Vizita.si
Kar 90 odstotkov žensk vsak mesec občuti težave, povezane s PMS. Te pa so lahko vsak mesec drugačne.

Duševno zdravje

Ko me prime, da bi nekoga ubila!

Katja Benčina
11. 06. 2009 17.40
0

Imate tri dni pred menstruacijo izjemen apetit in se počutite kot napihnjen balon? Ste najprej presrečni in že čez nekaj trenutkov povsem na psu? Ja, PMS je lahko neprijetna stvar in to ne samo za vas, ampak tudi za vašega partnerja in okolico.

Kar 90 odstotkov žensk vsak mesec občuti težave, povezane s PMS. Te pa so lahko vsak mesec drugačne.
Kar 90 odstotkov žensk vsak mesec občuti težave, povezane s PMS. Te pa so lahko vsak mesec drugačne.FOTO: iStockphoto
 Predmenstrualni sindrom je kombinacija telesnih in duševnih sprememb, ki se začnejo v tednu pred menstruacijo in izginejo med menstruacijo ali po njej. Skoraj 90 odstotkov žensk vsak mesec občuti težave, povezane s PMS.
PMS se lahko kaže tudi kot nenehna zaspanost.
PMS se lahko kaže tudi kot nenehna zaspanost. FOTO: iStockphoto
Vrsta in izrazitost težav pa se spreminjata od ženske do ženske ter od meseca do meseca pri isti ženski. Vsaka ženska proizvaja namreč drugačno količino hormonov, ki uravnavajo menstruacijo. In vsaka ženska se nanje odzove drugače.

Simptomi PMS so številni in prav vsak mesec nas celo lahko zadenejo drugi:

- motnje razpoloženja (veselje, jeza)

- bolečina (bolečine v sklepih in mišicah, glavobol, napetost dojk)

- motnje v delovanju živčnega sistema (nespečnost, zaspanost, motnje hranjena, slabost, znojenje, vrtoglavica, motnje koncentracije)

- zadrževanje vode v telesu (napihnjenost, otekanje, porast telesne teže)

- spremembe na koži (akne, mastni lasje)

- spremembe vedenja (zmanjšana motivacija, zmanjšana učinkovitost).

Nam moški po vsem tem še lahko zamerite, da smo v obdobju PMS včasih tudi tečne? Upam, da ne.

Moški te naporne dni lahko svoji izvoljenki olajšate že tako, da ste le nekoliko bolj razumevajoči in je na vsakem koraku ne opozarjate, da je spet v tem svojem obdobju.
Moški te naporne dni lahko svoji izvoljenki olajšate že tako, da ste le nekoliko bolj razumevajoči in je na vsakem koraku ne opozarjate, da je spet v tem svojem obdobju.FOTO: iStockphoto

Sicer pa situacija ni tako brezizhodna in tem simptomom lahko v veliki meri uidemo že s pravilno prehrano, telesno vadbo in z obvladovanjem stresa.

Premagajte željo po sladkem in slanem

Čeprav je v obdobju PMS želja po slanem in sladkem večja, se je treba izogibati ravno takšnim živilom. Slana hrana namreč povzroča zbiranje tekočine in s tem tudi občutek napihnjenosti in občutljivosti. Namesto sladkarij raje zaužijte čim več sadja in zelenjave, posladkajte pa se s suhim sadjem. Dobro je tudi, če se izognete mlečnim proizvodom, še posebej sladoledu, siru in smetani in si namesto tega privoščite živila iz soje. Izogibajte se še alkoholu in kofeinskim napitkom, saj ti povečujejo razdražljivost in spremembe razpoloženja.

In kaj sploh lahko jeste? Večno zdrave ribe, ki so bogate z vitaminom E in omega-3 maščobnimi kislinami, so kot nalašč tudi za obdobje PMS. Lahko pa si privoščite tudi polnozrnate izdelke in v izobilju sadja in zelenjave. Še posebej priporočamo beluše, solato, artičoko, jagode in lubenico.

Z redno telesno vadbo boste odpravili utrujenost, razdražljivost in depresijo ter se v svojem telesu počutili odlično.
Z redno telesno vadbo boste odpravili utrujenost, razdražljivost in depresijo ter se v svojem telesu počutili odlično. FOTO: iStockphoto

Vadba, vadba in še enkrat vadba

Rolanje, kolesarjanje, plavanje, ples, aerobika, sprehodi, odbojka … Karkoli vam že srce poželi, le da se ob vadbi tudi zabavate. Redna telesna aktivnost je namreč izredno pomembna, saj je pomanjkanje le-te eden izmed glavnih razlogov za PMS. Z njo boste odpravili utrujenost, razdražljivost in depresijo ter se v svojem telesu počutili odlično.

Omejite stres

Stres zmanjšuje raven serotonina in dopamina, ki sta odgovorna za dobro razpoloženje. Prav zaradi tega ste lahko žalostne in nerazpoložene. Zato poskušajte omejiti stres, se večkrat posvetite sama sebi in si vzemite čas za stvari, ki vas osrečujejo. Pojdite v naravo, preberite dobro knjigo, se dobite s prijateljicami in z njimi poklepetajte, lahko pa si pomagate tudi s sprostitvenimi vajami, kot je na primer meditacija.

Čeprav strokovnjaki še ne poznajo natančnega razloga za PMS, pa vedo, da se za temi simptomi pogosto skrivajo tudi težave, ki izhajajo iz nezadovoljstva z našim življenjem. Zato si vzemite čas zase in ugotovite, kaj vas osrečuje in kaj ne in se skušajte v čim večji meri posvetiti ljudem in stvarem, ki jih ljubite. Moški pa te naporne dni lahko svoji izvoljenki olajšate že tako, da ste le nekoliko bolj razumevajoči in je na vsakem koraku ne opozarjate, da je spet v tem svojem obdobju.

Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650