Vizita.si
Jasmin

Duševno zdravje

Lepotica želela narediti samomor

K.B.
18. 02. 2019 11.24
0

20-letna Jasmyn Anderson je pred šestimi meseci pričela jemati antidepresive, saj se je spopadala s hudo depresijo, anksioznostjo in samomorilnimi mislimi. To je bilo precej neznačilno za mlado lepotico, zato je njena zaskrbljen mati predlagala, naj preneha jemati kontracepcijske tabletke. Izkazalo se je, da je imela prav. Simptomi so nenadno izginili.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Po štirih mesecih, od kar je Jasmyn Anderson iz mesta Edinburgha prenehala jemati kontracepcijske tabletke, se mlada lepotica znova počuti bolje. A preden je sploh pomislila, da bi za to lahko bile krive kontracepcijske tabletke, je Jasmyn prestala grozljivo obdobje. Sedaj je presrečna, da je odkrila pravi vzrok za svoje dolgotrajne težave in ne more verjeti, da so kontracepcijske tabletke lahko bile razlog za njeno tako slabo duševno zdravje. ''Kontracepcijskih tebletk trenutno ne jemljem več  skoraj štiri mesece in če sem odkrita, sem danes popolnoma druga oseba. Vse odtlej nisem več pomislila na to, da bi si vzela življenje in na splošno sem veliko bolj srečna oseba,'' je zapisala na svojem Twitter profilu.

Hudi stranski učinki kontracepcijskih tabletk razkriti v dokumentarnem filmu
Preberi še
Hudi stranski učinki kontracepcijskih tabletk razkriti v dokumentarnem filmu

Lepotica trdi, da se je pred tem leta in leta spopadala z depresijo in anksioznostjo, nato pa se je stanje tako poslabšalo, da je pričela razmišljati o samomoru. Ko je obiskala osebnega zdravnika, je prejela antidepresive, dali pa so jo na čakalno listo za obisk k psihoterapevtu. ''Rekli so mi tudi, da moram vsak teden obiskati zdravnika, da bi se prepričali, da je vse v redu z mano in da ne bi naredila kaj neumnega. Prvič sem prišla k zdravniku, a kasneje nisem več hodila, saj sem imela veliko obveznosti, prav tako je bila sezona gripe in prehladov in zdravniške čakalnice so bile res zasedene.'' Takrat se je odločila, da bo prenehala jemati antidepresive, zaradi česar se je kmalu znova počutila 'grozno'.

Njena mati je na internetu prebrala članek o tem, da so kontracepcijske tabletke lahko povezane z anksioznostjo in depresijo. Ko Jasmyn sedaj pomisli za nazaj, se spomni, da so se njene težave pričele ravno tedaj, ko je pričela jemati kontracepcijske tabletke imenovane Ridgevidon. Ko se je o tem pogovorila s svojim fantom, se je odločila, da bo prenehala jemati tabletke. Kot pravi, se zdaj počuti bolje kot že dolgo časa ne, a kljub temu opozarja, da gre za njeno osebno izkušnjo. Prepričana pa je, da morajo ženske, ki se spopadajo z depresijo in anksioznostjo pomisliti tudi na to, da so vzrok za njene težave morda kontracepcijske tabletke. ''Sam zase moraš razmišljati in se znebiti vseh stvari, za katere misliš, da so povezane s tem, zakaj se slabo počutiš.''

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Depresija je navedena kot opozorilo in možen stranski učinek kontracepcijskih tabletk, poleg tega tudi krvni strdki, pridobivanje telesne teže in simptomi, kot so bolečine in zmanjšan libido. Strokovnjaki pravijo, da zdravniki ženske premalo opozorijo na stranske učinke jemanja kontracepcijskih tabletk, saj se bojijo, da bi se povečalo število neželenih nosečnosti, če bi omajali zaupanje žensk v jemanje tabletk. A po drugi strani, se morajo ženske zavedati možnih stranskih učinkov, da se lahko s svojim zdravnikom kasneje pogovorijo o njih in izberejo boljši način za zaščito.

Čeprav obstaja veliko različnih blagovnih znamk kontracepcijskih tabletk, večina teh vsebuje kombinacijo dveh sintetičnih hormonov: estrogena in progesterona. Predstavnik za javnost podjetja Gedeon Richter, ki proizvaja omenjene kontracepcijske tabletke, je za britanski Mail Online povedal: ''Spremembe razpoloženja in depresija sta klasični in prevladujoči stranski učinek vseh kontracepcijskih tabletk. Prav zato je to jasno označeno na zdravilu kot opozorilo, da so ženske lahko infromirane glede tega in da skupaj z zdravnikom sprejmejo odgovorno odločitev glede izbire kontracepcijske tabletke.''

STE V STISKI? POIŠČITE POMOČ!

(Vir podatkov: NIJZ)

Prvi vir strokovne pomoči je izbrani osebni zdravnik. Po potrebi bo predpisal  zdravljenje, napotil k specialistu (kliničnemu psihologu ali psihiatru) ali svetoval druge oblike pomoči. Klinični psihologi in psihiatri delujejo v okviru zdravstvenih domov, psihiatričnih bolnišnic in kot zasebni izvajalci s koncesijo ali brez nje.

Kadar je stiska zelo huda in vaš osebni zdravnik ni dosegljiv, se lahko obrnete neposredno na:

- dežurnega zdravnika,

- dežurno ambulanto najbližje psihiatrične bolnišnice,

- reševalno službo (112) ali urgentno psihiatrično ambulanto v Centru za izvenbolnišnično psihiatrijo v Ljubljani (01/4750 670).

Za podatke o ustreznih oblikah pomoči ali samo za podporo in pogovor se lahko obrnete tudi na TELEFONE ZA POMOČ V STISKI

- Klic v duševni stiski 01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).

- Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123  (24 ur/na dan, vsak dan). Klic je brezplačen.

- Društvo SoS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja 080 11 55 (pon.–pet. med 12. in 22. uro; sob., ned., prazn. med 18. in 22. uro).

- TOM telefon za otroke in mladostnike 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro) Klic je brezplačen.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650