Vizita.si
Ljubezen

Duševno zdravje

Kompulzivni rešitelji: nezadržna želja po pomoči drugim

A.K.
17. 02. 2021 06.00
0

Ste se kdaj vprašali, ali so lahko dobre namere in pomoč drugim škodljive? So, ko prestopimo mejo. Kompulzivni rešitelj oziroma pomočnik je lahko izjemno izčrpavajoča vloga, ki jo nekateri igrajo skozi vse življenje. Želeti pomagati drugim je zagotovo velikodušna lastnost, vendar lahko vodi tudi do ekstremnih vedenj.

Tanka meja med pomagati in pomagati preveč
Tanka meja med pomagati in pomagati preveč FOTO: Shutterstock

Tanka meja med pomagati in pomagati preveč 

Od vseh odvisniških odnosov, kot so denimo odvisnost od spolnosti, partnerstva ali ljubezni, je najtežje razumeti odvisnost od reševanja in nudenja pomoči drugim. V angleškem jeziku uporabljajo izraz ’compulsive helper’, s katerim označujemo osebe, ki so odvisne od tega, da pomagajo drugim. Pri tem se verjetno marsikdo sprašuje, kako sta lahko pomoč in altruistična osebnostna drža škodljiva. Zagotovo ni vsaka pomoč škodljiva, nasprotno. Na pravem mestu in ob pravem času so dejanja pomoči nekaj lepega. Koristno in zaželeno je, da v svojem življenju pomagamo drugim, ko pomoč potrebujejo – vendar pri tem ne prevzamemo odgovornosti zanje, kot je značilno za kompulzivno potrebo po reševanju drugih, in pri tem nismo vsiljivi. Ko pomoč prestopi ločnico med zdravo in nezdravo skrbjo, se znajdemo v vrtincu škodljivega vedenja, iz katerega se je - kot pri vseh ostalih odvisniških vedenjih, težko izkopati. 

Kdo so kompulzivni rešitelji?
Kdo so kompulzivni rešitelji?FOTO: iStockphoto

Kdo so kompulzivni rešitelji?

Takšna potreba po pomoči drugim je subtilna oblika manipulativne komunikacije in velja za eno od najbolj izčrpavajočih interakcij. Rešitelj je neke vrste ’kompulzivni pomočnik’, ki se ne more zadržati, da ne bi priskočil na pomoč, tudi kadar ta ni potrebna. Gre torej za izrazito usmerjenost na druge in prekomerno poseganje vanje. Takšne osebe so globoko v sebi nezadovoljne, saj pri nenehni skrbi za druge  zanemarjajo in zanikajo lastne potrebe, posledica tega pa je utrujenost, izčrpanost in na dolgi rok tudi izgorelost. Pogosto se pod takšnim vedenjem skriva močna potreba po pozornosti, ki jo potrebujejo rešitelji. A nemalokrat se zgodi, da v svoji neizmerni želji pomagati doživljajo zavrnitve, zato se počutijo nepomembne, neljubljene, nekoristne. 

Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače
Preberi še
Žalovanje je fluiden proces, ki ga vsak doživlja drugače

Za razliko od običajne pomoči, ki jo vsak med nami kdaj pa kdaj ponudi nekomu, ki potrebo po pomoči izrazi, je za kompulzivnega rešitelja značilno, da: nudi pomoč, ko ta ni potrebna, pri tem pa ga ne zanima, ali je dobrodošel; ne želi povratne informacije; če je zavrnjen, se počuti slabo; pogosto veliko govori; prevzema odgovornosti drugih oseb nase; svoje potrebe zanika in postavlja v ozadje; lahko presega meje zasebnosti.

Kaj je v resnici v ozadju?
Kaj je v resnici v ozadju? FOTO: Dreamstime

Kaj je v resnici v ozadju? 

Pogosto so takšne osebe izkusile boleče otroštvo, z njim povezane čustvene vsebine pa vplivajo na to, da v odraslosti uživajo v ’fantaziji’ reševanja drugih, ki vključuje srečen konec. Pri tem v resnici ni pomembno, koga rešujejo, komu pomagajo. Kompulzivni reševalci tako lahko prevzamejo svojo vlogo že v najzgodnejših letih, v družini, kjer vlada nemoč. Otroku je tako dodeljena vloga, ki s seboj nosi moč reševanja očeta in/ali matere ali celotne družine. Sčasoma lahko postane nagnjenost k pomoči drugim edina metoda, s katero se otrok čuti povezan s starši.

Otrok se tako nauči izpolnjevati lastne potrebe z izpolnjevanjem potreb drugih. Z drugimi besedami – nauči se, da je edini legitimen način, da se povežeš z drugimi ta, da jih skušaš nenehno reševati, jim pomagati. V odraslem življenju zato pogosto stremijo k ljudem, ki potrebujejo pomoč – to so lahko problematični prijatelji ali partnerji, ki jih potrebujejo ob sebi (bodisi zaradi odvisnosti, depresije, finančnih težav…), kajti ta občutek, da so potrebovani in koristni, jim je najbolj znan iz otroštva. V tem primeru gre za so odvisniško razmerje, kjer obe strani potrebujeta druga drugo. 

Vir: PsychologyToday 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 708