Količina spanca se med osebami razlikuje. Nekateri potrebujete več spanja, nekateri manj. Do nespečnosti pa običajno ne pride zaradi premalo kakovostnega spanca. Strokovnjaki so prepričani, da je najpomembnejši del spalnega cikla spanje, ki ga zaznamujejo počasni valovi na EEG (ne-REM faza spanja) in je značilno za prvo polovico nočnega počitka. Le takrat možgani res počivajo. Če takrat ne spimo dovolj dobro, lahko več noči zaporedoma pride do nespečnosti.
Nespečnost občasno muči vsakega tretjega odraslega
Prepoznate jo po tem, da težko zaspite, se pogosto zbujate sredi noči, vaš spanec postaja vedno krajši, vi pa ste daljši čas neprespani. Težave imate tudi čez dan: ste utrujeni, razdražljivi, ne morete se zbrati, imate slabšo koncentracijo in ste zaspani tudi podnevi.
Nespečnost strokovnjaki delijo na: kratkotrajno, prehodno in kronično. Kratkotrajna traja od nekaj noči do enega tedna. Običajno po tem izgine. Lahko pa preraste tudi v kronično. Tudi prehodna nespečnost običajno traja nekaj dni. Do nje pride zaradi hujšega stresnega dogodka (izguba službe, smrt itd.) in po njem mine. Kronična nespečnost pa je lahko resen problem, saj oseba zaradi nespanja postaja vedno bolj zaskrbljena in pade v začaran krog. Bolj kot poskuša zaspati, bolj vznemirjena je in tako se zmanjša možnost, da bo lahko zaspala. V končni fazi spanje postane največja želja in potreba.
Če vas grabi občasna nespečnost, najprej poglejte na koledar
Morda se bliža polna luna, ki močno vpliva na celotno delovanje organizma. Ta pravzaprav vpliva na vse procese v naravi, živali itd. Morske ribe se na primer drstijo izključno v tem času, da bi pozneje val plime odnesel drst na nove življenjske prostore. Pri ljudeh prevladuje zadrževanje tekočine v telesu, kar se kaže kot povišanje krvnega tlaka, nespečnost, razdražljivost, migrena, večja pogostnost infarkta in kapi. Zanimivo je, da so motnje najbolj izrazite štiri dni pred zenitom.
Tudi pred potresom ali pred spremembo vremena (največkrat pred nevihto) se dogajajo procesi v naravi in pri ljudeh. Pred potresom denimo zaradi trenja kontinentalnih plošč prihaja do piezonaelektrenosti in motenj elektromagnetnega polja Zemlje, kar se pri ljudeh kaže v obliki povišanja krvnega tlaka, nespečnosti, tresenja, srbečice in zmedenosti.
Premagajte nespečnost
- Imejte reden urnik spanja, saj boste tako pripomogli k boljšemu spancu.
- Ustvarite si udobno okolje za spanje. Zagotovite, da bo v spalnici primerna temperatura. V spalnici naj bo čim bolj temno. Če vas svetloba kljub temu moti, si lahko nadenete masko za spanje.
- Spalnica naj ne bo delovni ali študijski prostor, ampak kotiček za relaksacijo.
- Izogibajte se alkoholu, kofeinu in kajenju. Alkohol lahko povzroči, da postanete zaspani, vendar boste spali nemirno in težko. Kofein, ki ga poleg kave vsebujejo tudi pravi čaj, kokakola in čokolada, je stimulans, ki lahko povzroči težave s spanjem.
- Pazite na prehrano. Težek obrok ali začinjena hrana pred spanjem lahko povzročita nespečnost.
- Redno telovadite. Telesno bodite aktivni popoldne, vsaj tri ure pred odhodom v posteljo. Tako boste globlje in trdneje spali.
- Ustvarite rutino pred spanjem. Preberite dobro knjigo, delajte sprostitvene vaje ali si privoščite toplo kopel.
- Eden od naravnih uspaval pa je tudi seks pred spanjem. Hormon serotonin, ki povzroča zaspanost, se namreč sprošča prav po orgazmu. To pomeni, da boste po seksu hitro zaspali.
Če so vaše težave s spanjem še vedno nerešljive, se pogovorite z zdravnikom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV