Vsak dan poskušajte spati od sedem do osmem ur in pazite, da hodite spat in vstajate ob približno istih urah. Če boste svojo budilko prestavljali, pa četudi le ob vikendih, lahko to zmoti vaš notranji ritem, kar lahko poslabša razpoloženje in povzroči utrujenost.
2. Jejte ob istih urah
Tudi pri jedilniku je pomemben urnik, ki naj bo vsak dan približno enak. Tako poskušajte zajtrk, kosilo, večerje in malice uživati vsak dan ob približno istih urah, pazite pa, da ne jeste vsaj tri ure pred spanjem.
3. Preživite nekaj časa zunaj
Vzrok jesenske in zimske depresije je pomanjkanje naravne svetlobe, zato se, če vam dopušča čas, čez dan, ko je še svetlo, odpravite na sprehod na svežem zraku. Če to ni možno, pa nikar ne pozabite na redno aktivno vadbo. Med aktivnostjo se namreč sprošča hormon sreče, ki izboljšuje razpoloženje, poleg tega nam vadba požene kri po telesu in tako odpravlja utrujenost ter povečuje energijo.
4. Svetlobna terapija
Psihiatri za zdravljenje sezonske depresije uporabljajo svetlobno terapijo. Paciente izpostavljajo posebnim svetilkam, ki oddajajo svetlobo specifičnih valovnih dolžin, ki ima enake učinke kot naravna svetloba. Prav zato dokazano izboljšuje razpoloženje, motnje spanja, težave zaradi izmenskega dela ali potovalne časovne razlike.
Če vam ti ukrepi ne pomagajo, morda trpite za klinično depresijo, ki potrebuje obravnavo psihiatra. V tem primeru se najprej obrnite na svojega osebnega zdravnika.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV