Vizita.si
Morje

Duševno zdravje

Zmotna prepričanja o meditaciji – zakaj je 'čiščenje misli' škodljiv mit?

Neja Rems Arzenšek
06. 05. 2022 05.00
0

Meditacija je koristna in zdrava dejavnost. Številnim ljudem pomaga pri soočanju s stresom in težkimi obdobji, pri določenih zdravstvenih stanjih in pri doseganju boljšega čustvenega počutja. Toda okoli meditacije se vrti veliko priljubljenih dogem, ki lahko nekatere odvrnejo od tega, da bi sploh poskusili meditirati, saj menijo, da 'kaj takšnega ni zanje'.

Okoli meditacije se vrti mnogo mitov, začenši s tem, da z meditacijo čistimo misli (kar je naravnost neverjetno), da za meditacijo potrebujemo nadnaravne sposobnosti in da se moramo meditacije dolgo dolgo časa učiti. Ne le, da nič od tega ne drži, temveč je v mnogih primerih tako mišljenje celo škodljivo. Poglejmo si najpogostejše mite in pojasnimo, zakaj so škodljivi. 

''Z meditacijo si očistimo misli''

Ste že kdaj poskusili 'ne razmišljati'? Če ste, potem veste, da je to praktično nemogoča naloga. S trenutkom, ko sami sebi zapovemo, da ne bomo razmišljali, navadno dosežemo ravno nasprotni učinek. Ko smo ljudje budni, so naše misli neprestano aktivne. Zato so ljudje, ki trdijo, da si z meditacijo očistimo misli ali pa da pri meditaciji pač ne smemo misliti, v zmoti. V prvi vrsti je namen meditacije, da začnemo budno opazovati svoje misli brez čustvene navezanosti. Če se šele 'spravljate' k meditaciji in se morda šele želite podati vanjo, se zavedajte, da skoraj nihče od nas pri meditaciji ni 'prazne' glave. Sčasoma se resda naučimo umiriti sami sebe in svojo glavo, a kot smo že zapisali, gre bolj za to, da nepristransko opazujemo svoje misli, kot za to, da jih 'odganjamo' stran. Cilj ni 'ne misliti', temveč biti nenavezan na svoje misli.

Meditacija
Meditacija FOTO: Shutterstock

''Če meditacijo izvedete pravilno, se boste počutili mirno''

Meditacija lahko vsekakor vodi do bolj umirjenega uma, vendar se včasih lahko zgodi tudi nasprotno. Včasih je človekovo življenje preprosto preveč stresno ali vznemirljivo, da bi se lahko počutil povsem mirno, in to je popolnoma v redu! Če vas meditacija vodi do občutka notranjega miru, je to čudovito. Če vas ne, je tudi to izjemno! Sprejmite vse občutke, ki vam jih meditacija daje, pa naj bo to notranji mir ali še večje navdušenje nad življenjskim dogodkom.

''Meditacija vodi do neukrepanja''

Obstaja ideja, zlasti pri meditaciji zen, da vas meditacija spodbuja, da sprejmete vse na svetu takšno, kot je, in da vas ne bo dolgotrajna meditacija v življenju pripeljala do ničesar. To ni res. Meditacija vas sicer res spodbuja, da stopite nazaj, da ste priča življenju in pogledate nanj skozi bolj objektivno lečo, vendar nobena oblika meditacije ne priporoča, da nehate aktivno sodelovati v svojem življenju! Vsekakor pa lahko z meditacijo bolje in pametneje izbiramo svoja dejanja, predvsem pa odločitve, kar izvira iz tega, da se – kot že omenjeno – naučimo nepristransko opazovati svoje misli. 

''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''
Preberi še
''Moderni človek večino svojega budnega življenja preživi na avtopilotu''

''Za meditacijo potrebujete veliko prostega časa''

Seveda obstajajo menihi, ki večino svojih dni preživijo v meditaciji, a to ne pomeni, da tako deluje večina ljudi. Prednosti meditacije lahko izkoristite v nekaj minutah. Smisel meditacije je največkrat zgolj to, da se naučimo biti prisotni v trenutku, da se učimo opazovati sebe in svoje misli! Zgolj nekaj minut zavestnega dihanja ter osredotočanja nase, na svoje misli in na svoja občutja je za nekoga lahko meditacija! 

Meditacija
MeditacijaFOTO: Shutterstock

''Ne morem meditirati''

Veliko ljudi dobi ob prvem poskusu meditacije občutek, da so pri tem neuspešni. Mislijo si, da mogoče niso dovolj umirili svojih misli, čutijo preveč tesnobe ali pa so zaradi dogodkov v svojem življenju nervozni ali pa pod stresom. To se dogaja prav vsakemu izmed nas, a to ne pomeni, da nismo 'nadarjeni' ali pa da nimamo zmožnosti za meditacijo. Še enkrat poudarjamo: meditacija ni nekaj nadnaravnega! Poleg vsega omenjenega gre poudariti tudi to, da ne ustreza vsak način meditacije vsakomur. Poiščite svojega in izberite način, ki ustreza vam. 

Kako preko čuječnosti vzpostaviti stik s samim seboj?
Preberi še
Kako preko čuječnosti vzpostaviti stik s samim seboj?

''Pri meditaciji se porajajo zgolj blaženi občutki miru''

Bilo bi izjemno lepo, če bi se počutili blaženo vsakič, ko meditiramo. To pa je vseeno zgolj še en zelo pogost mit, ki je največkrat daleč od resnice. Meditacija vsekakor lahko privede do občutkov sreče in blaženosti – ali pa tudi ne. Pri meditaciji se lahko soočimo z najrazličnejšim spektrom občutkov in čustev, kar je seveda odvisno tudi od splošnega dogajanja v naši okolici in od nas kot posameznikov. 

''Med meditacijo ni dovoljeno zaspati''

Ta mit je le še eden od številnih. Poleg tega, da je neumen, pa že zdaleč ne drži. Meditacija je lahko izjemno sproščujoča izkušnja. Če se tako zelo sprostite, da zaspite – odlično! Z razlogom obstajajo denimo meditacije pred spanjem. 

''Meditacija je lahko nadomestek za terapijo ali profesionalno obravnavo''

Še enkrat poudarjamo, da je meditacija odlično in čudovito orodje za introspekcijo, vendar nikakor ni in ne sme biti nadomestek za terapijo ali profesionalno zdravljenje! Kognitivno-vedenjska, somatska in druge terapije se zanašajo na usposobljenega in usposobljenega strokovnjaka, ki pacientom pomaga pri reševanju globokih čustvenih težav. Meditacija lahko človeka naredi čustveno bolj zdravega, vendar ne nadomešča terapije!

Vir: verywellmind in healthline

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650