Vizita.si
21-letna zvezdnica resničnostnega šova Keeping up with Kardashians in model Kendall Jenner priznava, da se za bliščem in slavo skriva mlado dekle, ki se pogosto spopada s tesnobo in paničnimi napadi.

Duševne motnje

Kendall Jenner priznava: ''Navzven blišč in slava, za tem pa ...''

K.B.
05. 07. 2017 07.57
9

Življenje zvezdnice Kendall Jenner je polno fotografiranj za prestižne naslovnice, kot je naslovnica revije Vogue, sprehodov po rdečih preprogah in uživanja v tropskih krajih. A pod to slavo in glamurjem se skriva duševna težava, s katero se v ZDA spopada kar 40 milijonov odraslih. Kendall priznava, da se redno spopada s tesnobo.

21-letna zvezdnica resničnostnega šova Keeping up with Kardashians in model Kendall Jenner priznava, da se za bliščem in slavo skriva mlado dekle, ki se pogosto spopada s tesnobo in paničnimi napadi.
21-letna zvezdnica resničnostnega šova Keeping up with Kardashians in model Kendall Jenner priznava, da se za bliščem in slavo skriva mlado dekle, ki se pogosto spopada s tesnobo in paničnimi napadi.FOTO: X17 Agency
‘’Tesnoba je bila v zadnjem letu zame res velika težava, a zdaj sem končno odkrila, kako se lahko spopadem z njo,’’ je 21-letnica zapisala pred kratkim na svojem družabnem omrežju. V drugi objavi pa je priznala, kar skrivajo mnogi, čeprav so se že soočili s tem, in sicer, da je že večkrat doživela panični napad. ‘’Enkrat sem imela na letalu res hud panični napad in morala sem  se ga znebiti. Začutila sem, kako mi srce razbija sto na uro in da se je vmes celo malo ustavilo.’’
Aleš Živkovič je psihoterapevtski svetovalec v NHS (National Health Service) v jugozahodnem Londonu ter vodi lastno psihoterapevtsko prakso v severnem Londonu.
Aleš Živkovič je psihoterapevtski svetovalec v NHS (National Health Service) v jugozahodnem Londonu ter vodi lastno psihoterapevtsko prakso v severnem Londonu. FOTO: osebni arhiv

Ljudje, ki doživijo panični napad, pogosto občutijo močne fizične simptome, zaradi katerih lahko mislijo, da bodo umrli. ‘’Ravno zato, ker je del simptomatike paničnega napada tudi telesna oziroma fizioloska reakcija, jih tisti, ki se z njimi soočajo prvič, smatrajo za telesno bolezen, zato so v večini primerov tudi napačno diagnosticirani oziroma diagnoze niti ne dobijo. Urgentni oddelki bolnišnic se tako soočajo z nepojasnjenimi srčnimi palputacijami, tahikardijami in drugimi nepojasnjemi telesnimi simptomi,’’ v svojem članku na Vizita.si pojasnjuje slovenski psihoterapevt Aleš Živkovič, ki svojo prakso vodi v Londonu in nadaljuje: ‘’Panični napad ima karakteristike odziva na katastrofo, ki se lahko zgodi ali pa se dogaja. Vse to lahko spremljajo telesni simptomi, ki jih ponavadi asociiramo s »fringt and flight« simptomi. Torej, srčne palputacije, plitko dihanje, hipervenitlacija, občutek izgube tal pod nogami, želja po pobegu iz prostora, slabost, razdraženost, iritiranost. Na čustveni ravni panične napade ponavadi spremlja strah pred nevarnostjo, povezano z lastnim zdravjem – npr. strah pred infarktom, smrtjo. V primeru socialne anksioznosti je to lahko tudi strah pred izgubo zavesti, nekontrolirano defekacijo ali znojenjem. Pri socialni anksioznosti je v ozadnju paničnih napadov predvsem čustvo sramu. Lahko pa je narava paničnih napadov tudi strah pred izgubo kontrole pri napadu nase ali na druge – npr. strah pred lastnim besom, jezo, agresijo – ali strah pred norostjo. Občasno lahko panični napad spremljajo tudi »vsiljene« misli, za katere se zdi, da vdirajo v naš ego brez nadzora, kar za osebo, ki jih izkuša, lahko pomeni še toliko bolj grozljivo doživetje.’’

Pri paničnih napadih prihaja tudi do močnega strahu, da se bo napad ponovil. Kar še poslebša situacijo. ‘’Ker ima oseba, ki se sooča s paničnimi napadi, občutek, da se le-ti pojavljajo nepričakovano – včasih v določenih situacijah – bo ponavadi strah, povezan s pričakovanjem paničnega napada, le-tega tudi povzročil. Ko pa se bo panični napad pričel, pa bo strah pred njegovim katastrofičnim izidom še dodatno podkrepil ter iz njega naredil še težjo izkušnjo,’’ pove psihoterapevt.

A mlada zvezdnica Kendall Jenner je odkrila, da ji pomaga, če takrat, ko opazi, da jo preplavljajo občutki tesnobe, svojo osredotočenost prenese na nekaj drugega, in sicer na dihalno vajo.

Dihalne vaje že dlje časa veljajo kot naravno zdravilo za anksioznost, ki dokazano deluje. ''Ko posameznika prevzamejo občutki tesnobe, prične dihati hitreje in bolj plitko, kar še poslabša telesni odziv na stres,'' za Health online pojasnjuje ameriška psihiatrinja Patricia Gerbarg iz New York Medical College. ''Upočasnitev dihanja z globokimi vdihi in izdihi lahko pomaga hitreje umiriti tesnobo.''

Dihalne tehnike ne pomagajo samo umiriti tesnobo, a izboljšajo tudi koncentracijo, zvišajo prag bolečine, izboljšajo učinkovitost vadbe in pomagajo hitreje zaspati.
Dihalne tehnike ne pomagajo samo umiriti tesnobo, a izboljšajo tudi koncentracijo, zvišajo prag bolečine, izboljšajo učinkovitost vadbe in pomagajo hitreje zaspati.FOTO: iStock

4-7-8 dihanje

Pomaga tudi dihalna tehnika 4-7-8, pove dr. Andrew Weil, zdravnik integrativne medicine. Kar pomeni, da najprej dobro izdihnete zrak iz pljuč, nato pa vdihnete in štejete do 4, zadržite dih za 7 sekund in izdihnete, tako da štejete do 8.

Dihalne tehnike pa ne pomagajo samo umiriti tesnobo, izboljšajo tudi koncentracijo, zvišajo prag bolečine, izboljšajo učinkovitost vadbe in pomagajo hitreje zaspati. Zato lahko to dihalno vajo naredite tudi pred spanjem, če se spopadate z nespečnostjo.

21-letnica si pomaga tako, da pozornost preusmeri na dihanje. To ji pomaga preprečiti panični napad.
21-letnica si pomaga tako, da pozornost preusmeri na dihanje. To ji pomaga preprečiti panični napad.FOTO: AP
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650