacija v veliki meri preselila na elektronsko pošto, klepete, telefonska sporočila, prakticiranje telefonskih klicev pa je precej zamrlo. Forumi, klepetalnice, družbeni mediji so omogočili, da se je mogoče povezovati z ljudmi, ne da bi bilo treba zapustiti dom ali pisarno, kar je seveda pozitivna stvar za ljudi, ki imajo težave s socialno tesnobo ali fobijo. Vse to pa je privedlo do zmanjšanja suverenosti in samozavesti pri telefonskih klicih.

Tesnoba in telefonski klici

Tesnoba, ki navadno nastopi pred samim telefonskim klicem, se kaže z vrsto telesnih simptomov, ki vključujejo: pospešeno bitje srca, mravljinčenje po telesu, znojenje, bolečino v prsih, težko dihanje, občutek groze in izgube nadzora, omedlevico.

A naj se sliši še tako grozno, izogibanje telefonskim pogovorom tesnobo le še poslabša, zato je edini učinkovit način, da se težava razreši – vaja oz. čim več telefonskih pogovorov z različnimi ljudmi. V pomoč so tudi praktične tehnike, s katerimi lahko ublažite neprijetne telesne senzacije.

• Osredotočanje na dihanje: misli preusmerimo na počasno trebušno dihanje, pri katerem so vdihi in izdihi zelo dolgi.

• Premikanje/gibanje: v večini primerov bolj pomaga, če med pogovorom stojimo ali se sprehajamo, kot če sedimo za mizo – na ta način usmerimo nervozo v gibanje.

• Osredotočanje na čute: pomaga tudi, če pred in med pogovorom vključimo svoje čute, za katere vemo, da so ena izmed tehnik pomirjanja oz. 'groundinga'. Ob sebi imate lahko mehko antistres žogico, ki jo stiskate, metine bonbone, nežno glasbo, skratka to, ob čemer se lažje pomirite.

• Pogovor: če mislite, da je tesnoba pred telefonskimi klici velika težava, to zaupajte drugim, morda vam pri tem lahko pomagajo. Najslabše je, če težave, ki so povsem rešljive, držimo zase.

• "So le občutki, ki bodo minili": ta stavek uporabljajte kot potrditev, mantro, s katerim boste lažje osredotočili um in vzpostavili občutek kontrole.

Agorafobija, strah, o katerem mnogi s težavo spregovorijo
Preberi še
Agorafobija, strah, o katerem mnogi s težavo spregovorijo
V večini primerov pomagajo vaja, sprostitvene tehnike, hipnoza in terapija.
V večini primerov pomagajo vaja, sprostitvene tehnike, hipnoza in terapija. FOTO: Shutterstock
Na vsebinski ravni pogovora pa si lahko posameznik pomaga tudi s konkretno vsebinskimi iztočnicami oz. scenarijem. Je pa v tem primeru prekomerno naslanjanje na skripto dvorezen meč, saj lahko vodi do občutka izgube nadzora, če pogovor ne poteka na predviden način. Treba si je puščati vsaj malo prostora za improvizacijo, v kateri pa posameznik, ki ima s tem težave, z veliko vaje napreduje.

Za mnenje o tej zanimivi in premalokrat izpostavljeni temi, smo govorili tudi z Anjo Kovačič, spec. zakonske in družinske terapije. "Pri telefonski anksioznosti gre za bolj omejeno obliko socialne anksioznosti, ki jo sproži specifika telefonskih klicev. Vsi vemo, da smo pri klicih omejeni le na svoj glas, pri čemer ni nobene obrazne, telesne ali neverbalne govorice. To pa je tisto, kar številnim povzroča največ nelagodja. Ne vedo, kako se odziva na njihove besede oseba na drugi strani. Kaj bodo povedali ali storili? Se bodo znali odzvati na primeren način? Kaj pa, če ne bodo imeli kontrole nad pogovorom? Vse to so vprašanja, s katerimi se soočajo posamezniki, ki trpijo za tovrstno anksioznostjo. Telefonska anksioznost pa lahko kot vse druge socialne fobije vodi v izogibanje vedenju – to je telefonskim pogovorom. Takšen posameznik zavrača telefonske klice, se jih izogiba in pogostokrat preusmerja stik na druge oblike komunikacije. Posledice se kažejo tako na zasebnem, kjer sčasoma lahko pride do krhanja prijateljskih vezi, kot tudi na poslovnem področju, kjer je v ospredju predvsem izgubljanje poslovnih priložnosti." In kaj je rešitev? "Pomembno je, da poznamo vzroke za telefonsko anksioznost. Sprožijo jo lahko tudi neprijetne izkušnje, povezane s telefonskimi pogovori, pri katerih je posameznik doživel posmeh, ponižanje, občutke globokega sramu. Razlogi so seveda lahko tudi drugje. Bolj kot se posameznik sooča z aktivnostjo, ki mu dela težave, lažje je. Pri tem pa seveda pomagajo terapija, hipnoza, različne sprostitvene tehnike ..."

44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'
Preberi še
44-letna Urška: 'Počutila sem se nemočno, utesnjeno, začelo me je dušiti.'

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587