Vizita.si
Pogovor s psihologom

Duševno zdravje

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja pod geslom 'Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju na delovnem mestu'

STA
10. 10. 2024 10.32
0

Letošnji svetovni dan duševnega zdravja pod geslom 'Čas je, da damo prednost duševnemu zdravju na delovnem mestu' odpira pomembno razpravo o nujnosti ustvarjanja delovnih okolij, ki bodo spodbudna in ki bodo podprla dobro počutje zaposlenih. Na pomembnost duševnega zdravja na delovnem mestu opozarja tudi ministrstvo za zdravje. Osebe s težavami v duševnem zdravju še vedno sodijo med najtežje zaposljive, so zapisali na ministrstvu za zdravje.

Stres, visoka pričakovanja in hiter tempo sodobnega življenja ter dela lahko negativno vplivajo na naše duševno zdravje. Pomembno je, da kot družba še bolj okrepimo prizadevanja za spodbujanje in ohranjanje dobrega duševnega zdravja na delovnem mestu, so zapisali.

Osebe s težavami v duševnem zdravju še vedno sodijo med najtežje zaposljivo populacijo, zato so na ministrstvu podprli projekt 'Model zgodnje poklicne in zaposlitvene rehabilitacije v procesu vračanja na delo z vidika zdravja'. 

Menite, da dovolj dobro skrbite zase?
Preberi še
Menite, da dovolj dobro skrbite zase?

Med pomembnejšimi cilji projekta je vzpostavitev modela hitrejšega in uspešnejšega vračanja na delo, posledično pa tudi krajšanja trajanja bolniškega staleža ter zmanjšanja števila invalidskih upokojitev. Projekt bo izvedel Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča (URI Soča) v tesnem sodelovanju s Centri za duševno zdravje odraslih.

V Sloveniji imamo sicer že vzpostavljeno mrežo centrov za duševno zdravje odraslih. Ti centri delujejo pri zdravstvenih domovih v vseh slovenskih regijah in zagotavljajo ambulantne in skupnostne interdisciplinarne time. Centri sodelujejo tudi z drugimi lokalnimi službami in organizacijami, ki nudijo dodatno podporo. Trenutno deluje 17 centrov za duševno zdravje odraslih, v katerih za vstop v obravnavo ni potrebna napotnica.

Duševno zdravje
Duševno zdravjeFOTO: Dreamstime

Za boljše zdravje prebivalstva skrbijo tudi Centri za krepitev zdravja in zdravstveno vzgojni centri, kjer so v okviru duševnega zdravja povsod na voljo delavnice in individualna svetovanja za spoprijemanje s stresom, tesnobo, depresijo ter tehnike sproščanja in zdravih odnosov. Te storitve so trenutno na voljo v 30 zdravstvenih domovih po Sloveniji.

Kakšni so znaki in simptomi depresije pri moških?
Preberi še
Kakšni so znaki in simptomi depresije pri moških?

Svetovni dan duševnega zdravja je pomemben opomin, da je duševno zdravje enako pomembno kot fizično zdravje. Vsi deležniki, od delodajalcev do zaposlenih in odločevalcev, imajo odgovornost, da ustvarimo delovna okolja, ki bodo spodbujala dobro počutje in preprečevala težave z duševnim zdravjem. Ministrstvo za zdravje krepi medsektorsko sodelovanje za učinkovitejše naslavljanje duševnega zdravja. 

Depresija
DepresijaFOTO: Adobe Stock

Obenem pripravlja zakonodajo za ureditev področja duševnega zdravja ter psihoterapije v Sloveniji, kar bo pripomoglo k večji podpori in zaščiti zdravja zaposlenih.

Ministrstvo za zdravje bo v naslednjem letu začelo pripravljati novo resolucijo o nacionalnem programu duševnega zdravja, kjer bodo večji poudarki tudi na področju duševnega zdravja na delovnem mestu. 

Lahko tesnoba povzroča srčne palpitacije?
Preberi še
Lahko tesnoba povzroča srčne palpitacije?

Skupaj z delodajalci, strokovnjaki in drugimi sektorji bodo še naprej gradili podporno okolje, ki bo zaposlenim omogočalo, da se učinkovito spopadajo z izzivi in da v svoje življenje vključijo ukrepe za ohranjanje dobrega duševnega počutja.

''Svetovni dan duševnega zdravja je priložnost, da se spomnimo, da je dobro duševno zdravje temelj za uspešno in srečno življenje tako v zasebnem kot v poklicnem življenju,'' so še sklenili.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631