
Najpogostejši vzroki katastrofalnih pričakovanj:
Pri katastrofalnih pričakovanjih se posamezniku zdi, da je neka situacija ali stanje še veliko slabše, kot v resnici je. Čeprav obstaja več povodov za takšen način razmišljanja, so najpogostejši med njimi sledeči.
Preberite še: Ste večna žrtev? Kako lahko temu uidete?
Dvoumnost
Če je posameznik, ki je nagnjen k katastrofalnim pričakovanjem, soočen z dvoumnim ali nejasnim sporočilom, ga bo zagotovo interpretiral negativno. Če denimo dobi na listku sporočilo svojega prijatelja, v katerem piše, da se morata pogovoriti, bo takoj pomislil na najslabše, kar bo v njen zbudilo zaskrbljenost. Bolj kot bo o sporočilu razmišljal, večjo drame si bo ustvarjal v svojih mislih.

Povsod le strah
Strah, zlasti iracionalni, igra pri katastrofalnih pričakovanjih veliko vlogo. Če ima recimo posameznik napovedan letni pregled pri zdravniku, si bo ustvaril tisoč in eno bolezen, ki jo lahko zdravnik odkrije. To pa še ne bo konec. Ukvarjal se bo že z nadaljnjimi scenariji, ki bi se lahko odvijali v primeru usodne bolezni. Strah, ki ga z negativnimi mislimi samo še spotencira, je včasih tako močan, da se posameznik veliko raje izogne pregledu.
Črni scenariji
Nekdo, ki ima težave s katastrofalnimi pričakovanji, se velikokrat sooča tudi s strahom pred izgubo ljubljenih oseb, ki mu veliko pomenijo. Ni pa to značilno le za ljudi, pač pa tudi za ostale stvari, ki so zanj visoko na lestvici prioritet in vrednot. Če se recimo prijavlja za novo delovno mesto, si že vnaprej ustvari scenarij, kako grozno se bo počutil, ko bo zavrnjen, pa v resnici do intervjuja sploh še ni prišlo. Ali pa se bo že vnaprej ukvarjal z idejo, kako bo prenesel izgubo bližnjega.
Anksiozne motnje so tesno povezane s katastrofalnim načinom razmišljanja, saj je tudi za to stanje značilen močan strah in miselna preokupacija s trenutnimi okoliščinami. Enako se dogaja pri depresiji - dolgotrajna občutja nemoči in žalosti velikokrat spremljajo katastrofalna pričakovanja o najhujšem možnem izidu.

Kako se razvije?
Poznate tisti rek: »Prelepo se imam, zagotovo se bo nekaj zgodilo.« Nekdo, ki je odrasel v družini, v kateri so bile prisotne zlorabe in nasilje, se bo s tem naučil živeti. V odraslosti ga bo strah vedno, ko se bo imel lepo, saj bo nenehno v pričakovanju, kdaj se bo zgodilo nekaj, kar bo zrušilo njegovo dobro počutje ali prekinilo obdobje, ko mu bo teklo vse kot po maslu.
Kako si pomagati?
- Bodite pozorni na svoje misli: naučite se ločiti razliko med splošnim strahom in usodnim scenarijem, ki ga ustvarite z največjo mero kreativnosti
- Soočite se s strahovi: saj veste kako pravijo – strah je najlažje preseči tako, da se soočite z virom in ga predelate.
- Prakticirajte čuječnost in druge tehnike sproščanja,
- Poiščite strokovno pomoč: če se vam zdi, da ne morete živeti mirno in v vsem vidite negativen izid, obiščite terapevta.
Preberite še: Zadušljiva tišina osamljenosti
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV