Vizita.si
Ženske pogosteje začnejo prepir kot moški.

Duševno zdravje

Kam vodijo vajini prepiri?

S.C.
28. 12. 2011 08.10
1

V vsaki, na videz še tako idealni, zvezi občasno pride do nesoglasij in prepirov. Večinoma so popolnoma nepotrebni in se začnejo zaradi čisto banalnih stvari, od vaju obeh pa je odvisno, kako se bo prepir končal.

Ženske pogosteje začnejo prepir kot moški.
Ženske pogosteje začnejo prepir kot moški.FOTO: iStockphoto

Neka britanska raziskava, ki je zajemala 3000 vezanih oseb, je pokazala, da se pari najpogosteje prepirajo ob četrtkih okoli osmih zvečer, v povprečju pa kar 312-krat na leto. Večino prepirov začnejo ženske, ponavadi zaradi čisto banalnih stvari, kot je na primer dvignjen pokrov straniščne školjke, lasje v kadi po tuširanju ali pomivanje posode. Prepiri so seveda pogostejši po tem, ko se par odloči za življenje pod isto streho. Četrtina anketirancev želi namreč spremeniti navade svojega partnerja in se niti ne zavedajo, da tudi sami niso popolni.

Poglejte, med katere vrste prepirljivcev sodita vidva in se naučita, kako iz prepira potegniti najboljše, če se mu že ne moreta izogniti.

Žrtev in napadalec

V tem primeru se eden vedno postavi v vlogo žrtve, ki se počuti napadeno in je za vse kriv. Če ste torej žrtev vi, pomeni, da ste pasivni in da vaš partner prevzema večjo odgovornost v zvezi. V tej situaciji si je najbolje zapomniti, da imata oba svobodno izbiro. Tisti, ki je v vlogi napadalca, namesto da vpije na drugega, naj mu raje namigne, da naj prevzame odgovornost in se ne dela nemočnega. Priznanje, da se česa bojite, ni znak šibkosti, pač pa idealna priložnost, da se zavedate problema in ga poskušate rešiti na konstruktiven način.

Večina prepirov se zgladi v postelji.
Večina prepirov se zgladi v postelji. FOTO: iStockphoto

Kamniti zid

Prepir je na višku, iskrice se krešejo, vaš partner pa od sebe ne spravi niti glasu, ker se enostavno ne želi prepirati, kar pa ne pomeni, da je prepira konec. Moški ponavadi težje prenašajo čustvena nihanja in zato raje ustvarijo zid okoli sebe ter se umaknejo, kot da bi se prepirali, ženske pa so veliko bolj občutljive in jih partnerjeva hladnost še bolj razburi. Seveda pa je situacija lahko tudi obratna. Ta vrsta prepira nima nobenega smisla, saj enostavno ne morete vedeti, kaj partnerju roji po glavi, zaradi česar tudi ne morete pravilno ukrepati in rešiti problema.

Obramba

Da je napad najboljša obramba, v tem primeru zagotovo ne drži. Pa vendar je ta vrsta prepira med najpogostejšimi in vodi le še do večjega prepira. Začne se z malenkostjo, partner pa se brani na ta način, da začne na plan vleči stvari iz preteklosti. Nato pride do medsebojnega obtoževanja zaradi stvari, ki sta jih že davno razrešila, ali pa sploh niso bila nikoli jabolko spora. Dobro premislite, preden partnerju očitate kar koli, saj lahko pozneje močno obžalujete izrečeno, čeprav morda niste mislili čisto tako.

Medsebojno obtoževanje je najslabši način reševanja težav.
Medsebojno obtoževanje je najslabši način reševanja težav. FOTO: iStockphoto

Prezir

V tem primeru je prišlo že tako daleč, da je neznano kam izginilo medsebojno spoštovanje in vas niti ne zanima, kaj si misli ali kaj ima za povedati vaš partner. Kljub temu je pomembno, da mu pustite do besede in mu prisluhnite, morda boste presenečeni. Če tega niste sposobni, tako ali tako nima smisla zveze nadaljevati, saj nobeden od vaju ni in tudi ne bo srečen.

Ste se kdaj vprašali, zakaj se pravzaprav prepirate? Vas dvignjena straniščna školjka res tako moti, da morate zaradi nje skrhati sicer brezhiben odnos s svojo ljubeznijo? Takšne težavice se da urediti na veliko bolj prijazen način, s čimer se izognete nepotrebnim prepirom. Morate se zavedati, da nihče ni popoln ter da imate tudi vi napake in navade, ki lahko partnerja zmotijo. V tem primeru res ni iz trte zvit rek, da lepa beseda lepo mesto najde.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602