Vizita.si
Samoizolacija/karantena

Duševno zdravje

Kaj je mentalna moč in od česa je odvisna?

A.K.
15. 12. 2020 14.36
0

Če ste se kdaj ozrli na ljudi, s katerimi se v življenju srečujete, ste morda opazili, da se nekateri lažje prilagajajo spremembam, so vztrajnejši in se učinkoviteje soočajo z vsakodnevnimi izzivi kot drugi. Če spadate med slednje, potem se morda sprašujete, kaj vas loči od teh oseb, ob katerih se zdi, da dobro obvladujejo svoja čustva, znajo premagati negativne misli in so na splošno uspešni pri stvareh, ki jih počnejo. Marsikdo bi si želel, da bi se uspešno spopadal z vsemi vzponi in padci, ki jih postreže življenje, a to ni (vedno) lahka naloga. Postati mentalno močan ni nekaj, za kar bi se preprosto odločili, in se nikakor ne zgodi čez noč.

5 razlogov, zakaj se razlikujemo po mentalni moči
5 razlogov, zakaj se razlikujemo po mentalni moči FOTO: Shutterstock

5 razlogov, zakaj se razlikujemo po mentalni moči

Nekateri imajo gene, ki jih izpostavljajo manjšemu tveganju 

V nekaterih družinah je denimo več generacij podvrženih duševnim boleznim, kar pomeni, da se nekateri rodijo z večjim tveganjem za določene bolezni ali težave, ki jih postavljajo v, recimo temu nekoliko slabši položaj. Ne morete si recimo pomagati, če ste genetsko dovzetnejši za tesnobo ali depresijo. Morda ste od svojih staršev podedovali gene, kar pomeni, da obstaja večja verjetnost duševne bolezni. Čeprav težave z duševnim zdravjem ne pomenijo, da ste šibki, pa je izgradnja mentalne moči ali "mentalnih mišic" morda nekoliko težji zalogaj – ni pa seveda nemogoče! Vsak lahko dela na svoji osebnostni rasti, presega omejujoča prepričanja in krepi šibke točke, če le ima motivacijo za to. Ne pozabite, da genetska predispozicija še ne pomeni, da ste tudi sami obsojeni na bolezen ali motnjo, gre le za večjo verjetnost, da pride do tega. 

Pesimistična naravnanost ima močan vpliv na naše zdravje
Preberi še
Pesimistična naravnanost ima močan vpliv na naše zdravje

Ljudje imamo različne življenjske izkušnje

Vaše izkušnje – zlasti tiste iz otroštva – lahko močno vplivajo na funkcioniranje v življenju. A vedeti je treba, da težje življenjske izkušnje ne pomenijo nujno tudi slabše mentalne moči. To, kar je pomembno, je vaš odgovor na te izkušnje. Morda ste imeli težko otroštvo in ste razvili težave s samopodobo, ker verjamete, da ste ranljivejši. Po drugi strani pa je lahko vaš prijatelj, ki je tudi imel težko otroštvo, postal veliko samozavestnejši, ker verjame, da je prav zaradi izkušenj iz otroštva postal neustavljiv. Ni nujno torej, da je slabša popotnica tudi razlog za nižjo mentalno moč. Seveda pa niso pomembne samo travmatične izkušnje; morda je imel kdo pozitivnejše vzornike ali pa je odraščal z veliko podpore in viri, ki so ga oblikovali. Razmislite, kako so vas oblikovale življenjske izkušnje. Čeprav ne morete spremeniti tega, kar se je zgodilo, lahko spremenite, kako izkušnje vplivajo na vas zdaj. Prav tako se lahko znebite samoomejujočih prepričanj, ki ste se jih naučili skozi življenje. 

Razlikujemo se tudi osebnostno
Razlikujemo se tudi osebnostnoFOTO: Shutterstock

Razlikujemo se tudi osebnostno

Vsi vemo, da se med seboj zelo razlikujemo po osebnostnih značilnostih. Nekateri imajo izrazito odprto in pozitivno osebnostno držo, ki lahko odpira vrata boljšim odnosom in številnim priložnostim. Morda pa spadate med tiste, ki se jim zdi, da niso obdarjeni s karizmo, takšno razmišljanje pa včasih doda nekaj več težav v življenju. Bistvo ni v tem, da imajo ekstrovertirani posamezniki prednost ali kaj podobnega. Pravzaprav je resnična prednost samozavedanje. Preprosto razumevanje svojih šibkosti (ki jih, mimogrede, lahko spreminjate) in tudi prednosti je lahko ključ za razvijanje največjih potencialov. 

Imajo bolj zdravo okolje

Včasih ljudje verjamejo, da je lahko nekdo mentalno močan v katerem koli okolju, kar ni res. Okolje, v katerem živimo, igra veliko vlogo pri naši mentalni moči. Če smo obkroženi s toksičnimi, nespodbudnimi, neproduktivnimi ljudmi, ki v vsem iščejo le slabo, se bomo zelo verjetno tudi sami navzeli podobnega načina razmišljanja. Nezavedno bomo prevzeli njihove vzorce čustvovanja, razmišljanja, vedenja. Podobno je v nasprotnem primeru, ko smo obkroženi s pozitivnimi, ustvarjalnimi in podpornimi ljudmi. Okolje torej igra veliko vlogo pri tem, kako se odzivamo na izzive, kako sklepamo odnose in kako živimo. Ključ do preboja iz nezdravega okolja je zavedanje, kako najbližji vplivajo na nas. V primeru da je ta vpliv negativen, je edina rešitev ta, da nekaj spremenimo. 

Ključ do preboja iz nezdravega okolja je zavedanje
Ključ do preboja iz nezdravega okolja je zavedanjeFOTO: Shutterstock

Vložijo več truda

Tako kot se mišice telesa razvijajo, če telovadimo, se krepi tudi naša mentalna moč, če čas in energijo vlagamo v učenje, rast in preseganje izzivov. A tako kot ne obstaja univerzalna vadba za vse, je treba prilagajati tudi načine, ki nam pomagajo do "boljše različice sebe". Kar deluje pri enem, pri drugem morda ne bo. Čisto vsak med nami ima še veliko prostora za izboljšave, napredek, rast in samorazvoj. Mentalno močni ljudje so veliko aktivnejši pri preseganju omejitev in iskanju napredka. Če torej ne želimo stagnirati, se moramo zazreti vase in ozavestiti tisto, kar nas zadržuje na mestu. Ne pozabite, da je najboljša investicija prav investicija vase, odločitev pa je seveda stvar vsakega posameznika. Lahko se odločimo, da bomo vsak dan počeli stvari, ki nas bodo okrepile, ali pa bomo vztrajali v nezdravih navadah, ki nam bodo jemale mentalno moč. 

Kaj konkretno pomeni mentalna moč?
Kaj konkretno pomeni mentalna moč? FOTO: Dreamstime

Kaj konkretno pomeni mentalna moč? 

→ Ko ste mentalno močni, ne tekmujete proti drugim, ampak izključno proti sebi. Veste, kaj ste počeli včeraj, in to želite jutri narediti še bolje. To vam pomaga postavljati realne in dosegljive cilje. 

→ Ko ste mentalno močni, to opazijo tudi drugi, kar jim pomaga pri motivaciji. 

→ Ko ste mentalno močni, brez strahu pogledate realnosti v oči. Namesto da bi bežali pred izzivi, se z njimi raje soočite in z njimi zrasete. 

→ Ko ste mentalno močni, se lahko motivirate. Pri tem ne potrebujete drugih, da bi to storili namesto vas. Vstanete iz postelje in se odpravite v naravo. Po življenjskem padcu vstanete in naprej odidete močnejši. Poiščete nove izzive in pri njih vztrajate. V tem primeru torej ne potrebujete zunanjega motivatorja, saj imate motivacije sami dovolj. 

Na mentalno moč ne glejte skozi vidik tekmovalnosti. Ne postavljajte si cilja zato, da bi bili močnejši ali boljši od drugih, saj to nikakor ni prava motivacija. Namesto tega se raje osredotočite nase, saj se vendarle spreminjate zase in ne za druge. Prava moč se kaže v tem, da prepoznate svoje šibkosti, poiščete pomoč in si prizadevate za izboljšanje sebe. Če želite postati močnejši in niste prepričani, kje začeti, razmislite o strokovni pomoči. Pogovor s terapevtom vam lahko pomaga pri učenju novih strategij, ki vam pomagajo postati boljša različica sebe. 

Vir: PsychologyToday 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650