Vizita.si
Izdaja je boleča za partnerja, nezaupanje pa za oba, saj ne pomeni nič drugega kot konec zveze. Kako pridobiti ponovno zaupanje?

Duševno zdravje

Kako znova pridobiti partnerjevo zaupanje?

Ni.J.
10. 10. 2011 08.01
0

Izdaja je nekaj najhujšega, kar se lahko zgodi med partnerjema. Takrat zaupanje v ljubljeno osebo upade, stabilnost zveze pa je pod vprašajem. Če vam je žal storjene napake, vam zveza ogromno pomeni in bi se radi potrudili zanjo, preverite, kako znova pridobiti partnerjevo zaupanje.

Izdaja je boleča za partnerja, nezaupanje pa za oba, saj ne pomeni nič drugega kot konec zveze. Kako pridobiti ponovno zaupanje?
Izdaja je boleča za partnerja, nezaupanje pa za oba, saj ne pomeni nič drugega kot konec zveze. Kako pridobiti ponovno zaupanje?FOTO: iStockphoto
Čeprav si vsakdo sprva reče, da bi partnerja, če bi ga ta izdal, nemudoma zapustil, se v takšnih primerih odzovemo drugače. Mnogi se odločijo za nadaljevanje zveze, saj jim ta pomeni veliko preveč, da bi jo zavrgli zaradi enega nespametnega dejanja. V tem primeru se pogosto pojavi nova težava – nezaupanje. Kako prebroditi krizo in znova pridobiti partnerjevo zaupanje?

Sprejmite odgovornost

Prelaganje krivde na partnerja ni tako redko, kot se morda zdi. Prešuštnik začne prej ali slej svojega partnerja kriviti, da ga je on pripeljal do takšne situacije in speljal na napačno pot. A bodite odkriti! Za svoja dejanja ste krivi samo vi in nihče drug. Obstajajo namreč tudi drugi načini reševanja težav kakor s prevaro, na primer s pogovorom. Zato se poglobite vase in se resnično vprašajte, kaj vas je pripeljalo do tega, nato pa se s partnerjem iskreno pogovorita o tem, kaj bi lahko storila, da bi se stvari v prihodnje odvijale drugače.

Stojte za svojim dejanjem in ne valite krivde za svoje početje na partnerja.
Stojte za svojim dejanjem in ne valite krivde za svoje početje na partnerja.FOTO: iStockphoto

Priznajte napako in ne obtožujte

Nekaj najhujšega, kar lahko storite po varanju, je, da začnete opravičevati svoje obnašanje in zanj kriviti partnerja s stavki, kot sta "ti si me pripeljal/-a do tega" in "nisi mi posvečal/-a dovolj pozornosti". Čeprav je morda to tudi eden od razlogov za vaše početje, bo tovrstno reagiranje v vašem partnerju vzbudilo le še večji sum, občutek ogroženosti in neljubljenosti, partner pa se bo na to odzval obrambno. Bolj obrambno kot bo deloval prizadeti partner, debelejši bodo postajali zidovi med vama in slabša bo komunikacija. Partnerju zato odkrito priznajte napako in mu dajte vedeti, da vam je zanjo žal in se ne bo ponovila.

Ne spravljajte se v neprijetne situacije, če so še tako nedolžne.
Ne spravljajte se v neprijetne situacije, če so še tako nedolžne. FOTO: iStockphoto
Ne spravljajte se v sumljive situacije

Če ste partnerja prevarali, morati paziti, da se ne boste znašli v težavnih razmerah, v kakršnih bi lahko posumil, da se bo zgodilo kaj neprimernega, četudi tega ne nameravate več početi, vse dokler ne boste pridobili partnerjevega zaupanja. Povprašajte partnerja, kakšne situacije ga spravljajo v neprijeten položaj in v njem vzbujajo sum, nato pa se jih izogibajte. To bo zmanjšalo partnerjev strah in utrdilo vez med vama. Poleg tega ne sodite partnerja zaradi tega, kaj ga razburja. Konec koncev je on tisti, ki je prizadet in se odloča, kaj je zanj sumljivo vedenje in kaj ne.

Ustvarite akcijski načrt in bodite dosledni

Doslednost pri obljubah in njihovem izpolnjevanju je ključna, ko govorimo o stabilnosti odnosa in o pričakovanjih vašega partnerja kratko- in dolgoročno. Ko obujate zakon ali zvezo, morate biti namreč prav tako dosledni kakor pri vzgoji otrok. Skupaj je treba postaviti meje in pravila, obljubljajte pa le tiste zadeve, ki jih boste tudi uresničili. Neuresničene obljube bodo namreč izkopale nov prepad med vama in znova vzbudile nezaupanje ter sumničavost.

Bodite sočutni do partnerja

Sočutje in razumevanje potreb partnerja igrata pomembno vlogo pri obnavljanju zlomljenega zaupanja. To je ena od največjih ovir, s katerimi se soočajo partnerji ob nezvestobi. Težko se je namreč postaviti v vlogo prevaranega in razumeti, zakaj se v določenih situacijah odziva tako, kot se. Z drugimi besedami povedano, nekaj, kar se vam zdi malenkostnega pomena, lahko prevaranemu partnerju predstavlja ogromen problem, ki v njem prebuja jezo in zaskrbljenost. Da bi pridobili zaupanje, se torej postavite v partnerjevo kožo in ga skušajte razumeti.

Ne izsiljujte odpuščanja in bodite potrpežljivi

Postavljanje skrajnih mej in zahtevanje odpuščanja vas ne bo pripeljalo nikamor. Potrpežljivost vas bo po drugi strani pripeljala do želenega cilja. Ko je zaupanje skrhano, celotno situacijo namreč preplavijo najrazličnejša čustva, v poplavi katerih ne moremo pričakovati takojšnjega odpuščanja. Morda bo vaš partner potreboval tudi več tednov, da si bo povsem opomogel, ali mesecev, odvisno od situacije, v katero ste spravili sebe in njega.

Da boste znova pridobili partnerja na svojo stran, boste morali pokazati ogromno mero sočutja in razumevanja, predvsem pa boste morali biti potrpežljivi.
Da boste znova pridobili partnerja na svojo stran, boste morali pokazati ogromno mero sočutja in razumevanja, predvsem pa boste morali biti potrpežljivi.FOTO: iStockphoto

Ko boste začeli vlagati trud v obnavljanje zveze in razumevati bolečino, ki ste jo prizadejali partnerju, se bo vaša potrpežljivost obrestovala. Ko boste enkrat pridobili partnerjevo zaupanje, ga nikar ne zlorabljajte več. Drugič se morda ne bo več izšlo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662