Smo se rodili takšni, kot smo, ali smo stranski produkt svojega okolja? Kombinacija genov in okolja, kaj drugega? Pojem biologije proti vzgoji je razprava, ki traja že nekaj desetletij, če ne stoletij. Na to vprašanje ni odgovoril še noben znanstvenik ali filozof, vsaj ne dokončno.
Medtem ko nekatere študije kažejo, da je velik del vaše osebnosti podedovane, je njen natančen obseg, vključno s tem, katere vrste lastnosti so dedne, še vedno v veliki meri uganka, piše healthline.
Je vaša osebnost podedovana ali priučena?
Nekateri raziskovalci definirajo osebnostne lastnosti kot vzorce misli, občutkov in vedenja, ki posameznika razlikujejo od drugega. Vendar pa so drugi opredelili osebnostne lastnosti kot dispozicije, ki so neodvisne od vplivov okolja, kar po definiciji izključuje naučeno komponento.
Glede na pregled študij iz leta 2018, ki so preučevale dvojčke in posvojitve otrok, je ocenjeno, da je človeška osebnost 30 % do 60 % dedna. Te študije so primerjale osebnostne lastnosti enojajčnih dvojčkov, ki imajo bodisi 100-odstotno enak DNK in so bili vzgojeni skupaj in narazen. Te študije so dosledno pokazale, da imajo enojajčni dvojčki, tudi če so bili vzgojeni v različnih okoljih, več skupnih osebnostnih lastnosti kot bratje in sestre, ki niso dvojčki, ali posvojeni otroci.
Te študije so posebej opazovale osebnostne lastnosti velikih pet, vključno z:
- nevrotizmom,
- ekstravertnostjo,
- odprtostjo do izkušenj,
- prijaznostjo,
- vestnostjo.
Raziskovalci so odkrili tudi 42 nizov genetskih variacij (povezanih s 727 specifičnimi področji v naši DNK), ki se zdijo močno povezane z osebnostnimi lastnostmi. Seveda imajo okoljski dejavniki, kot so izkušnje iz zgodnjega otroštva in kulturni vplivi, ključno vlogo pri oblikovanju posameznikove osebnosti.
Na primer, otroci, ki so bili vzgojeni v neugodnih razmerah, kot so zanemarjanje, zloraba ali revščina, so običajno bolj impulzivni. Znanstveniki pravijo, da je to zato, ker to okolje aktivira gene impulzivnega temperamenta, ki bi sicer morda bili v stanju mirovanja.
Medtem pa je večja verjetnost, da bodo imeli tisti, ki so bili vzgojeni v zdravem, skrbnem in varnem okolju, mirnejši temperament, ker se takrat aktivirajo različni geni.
Pri kateri starosti otrok razvije svojo osebnost?
Ni določene starosti, ko otrok razvije svojo osebnost, ki ostane v veliki meri spremenljiva skozi vse življenje. Vendar pa glede na pregled iz leta 2020 ima posameznikova osebnost korenine v zgodnjem temperamentu, ki ga je mogoče opaziti že pri 4 mesecih starosti. Temperament je sestavljen iz dveh ključnih delov: reaktivnosti ali čustvenih odzivov in samoregulacije ali sposobnosti nadzora teh odzivov.
Na primer dojenček, ki pokaže občutno premikanje okončin, ko se mu pokaže igračo, velja za zelo reaktivnega, pravijo znanstveniki. Če se ta dojenček nasmehne in glasno izgovori, se šteje, da ima dojenček velik pozitiven učinek, kar je povezano z osebnostno lastnostjo ekstravertnosti.
Vendar znanstveniki ugotavljajo, da je povezava med temperamentom in osebnostjo redko močna. Tako ima lahko na primer introvertiran otrok tudi zelo velik pozitiven učinek pozneje v življenju.
Katere osebnostne lastnosti so dedne?
Ker večina DNK ostaja skrivnost, znanstveniki šele praskajo po površini ugotavljanja, katere osebnostne lastnosti se lahko dokončno prenesejo. Obstajajo določene genske različice, ki jih navaja healthline, ki se zdijo povezane zlasti s temperamentom, vključno z:
- različicami genov DRD2 in DRD4, povezanih z željo po iskanju novih izkušenj,
- različicami gena KATNAL2, povezanih z disciplino in previdnostjo,
- različicami genov PCDH15 in WSCD2, povezanih z družabnostjo,
- genom MAOA, povezanim z introvertnostjo (zlasti v določenih kontekstih),
- različicami genov AGBL2, BAIAP2, CELF4, L3MBTL2, LINGO2, XKR6, ZC3H7B, OLFM4, MEF2C in TMEM161B, povezanih z anksioznostjo in depresijo.
Medtem ko so nekatere študije ugotovile, da so ekstravertnost, prijaznost in vestnost precej dedne, so druge študije ugotovile nasprotno.
Ali lahko kot odrasli spremenite svojo osebnost?
Da, vaša osebnost se lahko skozi življenje bistveno spremeni bodisi nehote ali namerno. Po mnenju avtorjev pregleda preiskovancev iz leta 2016, starih od 14 do 77 let, je stabilnost osebnosti skozi čas na splošno precej nizka.
Glede na prej omenjeni pregled iz leta 2008 se lahko osebnost spremeni v kateri koli starosti. Raziskovalci pravijo, da se zdi, da se najpomembnejše spremembe pojavijo med 20. in 40. letom, vendar se lahko pojavijo tudi v srednjih in starejših letih.
Čeprav so vsi edinstveni, raziskovalci ugotavljajo, da veliko ljudi s starostjo kaže večjo samozavest, toplino, samokontrolo in čustveno stabilnost.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV