Osebe, starejše od 65 let, so na lestvici Spanier, ki meri zadovoljstvo v partnerskem odnosu, dosegali vrednosti med 119 in 120, medtem ko je večina mladih dosegala vrednosti okoli 114.
“To je velika in pomembna razlika,“ pravi Gilles Trudel, profesor psihologije v Quebecu, ki je pojasnil, da z lestvico merijo seksualno zadovoljstvo, komunikacijo, kohezijo in splošno sodelovanje parov. “Dober rezultat parov v tretjem življenjskem obdobju je najverjetneje posledica tega, da so se pari, ki so imeli velike težave, najverjetneje že razšli,“ še dodaja, je pa tudi mnenja, da imajo pari v pokoju več časa, da se posvečajo drug drugemu in več sodelujejo med seboj.
Vendar pa ima vnovično zbližanje v višji starosti lahko tudi negativne posledice, saj na površje lahko privrejo stare zamere in težave, ki sta se jim partnerja v preteklosti izogibala zaradi osredotočenosti na kariero ali vzgojo otrok. Zaradi tega sta pri starejših ljudeh tudi dvakrat pogostejši anksioznost in depresija.
Znanstveniki pa so med raziskavo odkrili nov in do sedaj izjemno redek pojav, to je ločitev v tretjem življenjskem obdobju. Za razvezo se namreč odloča kar pet do šest odstotkov starejših od 70 let, za kar je občasno kriva tudi zunajzakonska ljubezen.
Poleg vsega tega so strokovnjaki ugotovili, da seks v starosti ni več tabu, čeprav obstajajo številni negativni miti, ki izhajajo iz dejstva, da je v očeh mladih seks med starejšimi osebami nekaj neokusnega in grdega. “Povsem normalno je, da se seks z leti spreminja,“ pravi Trudel. “Toda danes poznamo številne pripomočke in zdravila, ki starejšim omogočajo povsem normalno spolno življenje.“
Avtorji študije pa ugotavljajo, da je za ohranjanje zveze pomembno le eno – komunikacija brez poseganja v besedo ter odkrito izražanje čustev in misli.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV