“Bolečine so včasih tako neznosne, da se ne morem niti skloniti in si obuti čevlje ali nogavice,“ pravi 37-letna Athena Champneys. “Mož mi velikokrat ne verjame, da je bolečina lahko tako huda, zato misli, da se pretvarjam.“
“Ko je Athena zaradi bolezni postajala vse bolj invalidna, sem se začel spraševati, ali je bolečina zares pristna,“ pravi Athenin mož Adam Champneys. “Dvomil sem celo v najino zvezo, saj sem moral narediti veliko stvari, ki jih ona kar naenkrat ni mogla več. Včasih sem imel občutek, da skrbim za 80-letno žensko in ne za svojo ženo.“
A po več mučnih letih prerekanja in obsojanja je Athenin in Adamov zakon spet na trdnih tleh. Zahvalita se lahko učinkovitosti zdravljenja Athenine fibromialgije, znanju o bolezni, boljši komunikaciji in zdravi količini empatije. Adam, ki je prej dvomil v ženino bolezen in bolečino, je pred kratkim zbolel za ledvičnimi kamni. “Bolezen mi je še dodatno pomagala razumeti, kako se je pred tem počutila Athena. Mogoče sva se tudi zaradi tega ponovno zbližala,“ pravi.
Kronična bolečina je pogost krivec za krhanje odnosov
Kronična bolečina, ki nastane zaradi fibromialgije, bolečine v hrbtu, artritisa ali katere druge bolezni, lahko zelo slabo vpliva na zvezo. Še posebej, če partner dvomi v resnost bolečine, oboleli pa ima občutek, da ni deležen dovolj velike podpore partnerja. “Ljudje s kroničnimi boleznimi potrebujejo veliko podpore bližnjih,“ pravi psihologinja Annmarie Cano. “Vsi imamo radi občutek, da smo ljubljeni. Če od partnerja pričakujemo več podpore, kot nam je lahko nudi, smo razočarani in užaljeni.“
Vaša pričakovanja naj bodo manjša
Raziskava, ki je vključevala 106 parov, v katerem je eden od partnerjev trpel zaradi kronične bolezni, je pokazala, da tisti bolniki, ki od partnerja pričakujejo več podpore, velikokrat mislijo, da je njihova bolezen veliko hujša, kot je v resnici. Ta pojav z drugo besedo imenujemo 'katastrofiranje'. Gre za pretirano predstavo o pomembnosti ali posledicah nepopolnosti ali napake, ki se kaže skozi večje bolečine, pasivnost in nepripravljenost na prejemanje pomoči.
“Če nekdo od drugih pričakuje veliko podpore, a nikogar ne upa vprašati za pomoč in spregovoriti o svojih željah, ne bo nikoli zadovoljen,“ razlaga Canova. “Taki ljudje so poleg tega velikokrat jezni.“
Dejstvo pa je, da mora biti razumevanje obojestransko. “Če vaš partner ne verjame diagnozi in vašemu pritoževanju nad bolečino, vam ne bo znal nuditi prave podpore,“ razlaga zdravnik Michael E. Geisser. “Gre za začaran krog, iz katerega se lahko rešite le z zaupanjem in pogovorom s partnerjem,“ dodaja. “Dokazano je namreč, da so zveze, v katerih eden od partnerjev trpi zaradi kronične bolečine, bolj napete, da je v takih zvezah več prepirov, stresa in več možnosti za ločitev,“ še pravi.
Prekinite začarani krog!
Če imate občutek, da bolezen načenja vašo zvezo, ukrepajte, preden bo prepozno! S partnerjem se najprej pogovorita o bolezni in bolezen raziščita. “Najbolje je, če partnerja skupaj bereta knjige o bolezni in obiskujeta zdravnika,“ pravi Canova. “Pomembno je namreč, da oba slišita strokovno mnenje in se tako izogneta nesporazumom in pretiravanju.“ Partnerja pa se lahko odločita tudi za obisk pri zakonskem svetovalcu. “Tukaj se partnerja lahko odkrito pogovorita, brez prekinjanja in kričanja. Velikokrat se izkaže, da si oboleli partner želi le malo več čustvene podpore.“
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV