Vizita.si
Duševno zdravje

Duševno zdravje

Kako se znebiti jesenske anksioznosti?

S.B.
17. 10. 2019 08.01
0

Menjava letnih časov in posledično vremenskih razmer lahko znatno vpliva na posameznika in njegovo počutje. Ko se začne obdobje deževja in krajših dni, lahko mnogi občutijo posledice tudi na duševnem zdravju in splošnem počutju, kar se kaže v odražanju nervoze, žalosti in izgube volje do vsakdanjih aktivnosti.

Ko se začnejo poletni, sončni dnevi počasi umikati in nastopi jesen z nižjimi temperaturami, krajšimi dnevi in deževnim obdobjem, se pri veliko ljudeh začne pojavljati vrsta vznemirjenja, poznana kot jesenska anksioznost.

3 temelji duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za srečno življenje
Preberi še
3 temelji duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za srečno življenje

Prvi korak k izboljšanju stanja je, da sami sebi priznate, da se ne počutite najboljše. Pomembno je, da se spoprimete s težavami, saj jih le na takšen način lahko tudi rešite.

Dr. Claire Morrison, medicinska svetovalka za Healthline, je povedala, da se mnogo ljudi ne zaveda, kako pogosta je tesnoba, ki se pojavi jeseni. Morda so celo sami tesnobni, pa tega ne prepoznajo.

Hormon serotonin močno vpliva na razpoloženje, apetit in spanec.
Hormon serotonin močno vpliva na razpoloženje, apetit in spanec.FOTO: iStock

"Če se takšno stanje vznemirjenosti in živčnosti pojavlja vsako leto v jesenskem času, lahko človek prepozna ponavljajoči se vzorec ter v nekaj korakih odpravi ali ublaži simptome," je dodala Morrisonova.

Za simptome jesenske anksioznosti je navedla razdražljivost, pretirano skrb, depresijo, zaspanost, utrujenost ter izgubo volje za vsakdanja opravila in aktivnosti.

"Eden od dejavnikov, ki vplivajo na pojav jesenske anksioznosti, je zmanjšanje sončne svetlobe, kar privede do padca ravni hormona serotonina. Ta namreč močno vpliva na razpoloženje, apetit in spanec. Hkrati pa se povečuje hormon melatonin, ki lahko izzove zaspanost in padec razpoloženja," je še pojasnila.

Pomanjkanje sončne svetlobe povezujejo tudi s pomanjkanjem vitamina D, kar je dodaten razlog za pojav jesenske anksioznosti. "Pomanjkanje vitamina D je povezano s pojavom depresije," je razložila Morrisonova ter dodala, da preostali dejavniki vključujejo spremembe v vzorcih vedenja, saj bolj ko je vreme slabo, manj se gibamo na prostem in posledično tudi manj telovadimo.

Priporočljiva sta gibanje v naravi in vsakodnevna telovadba.
Priporočljiva sta gibanje v naravi in vsakodnevna telovadba.FOTO: Profimedia
Miti in resnice o paničnih napadih
Preberi še
Miti in resnice o paničnih napadih

Da bi lažje shajali v tem obdobju, Morrisonova predlaga, da se čim večkrat odpravite v naravo in na dnevno svetlobo, da se zbujate zgodaj in tako izkoristite jutro ter da se gibljete in telovadite, saj boste na ta način izboljšali svoje počutje in razpoloženje. Ravno tako je priporočljivo kreativno delo, ki zahteva veliko pozornosti. Če imate težave s koncentracijo in izgubljate voljo za vsakodnevne aktivnosti, Morrisonova svetuje, da ne čakate, da se razmere še poslabšajo, temveč pravočasno začnete ukrepati.

"Določene osebe res težko prenašajo to obdobje in se niso zmožne same boriti s sezonsko anksioznostjo. V tem primeru svetujem, da obiščejo pomoč strokovnjaka," je zaključila dr. Claire Morrison.   

3 temelji duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za srečno življenje
Preberi še
3 temelji duševnega zdravja, ki so ključnega pomena za srečno življenje
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662