Slednja misel ni nič kaj takšnega, če se pojavi občasno, v navalu preobremenjenosti, a če se je 'poslužujemo' pogosto, lahko vodi do vedno bolj tematičnih misli, na daljši rok pa tudi do konstantnega slabega počutja. Za nekatere je to, kar smo opisali, minljiv trenutek dvoma vase, za druge pa je lahko vseživljenjski občutek, da niso dovolj dobri. Vsekakor pa tovrstne misli, naj si bodo kratkotrajne ali redne, nikakor niso prijetne. Ne glede na vzrok, vedite, da se lahko z nekaterimi ukrepi začnete počutiti bolje.
Pomembno je, da 'slabih' občutkov ne potiskate stran, ko pridejo. Namesto, da odrivate 'negativna' čustva (mimogrede, negativna čustva ne obstajajo), si vzemite čas in odkrijte, od kod prihajajo. Če se vam zdi misel, da bi se tega lotili sami, zastrašujoča, razmislite o pogovoru s strokovnjakom za duševno zdravje, ki vas bo vodil skozi vaša občutja. V nadaljevanju pa vam predstavljamo nekaj osnov, o tem, zakaj se včasih vsi počutimo, da je z nami nekaj narobe, predvsem pa predstavljamo, kako si lahko poskusimo pomagati sami.
Zakaj se vam zdi, da je z vami nekaj narobe?
Preden se lahko pogovorimo o tem, kako obvladati občutek, da je z vami nekaj narobe, razmislimo o možnih vzrokih. Obstaja več možnih razlogov za tovrstna občutja - od večjih in manjših življenjskih dogodkov do dolgotrajne telesne ali duševne bolezni. Spodaj predstavljamo nekaj najpogostejših.
Občutek preobremenjenosti
Ko pomislite, da je z vami nekaj narobe, najprej ugotovite, če ste preobremenjeni. Se vam zdi, da ne morete več slediti vsem svojim obveznostim in stvarem? Včasih lahko občutek, da je z vami nekaj narobe, odraža, da imate preprosto zelo zahtevne življenjske okoliščine. To lahko pomeni, da imate preveč zahtevno službo, težke družinske obveznosti, finančni stres ali katero koli drugo situacijo, zaradi katere se morda počutite, kot da ne morete slediti tempu življenja. Tukaj je pomembno poudariti, da se skoraj vsi v določenem trenutku lastnega življenja počutimo, kot da ne bomo zmogli. Posledično s tovrstnimi izzivi pridejo tudi določena čustva, zaradi katerih pa se znajo nekateri ljudje še bolj obsojati, kar pa samo še poslabša situacijo.
Občutek, da ste 'obtičali'
Se počutite, da ste nekako obtičali v svojem življenju, vsi okoli vas pa delujejo srečno in kot da točno vedo, kaj delajo? Imate občutek, da morate nadaljevati s službo, ki jo sovražite, ali pa ste ravnokar doživeli razhod s punco ali fantom? Ravno v takšnih situacijah ljudje navadno za nekaj časa izgubimo 'fokus' oz. imamo občutek, da smo obtičali, kljub temu, da temu ni nujno tako. Zavedajte se, da je v življenju vse minljivo - tudi in predvsem čustva, zato bo tudi vaša situacija slej ko prej minila in se spremenila.
Počutiti se osamljeno
Pomanjkanje socializacije in številni drugi dejavniki lahko v nas pustijo občutek osamljenosti. Dodatno k tej prispevajo zapleteni odnosi z družino, morda s partnerjem ali z otroki. Posledično seveda lahko pridejo tudi občutki, da je z nami nekaj narobe.
Doživljanje travme
Če se konstantno sprašujete, kaj je narobe z vami, gre lahko tudi za to, da doživljate travmo ali pa ste v obdobju, ko se morate od nje šele 'distancirati'. Tukaj je lahko govora o denimo izgubi ljubljene osebe, doživljanju nasilja, tragičnih življenjskih okoliščinah ali čem drugem. Travma se ne pojavi vedno s 'tipičnimi' simptomi oz. teh včasih sploh ni, velikokrat pa nam dajejo občutek, da smo v situaciji sami ali pa da je z nami nekaj narobe. Če ugotovimo, da ne zmoremo sami, je priporočljivo poiskati pomoč pri strokovnjaku.
Doživljanje telesne bolezni
Z diagnozo katere koli bolezni pridejo zahtevni in nemalokrat težavni občutki od zmedenosti, zaskrbljenosti, do nevednosti, kaj se dogaja z našim telesom in kaj nas čaka. Nemalo bolnikov se v takšnih situacijah vpraša, kaj je narobe z njimi, zakaj ravno oni. Če je tudi vaš primer takšen, je pomembno, da poiščete strokovno pomoč in se zavedate, da v tem niste sami!
Pomanjkanje samozavesti
Največkrat občutek, da je z vami nekaj narobe, izvira iz pomanjkanja samozavesti in pomanjkanja zavedanja lastne vrednosti. Ali ta občutek odraža 'resničnost' ali ne, v resnici sploh ni pomembno. Vaše zaznavanje samega sebe ne vpliva le na vašo miselnost in vaše počutje, temveč vpliva na praktično vse odnose in dogajanja v vašem življenju.
Težave z duševnim zdravjem
Zadnji potencialni vzrok za občutek, da je z vami nekaj narobe, je v resnici lahko diagnosticirana ali pa prikrita duševna bolezen, kot so na primer depresija, anksiozne ali osebnostna motnja. Tako kot pri telesnih boleznih je tudi v primeru duševnih, treba ukrepati in začeti zdravljenje.
Kako si lahko pomagate sami?
Kot smo že omenili, je dobro, da najprej odkrijemo vzrok in izvor naših misli. Izbira metode spoprijemanja bo odvisna od konkretnega vzroka. Včasih se lahko misel, da je z vami nekaj narobe, pojavi nenadoma in sproži tesnobo in negativna čustva. V tem primeru je najboljši možni prvi korak narediti stvari, ki vam pomagajo, da se umirite. Če so vaši občutki vezani na določene težave v vašem življenju, lahko sestavite akcijski načrt glede tega, kaj boste z njimi storili. Čeprav se boste morda lažje 'umaknili' v negativni miselnosti, boste z ukrepanjem glede svojih težav ustvarili več motivacije, da nadaljujete in ne obupate, ko se stvari zapletejo. Če vidite, da ne zmorete sami, je res pametno, da poiščete pomoč strokovnjaka.
Vadite 'dober odnos s samim sabo'
Morda ste že slišali, morda šele boste, toda odnos, ki ga imamo sami s seboj, je najpomembnejši odnos v našem življenju. Poskrbite, da dobite dovolj spanca, jejte zdravo, redno telovadite, vsak dan si vzemite čas zase oz. čas za počitek, načrtujte čas za stvari, v katerih uživate vsak dan in pojdite ven v naravo. Ravnajte sami s sabo tako, kot bi ravnali in kot dejansko ravnate z ljudmi, ki jih imate radi.
Vizita e-novice
Vir: verywellmind in healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV