Vizita.si
Samoizolacija/karantena

Duševno zdravje

Kako vzdrževati stike z najbližjimi v času socialne izolacije?

A.K.
10. 12. 2020 05.57
0

Ljudje smo bitja odnosov, zato ni nič čudnega, da v času socialne izolacije in omejitev pogrešamo bližino tistih, ki nam največ pomenijo. Mnogi med nami že več mesecev niso srečali svojih staršev in prijateljev, drugi so ostali ločeni celo od svojih življenjskih partnerjev. Stik z najbližjimi in najdražjimi je pomemben, vendar lahko z nekaj iznajdljivosti spretno prekrmarimo tudi skozi to neobičajno obdobje.

Kaj je socialna povezanost?
Kaj je socialna povezanost? FOTO: Dreamstime

Kaj je socialna povezanost?

Gre za občutek bližine ali pripadnosti bodisi posamezniku bodisi skupini ljudi. Socialna povezanost je ena naših temeljnih potreb, kar pomeni, da ima pomembno vlogo pri tem, kako zadovoljni smo s svojim življenjem. V trenutku, ko se rodimo, že hrepenimo po vzpostavljanju stika z materjo, ko odrastemo, pa prav ta prvi vzorec povezanosti odmeva vse življenje. Socialna povezanost je ključnega pomena tako za telesno kot tudi za duševno zdravje. Ljudje smo družabna bitja in potrebujemo bližino drugega, zato je vzpostavljanje in vzdrževanje socialnih povezav zelo pomembno. Bolj ko smo povezani z drugimi, bolj obogateno je naše življenje. 

Seveda pri tem ne gre za število stikov, ki jih imamo, ampak za njihovo kakovost. Močni, ljubeči, pozitivni in podporni odnosi imajo velik pomen tudi v času, ko smo ločeni od ljudi, ki so nam najbližje, zato je pomembno, da stike ohranjamo tudi na daljavo. Zdaj je bolj kot kdajkoli prej pomembno, da smo solidarni, vzdržujemo povezanost in skrbimo drug za drugega. Ne pozabite, da je to tudi priložnost za poglabljanje odnosov in ustvarjanje novih. 

8 mitov o paničnih napadih
Preberi še
8 mitov o paničnih napadih

"Ni vam treba srečati nikogar, da bi se počutili povezane. Bistvo je v vzajemnem odpiranju drugemu, izmenjavi izkušenj in omogočanju občutka slišanosti za sogovornika."

1. Vsak dan pokličite koga: če močno pogrešate stik z ljudmi, lahko vsak dan poskrbite za pogovor z družinskim članom (zlasti tistimi, ki jih ne vidite pogosto), prijateljem ali sodelavcem. Čeprav se zdi, da je ta predlog že malce izven koraka s časom, pa je telefonski klic veliko močnejše orodje kot pisanje elektronskih sporočil. Ne pozabite na tiste, s katerimi ste morda izgubili stik, in ga obnovite. 

Ne pozabite na pisma, voščilnice, razglednice ...
Ne pozabite na pisma, voščilnice, razglednice ...FOTO: Dreamstime

2. Ne pozabite na pisma, voščilnice, razglednice: v današnjem času imamo na voljo veliko zares unikatnih voščilnic, ki niso namenjene le posebnim praznikom. Pošljite kakšno zabavno razglednico ali voščilnico za lepši dan ali kar tako. Ni lepšega, kot da v nabiralnik dobimo "retro" opomnik, da nekdo misli na nas. Če ste še generacija, ki si je v otroštvu dopisovala, pa pošljite ročno napisano pismo družinskemu članu ali prijatelju.

3. Organizirajte virtualno druženje: virtualna druženja prek različnih aplikacij so v današnjem času postala stalnica – uporabljamo jih tako za službene sestanke kot za pogovore z najbližjimi. Zagotovo gre za način, s katerim lahko najbolj "v živo" presežemo občutke socialne distance, saj omogoča organizacijo različnih načinov virtualnega druženja, kot so: skupinski klepeti ob kavi ali kozarčku vina, skupen ogled filmov ali serij ali celo praznovanja zabav. V današnjem času ni omejitev, zato izkoristite sodobno tehnologijo.

Covid-19 in duševno zdravje
Covid-19 in duševno zdravjeFOTO: Dreamstime

4. Spletni tečaji in predavanja: za mnoge od nas pa socializacija ne pomeni le vzdrževanja stika z najbližjimi, pač pa tudi spoznavanje novih ljudi na predavanjih, tečajih in ostalih interesnih dejavnostih. Tudi v tem primeru lahko osvajate nove veščine in se povezujete z ljudmi kar iz domačega naslonjača. Pomembno je ohranjati in se udeleževati aktivnosti, ki so vam v veselje.

5. Poglabljajte povezavo z osebami, ki so ob vas: če ste ostali doma skupaj z družino, partnerjem/-ko ali s sostanovalcem, se lahko osredotočite na to, kako lahko ta skupni čas okrepi vaše odnose. Situacija nikakor ni idealna za nikogar, vendar jo lahko poskušamo kar najbolje izkoristiti z iskanjem pozitivnega.

Poglabljajte povezavo z osebami, ki so ob vas.
Poglabljajte povezavo z osebami, ki so ob vas. FOTO: Dreamstime

6. Sosedska druženja: čeprav v tem trenutku ne moremo veseljačiti ob skupni mizi, pa lahko za boljše počutje poskrbimo za druženje na dvoriščih – seveda na varni razdalji in z upoštevanjem priporočil. Klepet čez ograjo, živo mejo ali balkon s sosedi, poštarjem, mimoidočimi lahko precej razbremeni občutke osamljenosti ali dolgčasa. Če ste v soseski močno povezani, lahko celo organizirate skupne dejavnosti na daljavo (npr. petje, telovadba …).

7. Pomagajte drugim: mnogi od nas imajo ob sebi morda starejše sosede, družinske člane ali druge marginalizirane osebe, ki se veliko težje soočajo s trenutnimi razmerami. Ponudite pomoč najranljivejšim, pa čeprav je to le nakup živil namesto njih, klepet na daljavo ali po telefonu. S tem, ko dajemo prednost človeškim interakcijam in iskanju smiselnih načinov za povezovanje tudi v času fizične oddaljenosti, lahko močno podpremo druge tudi v težjih trenutkih.

Tudi če nismo v najlepšem obdobju, pa lahko ta čas izkoristimo za razmislek o tem, kaj je v življenju zares pomembno. Poskusite iz situacije potegniti le najboljše, čas pa izkoristite za poglabljanje vezi in vzpostavljanje novih. Ljudje smo in bomo vedno bitja odnosov, in čeprav smo v tem trenutku omejeni z uresničevanjem svojih potreb, lahko z veliko mero pozitivne naravnanosti presežemo tudi to obdobje ter se iz njega nekaj naučimo.

Vir: DrawingChange/PsychCentral

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587