Vizita.si
S prihodom mobilnih telefonov, Facebooka in drugih socialnih omrežij komuniciramo drugače.

Duševno zdravje

Ko zveza pomeni pisanje SMS-sporočil

Katja Benčina
26. 01. 2011 10.17
0

Odraščala sem tako, da smo se pogovarjali v polnih stavkih, ko nas je nekaj težilo, smo si vzeli čas, se pogovorili, izmenjali misli in rešili težave. A načini komunikacije so se v zadnjih nekaj letih drastično spremenili.

S prihodom mobilnih telefonov, Facebooka in drugih socialnih omrežij komuniciramo drugače.
S prihodom mobilnih telefonov, Facebooka in drugih socialnih omrežij komuniciramo drugače. FOTO: iStockphoto
S prihodom mobilnih telefonov, Facebooka in drugih socialnih omrežij komuniciramo drugače. Če je bil telefon včasih le sredstvo, s katerim smo se dogovorili za sestanek, srečanje ali zmenek, je danes sredstvo, s katerim opravimo pogovor in se tako izognemo srečanju. Ne le to, niti pogovarjati se nam ni treba, lahko si pošljemo le sporočilo, s čimer je komunikacija še bolj neosebna. Pravzaprav gre za vprašanje, koliko energije si želimo vložiti v to, da razumemo prave misli in ideje svojega sogovornika. Vse to je sicer lahko pogosto zelo priročno, seveda pa ima tudi svoje negativne strani.

Neverbalna komunikacija je namreč pomemben del pogovora, saj z njo veliko bolj izražamo svoje notranje občutke in stanja kot z verbalno komunikacijo. Z njo prav tako tudi lažje razberemo prave občutke sogovornika. In čeprav jo poskušamo nadomeščati z najrazličnejšimi znaki, ti niso povsem učinkoviti, sploh ne za tiste, ki še ne obvladamo popolnoma tega 'novega' jezika. Tako me je ravno pred kratkim prijatelj poučil o tem področju. V sporočilu mi je nenehno zapisoval znak :P in nisem natanko vedela, za kaj gre. Nato mi je razložil, da mi s tem kaže jezik. Zanimivo!

S komunikacijo, ki je pomemben del zveze, se spreminja tudi predstava o tem, kaj naj bi bilo razmerje. In če je to včasih temeljilo na medosebnem pogovoru, lahko danes temelji celo le na pogovoru prek SMS-sporočil. ''Imela sem mlado pacientko, ki je bila v razmerju z moškim, s katerim se je pogovarjala le prek sporočil na telefonu in spleta,'' je povedala ameriška psihoterapevtka Judith Acosta. ''Ko sem jo vprašala, kako misli, da ga bo lahko bolje spoznala, če bo z njim komunicirala le na ta način, pa mi je odgovorila 'Kaj pa naj spoznam?'. Bila je odkrita in takrat sem se prestrašila zanjo.'' Poleg tega opaža, da 'generacija Facebooka' ne vlaga več energije v to, da bi komunicirala, in to ne zato, ker mladi ne bi bili dovolj inteligentni in sposobni, ampak preprosto zato, ker se jim zdi, da osebno komuniciranje vzame čisto preveč časa, energije in je preveč obvezujoče. Morda pa jim le zmanjkuje poguma zanjo.

Kakor koli že, načini komunikacije se zagotovo spreminjajo, če nam je to všeč ali ne. Kako se bomo sami soočili s temi spremembami, pa je drugo vprašanje. Zagotovo pa velja trditev popove zdravnice psihoterapevtke dr. Andreje Pšeničny: ''Internet nam lahko le popestri kakšno urico, ne more pa nam v resnici zapolniti praznine, ne v našem življenju ne v nas samih. To lahko storimo le sami, s tem da gradimo svoj notranji svet in kakovostne odnose z ljudmi okrog nas.''

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650