Je res nenavadno, da se nekateri pari ločujejo v zrelejših letih, čeprav naj bi se osebne vezi v dolgih letih skupnega življenja utrdile?
Ločitve v poznih zrelih letih in starosti so razmeroma nov demografski trend, ki pa se je v 21. stoletju še dodatno pospešil. Ko je bil izraz skovan, se je nanašal na moške in ženske, ki so se ločili po 40 letih zakonskega življenja ali več. Predpostavka je bila, da mora biti vsak, ki je poročen tako dolgo, starejša odrasla oseba, ki začne siveti – od tod tudi ime.
Danes se izraz nanaša na vse pare, ki se razhajajo po 50. letu starosti, ko so njihovi otroci že na svojem. Morda se zdi nenavadno, da se nekateri pari razhajajo tako pozno, saj velja, da so starejši ljudje pogosto zagovorniki družinskih vrednot in norm, a razlogov za to lahko več. Dejstvo je namreč, da se vsi ne staramo na enak način in da življenje tudi na stara leta prinese nove odločitve, razhajanja v zanimanjih in morda celo praznino, ki zazeva zaradi odhoda otrok.
V letu 2020 je bilo v Sloveniji razvezanih 1774 zakonskih zvez. Med moškimi, ki so se razvezali, jih je bilo 117 starih 65 let ali več, med razvezanimi ženskami pa je bilo toliko starih 67. (SURS)
Starejši ljudje naj bi zaradi svoje zrelosti in umirjenosti ločitev v mnogih primerih prenesli uspešneje kot mlajši pari, seveda pa so tudi izjeme. V svojem poklicnem življenju so načeloma že ustaljeni in so daleč od kakršne koli poklicne negotovosti. Če so že upokojeni, imajo običajno dovolj finančne varnosti, da jim to ne predstavlja večjih eksistencialnih težav. Ravno ta občutek finančne varnosti olajša njihovo čustveno okrevanje po ločitvi.
Starejši imajo pogosteje močnejšo socialno mrežo in so del povezanih skupin, ki jih sestavljajo prijatelji, nekdanji sodelavci in znanci. Ločitev jim omogoči dovolj časa in sredstev za preizkušanje novih stvari in širjenje obzorij. Seveda pa na drugi strani obstajajo tudi številne negativne plati, med katere lahko umestimo osamljenost, izolacijo, zlorabo drog in alkohola, finančne težave, konflikte, odtujenost od širše družine, duševne težave in slabši socialni status – zlasti pri tistih, ki so imeli že prej težave, te pa so se po ločitvi še poglobile.
Najpogostejši razlogi za ločitve v pozni zrelosti in starosti
Sindrom praznega gnezda in upokojitev
Mnogi zakonci lahko natančno določijo vzrok za propad zakona, a pri nekaterih parih niti ni večjega mejnika, ki bi pripeljal do odločitve za ločitev. Takšni pari se odločijo za razhod, ko se zgodi ena od dveh stvari. Nekateri imajo že odrasle otroke, ki bodisi že študirajo bodisi so že zaposleni in imajo svoje družine – to imenujemo tudi sindrom praznega gnezda. V tem primeru sta partnerja večji del svojega zakona namenila vzgoji otrok, pri čemer sta svoj odnos zanemarila.
Ko otroci odidejo na svoje, zazeva praznina, ki si je ne želita zakrpati, in raje odideta vsak svojo pot. Drug razlog pa je upokojitev. Nekateri pari dajejo v življenju velik poudarek karieri oziroma delu, a pri tem ne opazijo, da se oddaljujejo. Ob upokojitvi, ko imata zakonca spet več časa za svoj odnos, pa nenadoma spoznata, da sta si postala tako rekoč tujca, saj sta se skozi leta tako zelo spremenila.
Življenjski slog
Po toliko letih enakega videza, oblačenja, navad ali občutkov si nekateri ljudje v obdobju upokojitve želijo spremeniti način življenja – shujšati, telovaditi, izboljšati svoj videz, osebnostno rasti, najti nove hobije … A dejstvo je, da se za takšne odločitve redko odločata oba partnerja skupaj, zato eden drastično spremeni življenjski slog, drugi pa obstane na mestu.
V takšnih primerih se nemalokrat zgodi, da aktivnejši partner na novo zaživi, morda dobi nov družabni krog, kar začne drugega motiti. Hitro lahko nastane razkol v zanimanjih, življenjskem slogu, razumevanju in skupnih interesih, zato se nekateri odločijo za razhod.
Spolnost
Seveda tudi v tem primeru ne moremo brez spolnosti, za katero mnogi mislijo, da v zrelejših letih ugasne. Ljudje se različno staramo in v skladu s tem se lahko razlikujejo tudi spolne potrebe. Če postanejo razlike zelo velike, lahko začne eden od partnerjev pogrešati spolnost, ki je drugi ne more (ali ne želi) več nuditi. Pri tem velja omeniti tudi odnose, v katerih je starostna razlika med partnerjema precej velika.
Vizita e-novice
Vir: SurviveDivorce /PsychologyToday
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV