V prvi vrsti je pomemben pristop. Če boste že v osnovi negativno nastrojeni in boste ob vsaki novi delovni nalogi, ki vam bo v prihodnjih dneh dodeljena, vihali nos, ter če boste kar vnaprej prepričani, da bodo spremembe, ki se obetajo, slabe, potem boste še pod toliko večjim stresom. Če pa boste k spremembam, novim nalogam in zahtevam pristopili bolj optimistično, jih videli kot izziv, in ne kot breme, ter si govorili, da ste sposobni, pridni in da vse zmorete, bo stres veliko manjši. In četudi se bo zgodilo, da boste kdaj prišli pod hud pritisk, se boste z njim lažje spopadli, ker boste pozitivno naravnani in trdno prepričani vase.
2. Čeprav ste v službi, si vzemite nekaj minut zase
Na stresen dan je še toliko bolj pomembno, da si ne glede na vso delo, ki ga imate, po potrebi vzamete nekaj trenutkov, da zadihate in se pomirite. Če boste namreč živčni in raztreseni, tako ali tako ne boste naredili toliko, kot bi sicer, ali pa boste celo naredili kakšno napako. Zato se za nekaj minut odmaknite v malo bolj oddaljen kotiček, spijte kozarec vode, nekajkrat globoko vdihnite in izdihnite ter umirite misli.
3. O težavah se pogovorite s sodelavcem, ki mu zaupate
Kadar vam je težko, vam bo morda pomagal pogovor s sodelavcem, ki je že bil v podobni situaciji kot vi in razume, kaj prestajate. Potolažil vas bo in vam morda celo priskočil na pomoč, če bo to v njegovi moči. A tudi če vam ne bo znal pomagati pri neki zadolžitvi, vam bo gotovo veliko pomenilo že to, da se boste lahko nekomu zaupali ter spravili iz sebe to, kar vas je do zdaj tako zelo utesnjevalo. Počutili se boste olajšane in lažje se boste prebili čez preostanek stresnega delovnega dneva.
4. V prostem času se kakovostno sproščajte
Ko končno pridete iz službe, pozabite na slabo voljo, skrbi in stres, ki ste mu bili izpostavljeni. Prisilite se, da odmislite vse z delom povezane zadeve, in počnite tisto, kar vas sprošča – pa najsi bo to igra z otroki, sprehod s psom, telovadba, priljubljena knjiga ali film. Če boste namreč vsaj tistih nekaj ur, ko niste v službi, uživali ter se zares dobro sprostili, se boste potem tudi na delovnem mestu lažje spopadali s stresom.
5. Tudi spanec je pomemben
Enako kot sproščanje je pomemben tudi kakovosten spanec. Če vas bodo namreč še ponoči razdejale službene skrbi in kratile vaš spanec, potem se boste tudi čez dan težje spopadali z obremenitvami in izzivi. Zato zvečer, ko ležete v posteljo, odmislite službo in obveznosti, ki vas spet čakajo jutri, in se poskušajte res dobro naspati. Boste videli, da vam to, da boste dobro naspani in spočiti, pomagalo pri spopadanju s stresom na delovnem mestu.
Kako pa se vi spopadate s stresom na delovnem mestu? Pridružite se nam na naši Facebook strani in nam zaupajte kakšne izvirne zamisli. To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV