Vizita.si
Preverite, kako se s stresom soočiti konstruktivno.

Zdravi v jesen

Najboljši načini premagovanja stresa

K.B.
01. 09. 2014 13.48
2

Vse od izgube službe, naravnih katastrof ali pa preprosto šefa, ki ne razume vaših idej in želja ... Vzrokov za stres je v sodobnem času veliko, prav tako pa je veliko tudi načinov, kako se z njim soočiti. Predstavljamo vam nekaj najboljših in najslabših načinov premagovanja stresa.

Preverite, kako se s stresom soočiti konstruktivno.
Preverite, kako se s stresom soočiti konstruktivno.FOTO: iStockphoto
S stresom se lahko soočimo na različne načine. Nekateri izmed njih so konstruktivni in prinesejo rešitve težav ter zmanjšanje nivoja stresa, spet drugi pa nas lahko privedejo v še večje težave, ki jih vedno težje obvladamo. Izberite torej raje med prvimi.

Najboljši načini premagovanja stresa

1. Pojdite na sveži zrak!

Sonce in sveži zrak sta najboljši zdravili v boju proti stresu. Raziskave kažejo, da vitamin D, ki ga v vašem telesu proizvaja izpostavljenost sončnim žarkom, zvišuje nivo hormona sreče serotonina. Poleg tega narava na naše telo deluje blagodejno, saj v njej lažje pozabimo na naše vsakodnevne probleme in se ti zdijo manjši.

Sonce in sveži zrak sta najboljši zdravili v boju proti stresu.
Sonce in sveži zrak sta najboljši zdravili v boju proti stresu. FOTO: iStockphoto
Zanimiva pa je študija Washingtonske univerze, ki je bila objavljena v The Journal of Environmental Horticulture in je pokazala, da lahko rastline, ki jih dodate v svoje delovno okolje, prav tako delujejo pozitivno na zniževanje stresa in celo znižujejo sistolični krvni pritisk. Če torej nimate časa za odhod v naravo, si lahko nekoliko pomagate tako, da nekaj rastlin prinesete v svoje delavno okolje.

2. Zanesite se na rituale

Naj gre za penečo kopel pred spanjem, poslušanje najljubše glasbe ali sprehod s psom vsako jutro. V času, ko ste pod velikim stresom, pomaga, če se vrnete k svoji vsakodnevni rutini. Rutinska dela vam prav tako lahko pomagajo izboljšati spanec. ''Naša telesa si želijo ritune, prav zato povečajte telesno sposobnost in se soočite s psihičnim aspektom stresa,'' je za The Huffington post pojasnila vedenska terapevtka Christy Matta. Ko zaradi stresnih situacij dobite občutek nemoči, vam rutinska dela pomagajo, da znova dobite nadzor vsaj nad delom vašega življenja, kar pomaga zmanjšati napetost in anksioznost.

3. Skoncentrirajte se na pozitivne stvari

Se vaše misli vrtijo v krogu in ste se ujeli v začarani krog negativnosti? Vzrok za to je, da se stres rad poigra tudi z vašimi mislimi. Dober način, da to preprečite je, da svoje misli napolnite z drugimi aktivnostimi, s katerimi boste preusmerili svojo pozornost. Pričnite brati knjigo, oglejte si film, plešite, plezajte, rišite ... Kar koli vam pomaga, da se zamotite. Ko se boste zaposlili z delom, se boste sprostili in boste dobili občutek prizemljenosti. Vključite se v kreativno in aktivno delo in tako vam bo vsekakor uspelo izpodriniti negativne misli.

Plešite, plezajte, rišite, fotografirajte, slikajte ... Počnite stvari, ki vas spravijo v boljšo voljo in s katerimi boste vsaj za trenutek pozabili na stresne situacije.
Plešite, plezajte, rišite, fotografirajte, slikajte ... Počnite stvari, ki vas spravijo v boljšo voljo in s katerimi boste vsaj za trenutek pozabili na stresne situacije.FOTO: iStockphoto

4. Povežite se s svojo duhovno stranjo

Stoletja so se religiozne skupine in avtohtona plemena po svetu zatekala k duhovnosti in molitvi, ki jim je pomagala premagovati vsakodnevni stres. To potrjujejo tudi raziskave, ki kažejo, da lahko duhovnost spodbudi srečo v času, ko smo pod stresom. Ne glede na kakšno vero se boste naslonili, lahko tudi na takšno, ki si jo izmilite sami, bo pomagalo, če si zamislite pozitivne afirmacije ali mantre, ki so vam v spodbudo, in jih ponavljate. Na ta način se boste lažje pomirili in si izpraznili glavo. Ko znova udarijo stresni trenutki, ponovite afirmacijo in lažje se boste osredotočili.

5. Vizualizacija

Poiščite miren prostor, zaprite oči, skoncentrirajte se na dihanje in se s pomočjo vizualizacije za nekaj minut preselite v srečen prostor. Vizualizacijo uproabljajo številni uspešni posamezniki, tudi športniki, raziskava univerze v Kaliforniji v Los Angelesu pa je pokazala, da vaše telo v resnici izloča manj hormona stresa – kortizola, ko se s pomočjo domišljije preselite v prostor, kjer ste srečni. Veliko knjig je napisanih na to temo, a skupno je vsem, da morate najti podobe, ki delujejo pozitivno na vas. Čudoviti moder ocean je lahko sproščujoč za nekoga, spet za drugega pa nočna mora, če se boji vode. Tako si predstavljajte podobe, ki delujejo pri vas in uspeh vam ne uide.

6. Pripravite si penečo kopel

Voda ima pomirjujoč učinek na dušo in telo, saj nas povezuje s časom, ko smo bili varni v maternici. Tako si pripravite penečo kopel in ji dodajte aromatične sveče in eterična olja, ki pomirjajo. Izberite vonj, ki vam najbolj ustreza, lahko pa poskusite tudi s sivko in jasminov, ki vsebujeta protistresne učinkovine.

7. Bodite hvaležni

Številne študije so pokazale pozitiven vpliv hvaležnosti. Ko so ameriški strokovnjaki preučevali aktivnost možganov, so ugotovili, da so imeli subjekti, ki so pokazali več hvaležnosti, v hipotalamusu večjo aktivnost. Hipotalamus je področje možganov, ki ima velik vpliv na nivo stresnega hormona. Hvaležnost je prav tako aktivirala področja možganov, ki so povezana z dopaminom – enega od nevrotransmiterjev, ki spodbujajo občutek sreče. Da bi spodbudili te občutke, tako vsak dan na list papirja zapišite stvari, za katere ste hvaležni ali pa svoji družini in prijateljem povejte, kako veseli ste, da jih imate.

Vadba je eden najbolj zdravih načinov premagovanja stresa.
Vadba je eden najbolj zdravih načinov premagovanja stresa.FOTO: iStockphoto

8. Vadba

Vadba je eden najbolj zdravih načinov premagovanja stresa: spodbuja proizvodnjo hormonov sreče – endorfinov, pomaga pri uravnavanju spanja, zmanjšuje simptome, ki so povezani z blažjo obliko depresije, viša nivo energije, pomaga vam, da ostanete mirni in osredotočeni. Izbirajte med vadbo, ki jo imate radi in jo vključite v svoj tedenski urnik. Kmalu boste opazili pozitivne učinke.

Obstaja pa tudi nekaj oblik soočanj s stresom, za katere je bolje, da se jih ne poslužujete. Mednje sodijo naslednje:

1. Alkohol, kajenje in druge zlorabe

Utapljanje stresa v steklenici vina ali v cigaretnem zavoju, lahko pomaga kratkoročno, a na dolgi rok vas lahko nezdrave razvade, kot so prekomerno pitje alkohola, zloraba drog, kajenje, preveč kofeina privedejo v še večje težave. Vse te navade lahko namreč povečajo občutke depresije, zaradi česar lahko zapadete v zlovešči začarani krog nenehnega stresa in negativnih občutkov in s tem močno škodite svojemu zdravju.

Alkoholizem in mladi
Alkoholizem in mladiFOTO: iStockphoto

2. Prekomerno spanje

Misel na to, da bi se skrili pred svetom, in se zakopali v svojo odejo, se zagotovo zdi mikavna, a prekomerno spanje ni rešitev. Raziskave kažejo, da več kot spite, bolj ste utrujeni, poleg tega vam ne bo nič pomagalo, če se boste pred težavami skrivali. Seveda ni nič narobe, če si vzamete nekaj dni počitka, da pridete k sebi, a nato je čas, da se znova postavite na noge in pričnete z reševanjem težav.

3. Ignoriranje težave

Čeprav je normalno, da si vzamemo čas za sprostitev, si ogledamo komedijo, gremo na večerjo s prijatelji in podobno, pa nenehno izogibanje stresu na naše življenje deluje kontraproduktivno. ''Ko se izogibate problemom, si ne dovolite, da bi procesirali in razumeli s čim se soočate,'' pojasni vedenska terapevtka Christy Matta. Bolj kot ignorirate težave, pa naj gre za konkretnen problem, kot je plačevanje računov ali čustveni problem, kot je strah pred izgubo službe, večji problem postaja. Tako je pomembno, da se čim prej spravite v akcijo. Najbolje je, da se ozrete okoli sebe, poiščete ljudi, ki bi vam pri reševanju problema lahko pomagali in naredite plan akcije, s katerim boste sčasoma zmanjšali svoj problem in znižali nivo stresa.

Misel na to, da bi se skrili pred svetom, in se zakopali v svojo odejo, se zagotovo zdi mikavna, a prekomerno spanje ni rešitev.
Misel na to, da bi se skrili pred svetom, in se zakopali v svojo odejo, se zagotovo zdi mikavna, a prekomerno spanje ni rešitev.FOTO: iStockphoto

4. Osredotočanje na negativnost

Ste naredili napako v službi in sedaj domnevate, da vas bodo odpustili? Ste se sprli s svojim partnerjem in mislite, da je vajine zveze konec? Nikar ne delajte najhujših zaključkov. Najslabši možni scenariji, ki so le malo verjetni, le povečujejo nivo vašega stresa. ''Ko smo pod stresom, je zelo lahko vse videti v negativni luči,'' pojasni psihoterapevtka. Pogosto namreč takrat gledamo na situcijo iz druge perspektive, kot bi jo, če ne bi bili podvrženi močnim čustvom. Najboljši način, da premagate najbolj črne scenarije v svoji glavi je, da se pogovorite sami s seboj in si ponudite nasvet, kot bi ga podali svojemu najboljšemu prijatelju. Videli boste, da obstajajo tudi bolj pozitivni aspekti situacije.

5. Zatiranje čustev s hrano

Tako kot alkohol in droga lahko tudi hrana postane način, s katerim se skušamo soočiti z neagtivnimi občutki v težkih časih. Zatiranje bolečine z visoko kaloričnimi živili, ki so bogata s sladkorjem ali maščobo, nas namreč pomirja in sprošča občutke sreče. A le za kratek čas. Če z razvado predolgo nadaljujemo, lahko zapademo v začarani krog, kjer naši možgani in telo pričnejo negativne občutke povezovati s hrano. Ob prvem znaku stresa, jeze ali žalosti tako lahko instinktivno posežemo po hrani namesto, da bi se soočili s problemom. Prekomerno hranjenje pa lahko vodi v debelost, zaradi česar se v svoji koži počutimo še slabše, poleg tega povzroča napihnjenost, zgago in zaprtje – simptome, ki pogosto spremljajo stres.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650