Pojavi se lahko na več načinov, s simptomi, ki segajo od občutka zaskrbljenosti in vznemirjenosti do razbijanja srca ali nespečnosti. Stanje je lahko blago ali hudo, včasih zahteva zdravljenje, kot je kognitivno vedenjska terapija, v nekaterih primerih pa so potrebna tudi in celo zdravila.
Če trpite za blago anksioznostjo, je lahko enostavno obvladati to težavo in vse več je dokazov, ki kažejo, da lahko naravne spremembe življenjskega sloga pomagajo zmanjšati simptome anksioznosti in vam pomagajo, da se počutite bolj optimistični. Povzemamo nekaj načinov, ki jih je naštel portal healthista.
1. Poskrbite za zdravo prehrano
Vse več dokazov kaže, da lahko vaša prehrana pomaga pri duševnem zdravju ali nasprotno k slabemu razpoloženju in tesnobi. Občasne 'pregrehe' niso problematične, a če se vsak dan prehranjujete zelo nezdravo, lahko krivca za tesnobo povežete tudi s prehrano.
2. Naučite se globoko dihati
Kako dihamo, različno vpliva na naše telo in je prav tako pomembno kot to, kaj jemo. Vadba dihalnih tehnik nam lahko pomaga vzpostaviti ravnovesje v telesu in aktivirati mehanizme samozdravljenja. Dihanje je nekaj, kar zahodna medicina šele počasi odkriva in poskuša razumeti znanost za učinki različnih dihalnih tehnik.
Vsakodnevna navada globokega dihanja močno izboljša naše splošno zdravje. Celicam dovaja svež kisik, upočasnjuje srčni utrip, znižuje krvni tlak in sprošča mišice. Prav tako čisti telo tako, da pomaga limfnemu sistemu izločati toksine in spodbuja sproščanje endorfinov, hormonov, ki jih proizvajata centralni živčni sistem in hipofiza, ki zagotavljajo lajšanje bolečin in splošno dobro počutje.
Ne samo to, globlje dihanje učinkovito in naravno razbremeni stres ter vam pomaga, da se počutite bolj pozitivno in polni energije.
3. Poskrbite za dober spanec in se umirite pred samim spanjem
Kakovosten spanec je ključnega pomena za naše zdravje in dobro počutje. Naše telo in um med spanjem veliko dosežeta in raziskave kažejo, da lahko kakovosten spanec zmanjša raven kortizola, stresnega hormona v našem telesu.
Izogibajte se kofeinu po 14. uri in ne pozabite, da je alkohol sovražnik dobrega spanca. Poskusite iti spat in se zbuditi vsak dan ob isti uri, da zagotovite dober ritem spanja. Vzdržujte temperaturo v spalnici med 18 in 22 stopinjami Celzija, da povzročite globok spanec. Izklopite vse zaslone 60 do 90 minut pred spanjem, saj modra svetloba moti vašo biološko uro in cirkadiane ritme.
4. Zmanjšajte kofein
Anksioznost seveda poveča vašo vzburjenost, prav tako tudi kofein. Kofein v kavi je stimulans, ki vpliva na centralni živčni sistem in v bistvu 'potegne sprožilec' v našem telesu, da pospeši sproščanje kortizola. Ta hormon okrepi naše fiziološke odzive na stres, na katere se zanašamo, da se hitro odzovemo v življenjsko nevarnih situacijah.
Kortizol je naravno višji pri tistih, ki doživljajo anksioznost. Kofein bo to poslabšal, pospešil srčni utrip, zvišal krvni tlak in povečal mišično napetost, kar je zadnja stvar, ki jo potrebujete, še posebej, če trpite za anksioznostjo.
Vizita e-novice
Povzeto po healthista
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV