Izguba ljubljene osebe je ena najbolj bolečih izkušenj, s katerimi se ljudje srečujemo. Obdobje žalovanja spremljajo različno intenzivne faze žalosti, krivde, jeze, morda celo zanikanja. Skozi čas pa ti občutki postanejo manj intenzivni in se počasi omilijo, vse dokler postopoma ne sprejmemo izgube in se premaknemo v življenju naprej. A za nekatere je občutek izgube tako nepredstavljiv in izčrpavajoč, da ne mine niti po običajnem obdobju žalovanja. To je znano kot komplicirano žalovanje, imenovano tudi kot trajna kompleksna motnja žalovanja. V tem primeru so boleča čustva tako dolgotrajna in intenzivna, da si oseba težko opomore od izgube in nadaljuje običajno življenje.
Različni ljudje gredo skozi izkušnjo žalovanja na različne načine in po različnih poteh. Vrstni red in čas teh faz se lahko razlikuje od vsakega posameznika, vključuje pa sprejemanje resničnosti svoje izgube, doživljanje bolečine, prilagajanje novi realnosti in vzpostavljanje novih odnosov. Vse te razlike so nekaj normalnega, a če posameznik ne more izžalovati izgube ljubljene osebe več kot leto dni, gre morda za komplicirano žalovanje. V tem primeru je zelo pomembno poiskati pomoč, ki pomaga pri prebolevanju, sprijaznjenju in povrnitvi občutka miru.
Kako je videti komplicirano žalovanje
V prvih nekaj mesecih po izgubi so znaki in simptomi prebolevanja enaki kot pri običajnem žalovanju. Razlika je le v tem, da v času, ko bi morali postopoma pojenjati, še vedno vztrajajo in včasih postajajo še bolj prisotni. Pri kompliciranem žalovanju se pojavljajo intenzivna žalost, bolečina in nenehno premlevanje o izgubi. Pogosta je tudi stalna osredotočenost na smrt in številne opomnike, ki venomer opominjajo na ljubljeno osebo. Posameznik močno in vztrajno hrepeni po pokojniku in ima velike težave pri sprejemanju nove resničnosti. Lahko je odmaknjen od življenja, zagrenjen in ima občutek, da nima nič več smisla in namena. Pogosto težko zaupa drugim in je nezmožen uživati v stvareh, ki so ga poprej veselile. Nenehno podoživlja trenutke, ki jih je doživel z ljubljeno osebo.
O kompliciranem žalovanju se lahko govori tudi v primerih, ko ima posameznik težave pri izvajanju običajnih rutin, se izolira od drugih in socialnih dejavnosti. Doživlja globoko žalost, krivdo in samoobtoževanje. Morda celo verjame, da je on kriv za smrt ali da bi jo lahko preprečil. Pogosto je prisotno tudi prepričanje, da življenja ni vredno živeti brez ljubljene osebe in si morda celo želi, da bi umrl skupaj z njo.
Vzroki in posledice
Ni znano, zakaj nekateri ne morejo izžalovati izgube ljubljene osebe, a tako kot pri drugih motnjah duševnega zdravja tudi v tem primeru igrajo pomembno vlogo okolje, osebnostne značilnosti, podedovane lastnosti.
Komplicirano žalovanje se pogosteje pojavlja pri ženskah in starejših, pogosto pa je prisotno tudi takrat, ko gre za nepričakovano ali nasilno smrt (npr. v prometni nesreči, umor, samomor), smrt otroka, pridružene bolezni (npr. zgodovina depresije, posttravmatska stresna motnja), sooodvisen odnos s pokojnikom, izgubo sistema podpore, travmatične izkušnje iz otroštva in druge večje življenjske stresorje (npr. finančna stiska). Komplicirano žalovanje lahko prizadene psihično, fizično ali socialno, zato je pomembno poiskati strokovno pomoč. V nasprotnem primeru se lahko pojavijo številni zapleti, kot so depresija, samomorilne misli, tesnoba, motnje spanja in hranjenja, zloraba alkohola in prepovedanih snovi, povečano tveganje za bolezni srca, raka ...
Preprečevanje
Pomembno je govoriti o svoji izkušnji, žalosti, doživljanju. Pomembno si je dovoliti izjokati vsa čustva in jih ne tlačiti ali zanikati. Ključna je podpora družinskih članov, prijateljev, podpornih skupin za žalujoče ali verskih skupnosti. Z zgodnjim iskanjem ustrezne pomoči lahko posameznik lažje predela izgubo in se nauči zdravih sposobnosti spoprijemanja s težjimi čutenji.
Vizita e-novice
Vir: MayoClinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV