Preteklost ima izjemno moč, zlasti v medosebnih odnosih, kjer lahko nekatere travme dosežejo tudi več generacij. A če se osredotočimo na družinske nefunkcionalnosti, imajo prav te izjemen vpliv na odraslost. Posamezniki, ki odraščajo v družini, kjer so bile prisotne zlorabe (psihične, fizične, spolne), kjer med člani družine bi bilo razmejitev, kjer so se dogajale zlorabe alkohola, tablet ali celo drog ali kjer je bila prisotna duševna bolezen, so razvili določene mehanizme, ki so jim pomagali pri spopadanju s kaosom in vso nefunkcionalnostjo, ki so ji bili priča. A čeprav nam ti mehanizmi pomagajo prebroditi težje izkušnje, nam lahko kasneje v odraslosti otežijo soočanje s čustvi in postavljajo naše potrebe v ozadje.
Takšen odrasel posameznik pogosto negira svoje čustvene potrebe in vstopa v zlorabljajoče odnose. Običajno porabi veliko časa za ukvarjanje z drugimi, saj se predvsem osredotoča na njihove potrebe, svoje pa ob tem zanemarja. Življenje je prežeto z neizpolnjenimi hrepenenji, tesnobo, občutki sramu in zelo nizko samopodobo. Običajno vstopajo v odnose, ki ponovno prebudijo vse tisto, kar so doživljali v izvirni družini – morda občutke strahu, globokega sramu, neizmerne žalosti, zavrženosti, nepomembnosti. Morda so ponovno zlorabljeni, na kakršen koli način že. Preteklost se tako ponovno zavrti in pritisne na vse tiste težke občutke, ki ponovno oživijo. Takšnih odnosov se je težko osvoboditi in pri tem prav nič ne pomagajo nasveti bližnjih, ki vztrajajo, da ta človek ni v redu; da je treba proč ... Preteklost oz. organski spomin, ki nas drži na mestu, je vseeno premočan, da bi lahko od danes do jutri zapustili zlorabljajoč odnos. In ko zraven dodamo še občutke krivde, ki jih zbuja partner, zastrahovanje, manipulacijo ali kaj tretjega, se vse skupaj zdi kot misija nemogoče.
Vsak posameznik mora priti sam do točke, ko želi takšen odnos prekiniti in z njim seveda tudi preteklost. A odhod iz takšnega razmerja je vedno povezan z veliko čustveno osvoboditvijo in prvim korakom, ki vodi nazaj k sebi.
Kaj vam prinese čustvena svoboda?
- Zmožnost obvladovanja občutkov, namesto da bi občutki obvladovali vas. To pomeni, da ste zmožni postaviti mejo med svojimi in občutki drugih. Prenehate absorbirati toksična čustva, ki niso vaša.
- Ne uporabljate več hrane, alkohola, drog, deloholizma, obsesivnega nakupovanja ali drugih vrst novodobnih zasvojenosti, da bi zakrili težke občutke. Ne bojite se jih več, se jih ne izogibate, jih ne zatirate, pač pa se z njimi soočite in jih izrazite.
- Če ste prej velikokrat čutili krivdo in sram, je zdaj ne več, ali vsaj ne pogosto. Ker gradite samospoštovanje, ne prevzemate več krivde drugih, kljub temu, da vam jo zbujajo. Prevzemate odgovornost za svoja dejanja, ne pa za dejanja drugih.
- Odzivate se namesto burno reagirate, kar pomeni, da ste zmožni obvladovanja čustev v primerjavi s preteklostjo, ko ste reagirali na vsako kritiko. Zdaj veste, kako regulirati svoja čustva, ko vas ta preplavijo.
- Čutite se povezane s seboj in imate globlje razumevanje, zakaj počnete določene stvari, kaj si želite in kaj je za vas pomembno. Ne doživljate se več kot zlomljene, uboge in poškodovane. Ne iščete več drugega, da bi zapolnil vašo praznino ali vam pokazal, da ste vredni. Vi to že sami veste.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV