Vizita.si
Najboljše novoletne zaobljube so tiste, ki bodo najbolj izboljšale vašo kvaliteto življenja, a kljub temu je tukaj nekaj idej psihologov, ki lahko pomagajo.

Duševno zdravje

Najboljše novoletne zaobljube, ki jih lahko sprejmete

K.B.
31. 12. 2018 11.49
0

Ko je govora o novoletnih zaobljubah, so ljudje lahko veliki zagovorniki hudi kritiki le-teh. Po eni strani novoletne zaobljube dajejo možnost, da izboljšamo same sebe, a po drugi strani ne delujejo vedno. Večina ljudi obupa nad njimi že po nekaj mesecih. A nekatere novoletne zaobljube, ki jih je mogoče tudi držati, si je dobro zastaviti, pravijo psihologi. Pripraivli so tudi seznam najboljših novoletnih zaobljub.

Najboljše novoletne zaobljube so tiste, ki bodo najbolj izboljšale vašo kvaliteto življenja, a kljub temu je tukaj nekaj idej psihologov, ki lahko pomagajo.
Najboljše novoletne zaobljube so tiste, ki bodo najbolj izboljšale vašo kvaliteto življenja, a kljub temu je tukaj nekaj idej psihologov, ki lahko pomagajo.FOTO: iStock

''Če se spopadate z anksioznostjo in občutki, da niste dovolj dobri, je lahko pritisk, da uspemo, prevelik,'' je za The Huffington Post pojasnila psihoterapevtka Melissa Coats. Prav zato si je najbolje zastaviti novoletne zaobljube, ki služijo tako našemu mentalnemu kot čustvenemu zdravju, ne pa cilje okoli uravnavanja naše telesne teže ali denarja, je prepričana. Z njo se strinja tudi Ginger Houghton, socialna delavka iz Michigana. ''Ko svojo energijo vložimo v to, da ohranimo svoje duševno zdravje, naredimo pravo investicijo, ki se splača skozi vse leto.'' Svetuje, da si izberemo eno področje življenja in delamo na tem. ''Če niste prepričani, kje začeti, pomislite na eno področje, kjer vam v tem letu ni šlo dobro in se osredotočite nanj. Izberite le eno ali največ dve področji, na katerih boste delali. In zapomnite si, da gre za proces in ne nekaj, kar boste dosegli hitro.'' Dajte si dovoljenje, da niste popolni ves čas, dodaja Coatsova.

Najboljše novoletne zaobljube so tiste, ki bodo najbolj izboljšale vašo kvaliteto življenja, a kljub temu je tukaj nekaj idej psihologov, ki lahko pomagajo.

Naučite se reči NE!
Naučite se reči NE! FOTO: iStock

1. Pogosteje recite ne

''Ni vam treba reči da vsakemu povabilu prijateljev, družine ali želji nekoga, da mu naredite uslugo. Znati reči ne je pomemben način, kako varujemo svoje meje in kako vadimo skrb zase,'' pravi Rachel Tomlinson, avstralska psihologinja. Svetuje, da postanemo bolj pozorni na to, kako se počutimo ob določeni prošnji ali pričakovanju. ''Če ste zaskrbljeni glede tega, kaj nekdo želi od vas, če občutite jezo, stres ali anksioznost, obstaja veliko možnosti, da ta prošnja zahteva, da greste čez svoje meje in da predstavlja nekaj, kar nočete storiti.''

Premislite lahko tudi o pozitivnih in negatrivnih plateh tega, da rečete da ali ne in to vam bo morda pomagalo razumeti vašo motivacijo za nekaj ali za vašo zaskrbljenost. Če se nekdo odzove negativno na vašo izbiro, skušajte ne vzeti tega osebno. Spomnite se, da niste nesramni, če na prvo mesto postavite svoje dobro počutje.

Lepota tega, da rečete ne situaciji, ob kateri se ne boste počutili dobro je v tem, da ste dejansko v tem trenutku rekli da nečemu drugemu, kar je za vas bolj pomembno, denimo počitku ali preživljanju časa s svojimi najdražjimi.

Poskrbite za kvaliteten spanec.
Poskrbite za kvaliteten spanec.FOTO: Profimedia

2. Ne zanemarite počitka

Kvaliteten spanec je osnova za dobro fizično in duševno zdravje. ''Študije kažejo, da ne samo, da smo bolj razdraženi, anksiozni in depresivni, če ne spimo dobro, a slabše tudi opravljamo intelektualne naloge,'' pravi Houghtonova. Dober spanec povečuje tudi našo pozornost in povišuje nivo energije, prav tako nam pomaga, da delamo bolj zdrave izbire pri hrani. Vsak dan skušajte spati vsaj sedem ur in si ustvarite redno rutino uspavanja in prebujanja. ''Majhne navade so najbolj učinkovite, ko je govora o spanju. To pomeni, da ne gledamo televizijo pozno v noč, da ne delamo pred spanjem in v postelji ne ostajamo dlje od 20 minut, ko ne moremo zaspati,'' še doda.

3. Zjutraj si vzemite čas zase

Če se zjutraj prebudite z mislimi, kaj vse morate postoriti tisti dan, niste edini. A če se takoj zjutraj vržete na listo nalog, ki jih morate opraviti, je to lahko za nas izjemno stresno. Še preden odhitite od doma ali odprete računalnik, da pričnete odgovarjati na elektronska sporočila, si vzemite pet do deset minut zase. Coatsova svetuje, da imate ob postelji dnevnik in vanj zapišete pet stvari, za katere ste hvaležni in ob tem tudi, kako se počutite. To vam lahko pomaga, da boste imeli manj negativnosti preko dneva in da boste imeli večji občutek prizemljenosti in manj anksioznih misli.

Zjutraj si vzemite čas zase in v svoj dnevnih zapišite nekaj stvari, za katere ste hvaležni.
Zjutraj si vzemite čas zase in v svoj dnevnih zapišite nekaj stvari, za katere ste hvaležni.FOTO: iStock

4. Spremenite način, kako govorite o stvareh

Stvari, ki jih izgovorite, imajo moč. ''Tisto, kar si rečemo, ustvari čustvo, čustvo pa privede do obnašanja,'' pravi psihoterapevtka Autumn Collier. Ključ do spremembe perspektive in ustvarjanja bolj zdravih navad je, da spremenimo svoj notranji dialog. Collierjeva svetuje, da frazo 'moral bi' nadomestite z 'rad bi'. Namesto, da rečete, 'moral bi pogosteje poklicati mamo' rečete preprosto 'rad bi pogosteje poklical mamo'. ''Beseda 'moral bi' izraža pričakovanje popolnosti v našem življenju, kar je pogosto nerealno. Beseda 'rad bi' pa odstrani občutke, da nismo dovolj dobri iz našega življenja,'' dodaja.

5. Vzemite si več časa zase

Danes je pravi luksuz vzeti si čas zase, a kljub temu je to nekaj nujnega. Vzeti si čas zase je ključnega pomena za dobro mentalno in čustveno počutje, prav zato Coatsova svetuje, da si vsaj enkrat na teden vzamete eno uro časa zase. V tem času greste lahko na dolg sprehod, na kavo s prijatelji ali na tečaj šivanja. Kar koli radi počnete. Če opazite, da ste ves čas utrujeni, anksiozni ali močno razdražljivi, je to jasen znak, da si morate vzeti več časa zase. V tem primeru z njim nikar ne skoparite. To je tisto, kar trenutno potrebujete bolj kot karkoli drugega.

Naučite se nekaj novega in počnite stvari, ki ste jih včasih radi počeli, a ste jih kasneje zanemarili.
Naučite se nekaj novega in počnite stvari, ki ste jih včasih radi počeli, a ste jih kasneje zanemarili.FOTO: iStock

6. Naučite se nekaj novega

''To resnično pomaga izboljšati razpoloženje, dvigniti samozavest in spremeniti naš pogled na svet,'' pravi Houghtonova, ki je prepričanja, da se je ves čas treba učiti česa novega. Pomislite na to, kaj vas je od nekdaj zanimalo, a ste bili preveč zaposleni ali vas je bilo strah, da bi to postavili na prvo mesto? Na to bi se morali osredotočiti pogosteje, pravi. ''To lahko pomeni, da se učimo, kako narediti sir, kako brati z dlani, kako izvajati jogo ali iti nazaj v otroštvo in delati  nekaj, kar smo radi počeli, ko smo bili otroci.'' Cilj ni, da ste popolni v novi stvari, ki jo počnete, a da znova stimulirate svoje možgane, jih izzovete in odkrijete veselje, ki ga prinaša učenje stvari na novo.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587