Vizita.si
Naslovna slika

Duševno zdravje

Ali ste vedeli, da kreativnost lahko pozitivno vpliva na vaše duševno zdravje?

M. A.
26. 09. 2024 05.00
0

Morda se sliši skoraj predobro, da bi bilo res, vendar številne raziskave kažejo, da lahko s preprostimi dejavnostmi, ki vključujejo kreativnost, pozitivno vplivamo na delovanje možganov, okrepimo duševno zdravje in celo izboljšamo počutje. Kreativnost je v bistvu globoko zakoreninjena v človeški naravi. Kognitivna teorija celo trdi, da je kreativnost eden od osnovnih dejavnikov za naše preživetje in razvoj. V nadaljevanju si bomo podrobneje ogledali, kako lahko kreativne dejavnosti prispevajo k našemu zdravju in dobremu počutju ter kakšne koristi nam prinašajo.

Kreativnost in dobro počutje

Biti kreativen se lahko opiše kot lastnost, ki vključuje ustvarjanje novih in izvirnih idej za proizvodnjo nečesa dragocenega in koristnega. Povezava med kreativnostjo in mentalnim zdravjem je bila raziskana v študiji, objavljeni v reviji Behavioral Studies, ki je bila izvedena med pandemijo covida-19. Med zaprtjem so številni ljudje po vsem svetu doživljali visoke ravni stresa zaradi ogromnih sprememb, ki jih je povzročila pandemija. Najpogostejše vrste stresa so vključevale skrbi glede financ in zdravja, poleg tega pa tudi skrb za ljubljene in stres zaradi fizične izolacije ter omejitve gibanja.

Rezultati študije so potrdili, da lahko ukvarjanje s kreativnimi dejavnostmi, tudi med obdobji, kot je bila pandemija covida-19, prinese pozitivne učinke. Avtorji študije navajajo nekaj razlogov za dobro počutje, vključno s tem, da lahko igrivost in občutek navdiha sama spodbujata pozitivo in izboljšata mentalno stanje. Poleg tega omenjajo zanimiv vidik, kako tako imenovano flow stanje (po slovensko stanje zanosa) prispeva k boljšemu počutju. 

Razvoj kreativnosti že od malih nog igra ključno vlogo v otrokovem razvoju
Razvoj kreativnosti že od malih nog igra ključno vlogo v otrokovem razvojuFOTO: Arhiv naročnika

Kaj sploh pomeni biti v flow stanju?

Teorijo flow stanja je razvil madžarski psiholog Mihaly Csikszentmihalyi in opisuje stanje popolne osredotočenosti, kjer posameznik popolnoma potone v nalogo, ki jo opravlja. Ko smo v flow stanju, zunanje skrbi in stres vsakdanje rutine izginejo, kar nam omogoči, da se popolnoma posvetimo trenutnemu dejanju. Ta globoka osredotočenost je pogosto povezana z občutki sreče in dobrega počutja ter pomaga pri doseganju optimalnih rezultatov in izkoriščanju lastnega potenciala.

Ključni elementi flow stanja vključujejo odsotnost strahu pred neuspehom, kar pomeni, da je naloga ravno prav zahtevna in posameznik verjame, da jo lahko uspešno opravi. Pomemben dejavnik je tudi novost, saj odkrivanje ali ustvarjanje nečesa novega aktivira nagradna središča v možganih. To zavedanje o lastnem napredku povečuje užitek in motivacijo za vztrajanje v stanju toka. Ko smo popolnoma prisotni v trenutku, se akcija in zavedanje združita, kar omogoča, da se brezskrbno posvetimo nalogi. Takšno stanje je koristno za obvladovanje stresa in ima pozitivne učinke na duševno ter fizično zdravje. Raziskave so pokazale, da lahko omenjeno stanje zmanjša tesnobo in depresijo ter izboljša splošno dobro počutje, kar pomeni pomemben korak k izboljšanju kakovosti življenja.

Rezultati študije so potrdili, da lahko ukvarjanje s kreativnimi dejavnostmi prinese pozitivne učinke
Rezultati študije so potrdili, da lahko ukvarjanje s kreativnimi dejavnostmi prinese pozitivne učinkeFOTO: Arhiv naročnika

Zakaj je pomembno, da kreativnost spodbujamo že pri svojih majhnih otrocih?

Razvoj kreativnosti že od malih nog igra ključno vlogo v otrokovem celostnem razvoju, saj omogoča, da otroci raziskujejo, preizkušajo in izražajo svoje ideje na edinstven način. Skozi igro, umetnost in raznolike dejavnosti se otroci učijo problematično razmišljati, se prilagajati novim situacijam in razvijati sposobnost inovativnega reševanja težav. Kreativne dejavnosti spodbujajo otrokove naravne radovednosti in željo po učenju, kar prispeva k intelektualnemu, čustvenemu in socialnemu razvoju. 

To pa še ni vse, saj bi bila morda ravno kreativnost ta, ki bi pomagala pri zmanjšanju števila mladih, ki se borijo z raznoraznimi duševnimi težavami. Študije namreč kažejo, da je v zadnjih treh letih naraslo število mladih z duševnimi težavami. Po nedavnih raziskavah ima eden od desetih otrok v osnovni šoli identificirano duševno stanje, kar pomeni, da so v vsakem razredu približno trije otroci, ki se soočajo s temi težavami. Na srednjih šolah skoraj polovica učiteljev meni, da je duševno in čustveno zdravje učencev največji izziv pri njihovem napredovanju v učenju.

Zaradi vseh razlogov, ki smo jih našteli, se je Cedevita skupaj z Zvezo prijateljev mladine Slovenije v sklopu kampanje 'Bodi TU. Bodi CE." odločila, da otrokom omogoči možnost, da vsi slišijo in vidijo njihova sporočila. Organizirane so bile kreativne delavnice, na katerih so otroci in mladi pod vodstvom strokovnjakov naslikali čudovite slike, ki bodo krasile posebno izdajo kozarcev CedevitaPrejmete jih z izbiro omejenega Cedevita pakiranja.

Bodi TU, bodi CE
Bodi TU, bodi CEFOTO: Arhiv naročnika

Poleg tega so ustvarili še priročnik kreativnosti. Gre za orodje, ki ga je navdihnila otroška ustvarjalnost in je zasnovan tako, da staršem pomaga spodbujati in podpirati proces ustvarjalnega razmišljanja pri otrocih. Prenesite ga spodaj!

PRENOS

Zabavni načini za spodbujanje kreativnosti v sebi, ne glede na starost

Tudi če do zdaj niste imeli veliko priložnosti za izražanje svoje kreativnosti, je zdaj idealen čas, da greste v akcijo. Obstaja nešteto načinov, kako se lahko prepustite ustvarjalnosti, ne glede na to, ali imate veliko ali malo časa. Pomembno je, da najdete način, kako vključiti kreativne dejavnosti v svoje vsakdanje življenje, ne da bi to ogrozilo vaše delo ali druge obveznosti. Ključ je v tem, da si dobro organizirate čas in vključite svoje hobije v rutino, če le lahko.

Predlagamo, da začnete počasi. Na ta način boste lažje ugotovili, ali vam dejavnost prinaša veselje, ne da bi se obremenjevali z velikimi začetnimi stroški ali časovnimi omejitvami. Če iščete ideje za ustvarjanje, lahko poskusite z risanjem z barvnimi svinčniki, fotografijo, pisanjem kratkih zgodb, pletenjem, peko tort, vodenjem dnevnika, izdelovanjem albumov ali skrbjo za sobne rastline. Vsaka od teh dejavnosti vam lahko pomaga izboljšati vaše veščine in prinese zadovoljstvo ter dobrobit za vaše duševno zdravje.

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662