Po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni se zdi, da ženske doživljajo depresijo pogosteje kot moški. Vendar pa se domneva, da so moški morda premalo zastopani v teh številkah. To je lahko posledica mešanice družbenih in bioloških dejavnikov, zaradi katerih je težje opaziti in diagnosticirati depresijo pri moških. Lahko se tudi počutijo kulturno pod pritiskom, da se obnašajo 'moško' s skrivanjem svojih čustev.
Zaradi tega je pogosteje, da imajo moški depresijo s simptomi, ki so drugačni in jih je včasih težje prepoznati. Če menite, da se vi ali nekdo, ki ga imate radi, bori z depresijo, berite naprej, če želite izvedeti več o znakih in simptomih, ki jih moški lahko občutijo, in o tem, kaj lahko storite.
Telesni simptomi depresije pri moških
Moški z depresijo lahko najprej opazijo njene telesne učinke. Čeprav se depresija obravnava kot duševna motnja, se lahko manifestira tudi v telesu. Številni moški pogosteje obiskujejo svojega zdravnika zaradi fizičnih kot čustvenih težav. Nekateri pogosti fizični znaki depresije pri moških vključujejo:
- tiščanje v prsih,
- prebavne težave, kot so plini, driska in zaprtje,
- erektilna disfunkcija in druge spolne težave,
- glavoboli,
- hormonske težave, kot je nizek testosteron,
- bolečine,
- pospešeno bitje srca ali srčne palpitacije,
- nenamerno hujšanje (in včasih povečanje telesne mase).
Duševni simptomi depresije pri moških
Duševni simptomi depresije se lahko pri moških kažejo drugače kot pri osebah drugega spola, zaradi česar je depresijo težje odkriti. Ti simptomi lahko motijo način razmišljanja in obdelave informacij, kar vpliva na vedenje in čustva. Nekateri najpogostejši duševni simptomi depresije pri moških vključujejo:
- nezmožnost koncentracije,
- težave s spominom,
- obsesivno-kompulzivni miselni vzorci,
- nemirne misli,
- težave s spanjem, običajno težave s spanjem ali ohranjanjem spanja,
- samomorilne misli.
Čustveni simptomi depresije pri moških
Ko večina ljudi sliši besedo depresija, pomisli na osebo, ki se zdi zelo žalostna. Vendar pa je žalost le eno od mnogih možnih čustev, ki jih lahko povzroči depresija. Poleg žalosti lahko moški doživijo naslednje čustvene simptome depresije:
- vznemirjenost,
- agresija,
- jeza,
- čustveni umik od prijateljev, družine in sodelavcev,
- brezupnost,
- pomanjkanje zanimanja za družino, skupnost, hobije in delo,
- pomanjkanje libida,
- nemirnost.
Vedenjski znaki depresije pri moških
Duševni, fizični in čustveni simptomi depresije pri moških lahko vplivajo tudi na vedenje. Ker se nekateri moški upirajo razpravi o svojih čustvih, so pogosto njihovi vedenjski simptomi depresije tisti, ki so drugim najbolj očitni. Pri moških vedenjski simptomi depresije najpogosteje vključujejo:
- težave pri izpolnjevanju službenih, družinskih in drugih osebnih obveznosti,
- zloraba drog,
- prekomerno pitje alkohola,
- vključevanje v tvegane dejavnosti, kot je nepremišljena vožnja ali nezaščiten spolni odnos,
- socialna izolacija,
- poskusi samomora.
Zakaj lahko depresija pri moških ostane nediagnosticirana?
Medtem ko se zdi, da se razprave o duševnem zdravju širijo glede dosega in sočutja, še vedno obstaja nekaj kulturne in družbene stigme glede depresije – zlasti med moškimi. Na splošno so moški socializirani v družbi, da zadržujejo svoja čustva, čeprav vemo, da to ni zdravo. Mnogi moški v svojih prizadevanjih, da bi ohranili te družbene norme, morda ogrožajo svoje čustveno, fizično in duševno dobro počutje.
Poleg tega mnogi moški nikoli niso naučeni prepoznati manj značilnih znakov depresije, za katere je večja verjetnost, da jih bodo izkusili kot drugi. Nekateri moški nikoli ne poiščejo pomoči za svojo depresijo, ker nikoli ne prepoznajo znakov. Po drugi strani pa nekateri moški, ki prepoznajo znake, morda težko razpravljajo o svojih izkušnjah, ker se bojijo sodbe drugih.
Posledica tega je, da mnogi moški, ko občutijo znake depresije, začnejo delati dolge ure ali kako drugače zapolnjujejo svoj čas, da ostanejo zaposleni, namesto da bi obravnavali depresijo samo. Diagnosticiranje depresije in iskanje zdravljenja lahko pomaga rešiti življenja. Stopnja samomorov je visoka med moškimi, zlasti tistimi, ki so služili ali trenutno služijo vojsko. Poleg tega obstaja tri- do štirikrat večja verjetnost, da bodo moški naredili samomor kot ženske.
Moški, pravočasno poiščite pomoč
Čeprav so nedavni pogovori o duševnem zdravju postali bolj odkriti in vključujoči, mnogi moški še vedno težko govorijo o svojih čustvih v družbi, ki podpira tradicionalne poglede na moške. Prav tako je lahko težko prepoznati simptome depresije pri moških, na katere vplivajo isti družbeni dejavniki in moška biologija.
Z izmenjavo znanja o simptomih depresije pri moških lahko pomagamo utrditi pot do boljšega, bolj vključujočega duševnega zdravja. S pogovorno terapijo, zdravili ali kombinacijo teh dveh stvari postane depresija veliko bolj obvladljiv del človeške izkušnje.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV