Vizita e-novice

1. Vsakodnevno se telesno gibajo

2. Uživajo hrano, ki hrani možgane
Prehrana, bogata z antioksidanti, zdravimi maščobami, vitamini B, omega-3 in vlakninami, dokazano podpira možgansko zdravje. Kot piše WebMD, dieta, podobna mediteranski, lahko zmanjša tveganje za Alzheimerjevo bolezen in druge oblike demence. Posebno vlogo imajo borovnice, oreščki, losos in listnata zelenjava.

3. Nenehno izzivajo svoj um
Mentalna stimulacija – reševanje križank, učenje novega jezika, igranje instrumenta ali branje zahtevnejših besedil – krepi sinaptične povezave. Kot poroča TheHealthy, možgani delujejo po načelu "uporabi ali izgubi", zato je aktivno razmišljanje ena najbolj zaščitnih navad.

4. Ohranjajo kvalitetne socialne stike
Ljudje z bogatimi socialnimi vezmi imajo nižjo stopnjo kognitivnega upada. Pogovori, sodelovanje v skupinah in medosebna interakcija spodbujajo različne dele možganov. Kot poudarja John Hopkins Medicine, je socialna angažiranost enako pomembna kot telesna aktivnost.

5. Redno in kakovostno spijo
Spanje je ključno za konsolidacijo spomina in regeneracijo možganov. Kot piše Verywell Health, med spanjem možgani "počistijo" toksične beljakovine, ki se povezujejo z Alzheimerjevo boleznijo. Vsaj 7 do 8 ur kakovostnega spanca je osnovna naložba v kognitivno zdravje.

6. Znajo obvladovati stres

7. Redno preverjajo zdravstveno stanje

Možgani so dinamičen organ, ki se stalno spreminja. S pravimi navadami lahko podaljšamo njihovo vitalnost, ohranimo jasnost misli in neodvisnost tudi v pozni starosti.
Viri: WebMD, Mayo Clinic, Verywell Health, John Hopkins Medicine, TheHealthy, Cleveland Clinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV